مرکز اسناد انقلاب اسلامی

روایتی از علاقه شیعیان افغانستان به رهبر نهضت اسلامی
حجت‌الاسلام محمد افشاری، درباره علاقه شیعیان افغانستان نسبت به امام خمینی می‌گوید: «منطقه وسیع و بزرگی در بین قندهار و کابل به نام جاغوری قرار داشت که اکثریت شیعیان این منطقه مقلد امام خمینی بودند. لذا کاری که من باید انجام می‌دادم، بردن رساله و کتاب‌های مختلف بود تا آنها مرجع تقلید خودشان را بهتر بشانسند...».
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۵ - ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021May 10
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام محمد افشاری که در دهه 50 به افغانستان سفر کرده بود، درباره علاقه شیعیان آنجا نسبت به امام خمینی می‌گوید: «منطقه وسیع و بزرگی در بین قندهار و کابل به نام جاغوری قرار داشت که اکثریت شیعیان این منطقه مقلد امام خمینی بودند. لذا کاری که من باید انجام می‌دادم، بردن رساله و کتاب‌های مختلف بود تا آنها مرجع تقلید خودشان را بهتر بشانسند. 

یکی از دلایل گرایش مردم و روحانیون این منطقه به حضرت امام نگاه مساوی و یکسان امام به طلاب و روحانیون مستقر در نجف بود. علمای نجف هنگام پرداخت شهریه، به طلاب افغانی و خارجی‌های دیگر نصف طلاب ایرانی پرداخت می‌کردند. اما حضرت امام این تفاوت در پرداخت شهریه را از بین برد و به همه‌ی روحانیون به طور مساوی شهریه می‌داد و می‌فرمود: معنا ندارد که به عده‌ای نصف تعلق بگیرد، همه طلبه‌ها در خدمت اسلام هستند. این قضیه برای طلاب و روحانیون افغانی مقیم نجف بسیار خوشایند بود. لذا گرایش آنها به امام بیشتر شد و این مسئله در بین مردم منطقه نیز اثر کرد و مردم هم مقلد حضرت امام شدند. لذا وقتی بنده وارد منطقه شدم دیدم که اکثر مردم مقلد امام هستند.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر