مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۸۴۰
نمایندگی ساواک در کابل گزارش داد: «در تاریخ 16/3/37 [1357] یکی از روحانیون معروف کابل به نام سید سرور واعظ [به] وسیله دولت افغانستان بازداشت گردیده و از وی اسناد و مدارکی مبنی بر ارسال وجوهی برای [امام] روح‌الله خمینی در نجف به دست آمده است.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۹ - ۱۹ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021May 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نهضت اسلامی به رهبری امام خمینی نه تنها در داخل کشور، بلکه در بیرون از مرزهای ایران نیز حامیان و طرفدارانی داشت و بسیاری از مردم ستم‌دیده جهان، امام را رهبری آزاده‌ شناخته و اطاعت از ایشان را وظیفه خود می‌دانستند.

در این میان کشور افغانستان به خاطر همجواری، بیشتر در جریان رخدادهای سیاسی و مذهبی ایران قرار می‌گرفت و نهضت اسلامی در این کشور حامیان پروپاقرصی داشت.

شیعیان افغانستان علاقه زیادی به امام خمینی داشتند به طوری که نمایندگی ساواک در کابل پی در پی از کشف اعلامیه‌های امام خمینی در مساجد آن شهر خبر می‌داد. طلاب و روحانیون این شهر نیز با امام ارتباط مستمری داشتند و حتی شیعیان کابل برای امام خمینی وجوهات شرعی ارسال می‌کردند. این در حالی بود که نسبت به فعالیت‌های شیعیان در افغانستان سختگیری می‌شد.

نمایندگی ساواک در کابل در این باره گزارش داد: «در تاریخ 16/3/37 [1357] یکی از روحانیون معروف کابل به نام سید سرور واعظ [به] وسیله دولت افغانستان بازداشت گردیده و از وی اسناد و مدارکی مبنی بر ارسال وجوهی برای [امام] روح‌الله خمینی در نجف به دست آمده است. نامبرده تحت بازجویی قرار دارد و ممکن است گروهی از روحانیون شیعه بازداشت شوند. ضمنا عده‌ای از روحانیون هزاره احضار گردیده‌اند و از آنان تعهد گرفته شده که از ارسال پول به عراق خودداری نمایند. این اقدام موجبات تشویش شیعیان را فراهم ساخته است.»

ارتباط طلاب افغانستانی با نهضت اسلامی/ گزارش ساواک از ارسال وجوهات شرعی از کابل برای امام خمینی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر