گزارش کیهان از اولین روز فتح خرمشهر

سوم خرداد 61 در خرمشهر چه گذشت؟ / روایتی آزادسازی خرمشهر پس از 588 روز / تلاش‌های نافرجام متجاوزین بعثی

«... رزمندگان ما از چهار سو به‌سمت خرمشهر حرکت کردند. یک گردان تانک از لشکر 21 حمزه نیروی زمینی ارتش از سمت جاده‌ پل‌نو، گروهی ازسوی فعلیه تا حاشیه‌ اروندرود، گروهی از سمت جاده‌ اهواز و دسته‌ای دیگر از سمت شرق خرمشهر از منطقه‌ محرزی و عبور از کارون به‌وسیله‌ قایق‌ها، حمله را شروع کردند.»
يکشنبه ۰۲ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۵۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سوم خرداد 1361 در میان بهت و حیرت همگان، رزمندگان اسلام طی عملیات بیت‌المقدس خرمشهر را از نیروهای بعث صدام بازپس گرفتند. آزادسازی خرمشهر روند جنگ میان دو طرف را تغییر داد و موازنه قدرت به سمت جمهوری اسلامی صورتبندی جدیدی به خود گرفت. در هیاهوی آن روزها مطبوعات درصدد انتشار به‌روزترین خبرهایی بودند که توسط خبرنگاران میدانی آن‌ها تهیه و ارسال می‌شد.

روزنامه کیهان در 3/3/1361 در اولین روز فتح خرمشهر در گزارشی نوشت: سرانجام پس از قریب بیست‌ماه و یا به عبارت دیگر 588 روز که از اشغال شهر شهادت و خون خرمشهر گذشت، مدافعان جانباز جمهوری اسلامی‌ ایران در پی ادامه سومین مرحله از عملیات بیت‌المقدس، این شهر حماسه‌ساز را از لوث وجود متجاوزان عراقی پاک‌سازی کردند و به‌کلی بازپس ‌گرفتند.

با شروع عملیات بیت‌المقدس که در تاریخ دهم اردیبهشت ماه سال جاری با هدف گرفتن اراضی اشغالی و آزاد ساختن شهرها و روستاهای میهن اسلامی‌مان از چنگ دشمن و رسیدن به مرزهای بین‌المللی آغاز شد؛‌ سرانجام با پشت سر گذاشتن سه مرحله از این عملیات بزرگ، جنگاوران ایران موفق شدند خرمشهر را که در محاصره‌ کامل زمینی و دریایی قرار گرفته بود، از چنگ دشمن به‌‌در آوردند و با حضور قهرمانانه خود در میان کوچه و خیابان‌های این شهر اشغال‌شده و برآوردن بانک الله‌اکبر، لرزه بر اندام شکست‌خوردگان عراقی انداخته و آخرین تلاش‌های دشمن را که به‌وسیله‌ سلاح‌های سبک در چند نقطه‌ از شهر مشغول تیراندازی بودند، خنثی کنند و این عده را به هلاکت رسانده و یا به اسارت خود درآورند.

سوم خرداد 61 در خرمشهر چه گذشت؟ / روایتی آزادسازی خرمشهر پس از 588 روز / تلاش‌های نافرجام متجاوزین بعثی

رزمندگان ما از چهار سو به‌سمت خرمشهر حرکت کردند. یک گردان تانک از لشکر 21 حمزه نیروی زمینی ارتش از سمت جاده‌ پل‌نو، گروهی ازسوی فعلیه تا حاشیه‌ اروندرود، گروهی از سمت جاده‌ اهواز و دسته‌ای دیگر از سمت شرق خرمشهر از منطقه‌ محرزی و عبور از کارون به‌وسیله‌ قایق‌ها، حمله را شروع کردند.

نیروهای ما صبح پس از وارد شدن به داخل خرمشهر، به‌وسیله‌ بلندگوهای دستی به زبان عربی از نیروهای عراقی خواستند که هرچه سریع‌تر خود را تسلیم کنند و عراقی‌ها با شنیدن این پیام، بی‌درنگ خود را تسلیم رزمندگان ما کردند. یک لشکر و نیم و دو تیپ نیرو که در داخل خرمشهر بودند، بدون هیچ‌گونه مقاومتی با مسدود شدن راه‌های تدارکاتی، خود را تسلیم نیروهای ایران نمودند.

هواپیماهای عراقی چندین‌بار به آسمان بخش غربی خرمشهر تجاوز نموده و قسمت غرب خرمشهر را بمباران کردند که خوشبختانه هیچ‌گونه تلفاتی، دربر نداشت. با آتش پدافند رزمندگان ما در ساعات 10:23 و 10:27 و 11:45، سه فروند میگ متجاوز عراقی در منطقه‌ آبادان سرنگون شدند. از سرنوشت خلبانان این هواپیماها، اطلاعی در دست نیست. به‌این‌ترتیب تعداد هواپیماهای ساقط شده‌ دشمن در طول عملیات بیت‌المقدس، به 52 فروند رسید.

یک فروند بالگرد ارتش عراق که بعدازظهر روز گذشته با ورود به آسمان خرمشهر قصد انتقال تعدادی از افراد بعث عراقی را به خاک خود داشت، هدف آتش سلاح‌های رزمندگان ما در این منطقه قرار گرفت و در خرمشهر سرنگون و متلاشی شد.

همچنین یک فروند بالگرد ارتش عراق که بعدازظهر روز گذشته با ورود به آسمان خرمشهر قصد انتقال تعدادی از افراد بعث عراقی را به خاک خود داشت، هدف آتش سلاح‌های رزمندگان ما در این منطقه قرار گرفت و در خرمشهر سرنگون و متلاشی شد.

خرمشهر در حال حاضر، منطقه‌ نظامی ‌اعلام شده و افراد عادی غیر‌نظامی‌ تا پاک‌سازی کامل شهر از مین‌ها و تله‌های انفجاری، حق ورود به شهر خرمشهر را ندارند.

سوم خرداد 61 در خرمشهر چه گذشت؟ / روایتی آزادسازی خرمشهر پس از 588 روز / تلاش‌های نافرجام متجاوزین بعثی

رزمندگان ما در خرمشهر مواضع خود را مستحکم کرده و بر اوضاع، مسلط هستند و هرگونه نقل‌وانتقالی به آن‌سوی مرز را زیر نظر دارند.

از بعدازظهر روز گذشته، گروه‌گروه اسرای عراقی از مرز شلمچه و از بخش غربی خرمشهر به‌وسیله‌ وسایط نقلیه‌ سبک و سنگین، به قرارگاه تخلیه‌ اسرا در پشت جبهه منتقل شدند و تا بعدازظهر آمار آن‌ها به هزاران تن ‌رسید؛ به‌طوری‌که جاده شلمچه به اهواز و خرمشهر به اهواز به‌صورت ستونی از خودروهای حامل اسرا که چراغ‌هایشان نیز روشن بود، پوشیده شده بود و رزمندگان ما نیز در دو طرف جاده، به شادی و پای‌کوبی مشغول بودند. اسرای عراقی پس از انتقال به کمپ تخلیه و سرشماری، بلافاصله به‌وسیله‌ اتوبوس و خورروهای سبک و سنگین به اهواز منتقل شدند.

همچنان سربازان فریب‌خورده‌ ارتش بعث عراق متشکل از چند تیپ در خرمشهر، به ‌طور کامل محاصره و دستگیر شده بودند. تعداد اسرا از مرز دوازده هزار تن گذشته بود و در میان این اسرا تعداد بسیار زیادی از افسران عالی‌رتبه‌ ارتش بعث عراق از درجات سرهنگ‌، سرگرد و سرتیپ وجود دارند که همراه با سربازان عراقی، به قرارگاه تخلیه‌ اسرا در اهواز منتقل شدند.

همچنان سربازان فریب‌خورده‌ ارتش بعث عراق متشکل از چند تیپ در خرمشهر، به ‌طور کامل محاصره و دستگیر شده بودند. تعداد اسرا از مرز دوازده هزار تن گذشته بود و در میان این اسرا تعداد بسیار زیادی از افسران عالی‌رتبه‌ ارتش بعث عراق از درجات سرهنگ‌، سرگرد و سرتیپ وجود دارند که همراه با سربازان عراقی، به قرارگاه تخلیه‌ اسرا در اهواز منتقل شدند.

در میان این افسران عالی‌رتبه‌ ارتش عراق؛ سرگرد صاحب عبدالرضا کاظم (فرمانده‌ گروهان ـ3 گردان ـ 8 دفاع‌الواجبات) و سرگرد محمود محمد حماد محمد (فرمانده‌ قرارگاه گردان ـ 8 دفاع‌الواجبات) دیده می‌‌شوند.

همچنین یک مقام نظامی گفت: «سرهنگ احمد زیدان (فرمانده‌ نیروهای ارتش متجاوز بعث عراق در منطقه‌ خرمشهر) به‌دست رزمندگان ما، به هلاکت رسیده است.»

همین مقام افزود: «سربازان بعثی در خرمشهر به لحاظ وضعیت روحی بد و به درازا کشیدن جنگ و نداشتن ایمان تاب مقاومت نیاورده و گروه‌گروه و دسته‌دسته خود را تسلیم جنگجویان ما کردند و رزمندگان ما با این فتح، قدرت ایمان و نظامی‌خود را به ابرجنایتکاران و متجاوزین غاصب نشان دادند و این درس بزرگی است برای آن‌هایی که با خیال‌های خام خود تصور می‌کردند خوزستان در کمتر از سه روز سقوط خواهد کرد و همه دیدند و دیدیم که این جنگ، قریب به دو سال طول کشید و با چه خفت‌و‌خواری که مزدوران متجاوز ارتش بعث عراق با وجود همه‌ حمایت‌ها و پشتیبانی‌هایی که از این رژیم غاصب و متجاوز به عمل آمد‌، مفتضحانه شکست خوردند و هم‌اینک شهرها و روستاهای سرزمین اسلامی‌مان در خوزستان آزاد شده‌ است.»


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات