حال و هوای اسارتگاه‌های بعثی در ماه رمضان

سرگرد آزاده حسن زارعی می‌گوید: روزهاى آغاز اسارت با فرا رسيدن ماه مبارک رمضان هم‌زمان بود. بچه‌ها از مدت‌ها پيش، خودشان را براى استقبال از اين ماه پر برکت آماده کرده بودند. آن‌ها از چند هفته پيش، سهميه‌ى پنير و خرماى خود را نگه داشته بودند تا هنگام سحر و افطار، چيزى براى خوردن داشته باشند
سه‌شنبه ۰۷ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۷
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از عرصه‌های مبارزه‌ و مجاهدت در دوران دفاع مقدس به مقاومت و ایستادگی آزادگان در بند اسارتگاه‌های رژیم بعثی برمی‌گردد. گرچه تمام لحظات اسارت برای رزمندگان سخت می‌گذشت، اما آنان با استقامتی مثال‌زدنی آن روزها را پشت سر می‌گذاشتند و مهمتر از همه این‌که شرایط سخت زندان‌های بعثی آنان را از انجام فرایض دینی بازنمی‌داشت. این ایستادگی و مقاومت، در ماه رمضان و به گاه روزه‌داری بیشتر بروز و ظهور می‌یافت و متبلور می‌شد.

سرگرد آزاده حسن زارعی یکی از اسرای دوران دفاع مقدس در این باره می‌گوید: روزهاى آغاز اسارت با فرا رسيدن ماه مبارک رمضان هم‌زمان بود. بچه‌ها از مدت‌ها پيش، خودشان را براى استقبال از اين ماه پر برکت آماده کرده بودند. آن‌ها از چند هفته پيش، سهميه‌ى پنير و خرماى خود را نگه داشته بودند تا هنگام سحر و افطار، چيزى براى خوردن داشته باشند. از طرف ديگر، عراقى‌ها به شدت با روزه گرفتن بچه‌ها مخالفت مى‌کردند و مى‌گفتند: «شما مجوس هستيد و دليلى براى روزه گرفتن شما وجود ندارد». بچه‌ها هم با صبر و بردبارى اهانت‌هاى آن‌ها را تحمل مى‌کردند تا بيش از اين به آن‌ها فرصت آزار و اذيت ندهند.

در طول ماه مبارک رمضان، بچه‌ها با همان خرما و پنير و تکه نانى که روزانه مى‌گرفتند روزه‌هايشان را مى‌گشودند. هر روز بعد از ظهر هم به هر نفر يک ليوان چاى مى‌دادند که آن را نگه مى‌داشتيم و هنگام سحر مى‌خورديم.... در مدتى که در اردوگاه بوديم، تعدادى از اسرا با انجام دادن کارهاى جالب و شگفت‌انگيز، زمينه‌ى سرگرمى ديگران را فراهم مى‌کردند. نيت آن‌ها اين بود که بچه‌ها را از آن حالت رخوت و بى‌حوصلگى خارج کنند، به همين علت، کلاس‌هاى تئاتر، ورزش و آموزش‌هاى مختلفى در اردوگاه تشکيل دادند.


منبع: کتاب سرود آزادی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات