مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۸۶۹
خبرگزاری‌های آمریکایی آسوشیتدپرس، یونایتدپرس، دیا(آلمان)، رويتر (انگلستان)، فرانس پرس(فرانسه) و نیز رادیوهای بی‌بی‌سی، آمریکا و دیگر بوق‌های تبلیغاتی در گزارش دیروز خود و با توجه به گزارش‌های پیروزی‌های بزرگ رزمندگان اسلام که از ایران دریافت می‌کنند. خفقانی که بر رسانه‌های گروهی رژیم بعثی حکم‌فرماست، برای نخستین بار اعتراف کرده و از ارتش بعثی چهره متجاوز و از ایران چهره «مورد تجاوز»، ترسیم کردند و حقانیت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفتند.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۵ - ۰۳ خرداد ۱۴۰۰ - 2021May 24

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 2 خرداد 1361 سالروز آزادسازی خونین شهر توسط رزمندگان اسلام در عملیات بیت‌المقدس است. حساست و مهم بودن این فتح بازتاب‌های جهانی داشت و موجب توجه بازیگران منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای به این عملیات گردید. در این راستا روزنامه جمهوری اسلامی در گزارش 4 خرداد 61 خود نوشت:

خونین‌شهر در هنگامه ظهر دیروز (3 خرداد 1361)، به استقبال اولین گروه از رزم‌آوران اسلام رفت. و در این راستا نیروزهای بعثی با جای گذاشتن سلاح‌های خود پا به فرار گذاشتند و در این بین عده زیادی نیز اسیر شدند. در ادامه خبرنگار روزنامه جمهوری اسلامی گزارش می‌کند:

این فوج عظیم تسلیم‌شدگان عراقی به حدی بود که خودروهای مخصوص انتقال اسرا قادر به تخلیه آن‌ها نشده و رزمندگان اسلام تمامی امکانات خود از جمله وانت‌ها را هم به کار گرفته و حتی بعضی اسرا نیز توسط خودروهای ارتش بعثی تخلیه شده‌اند.

در ادامه گزارش آمده است: تعداد اسرای عراقی از حوصله شمارش گذشته است و ما با دیدن این منظره کار خود را رها کرده و به تخلیه اسرا مشغول شده‌ایم گفته می‌شود که آمار اسرا از مرز 11 هزار تن گذشته است. وی افزود این پیروزی عظیم که به حق تنها از جانب خدای بزرگ می‌تواند به دست آید قابل وصف نیست و ما در شهر غنائم بسیاری را مشاهده کردیم که شمارش آن واقعا غیر ممکن می‌نمود. در همین رابطه یک مقام آگاه اظهار داشت که تخمین ما از میزان غنائم به اندازه تجهیزات کامل یک لشکر است. به هر حال سرانجام پس از 578 روز انتظار سنگین و توانفرسا شهر خون و ایثار شهر استقامت و پایداری آزاد گردید.

در ساعت 18/25 روز 61/3/3 پاکسازی خونین‌شهر به طور کامل توسط نیروهای رزمنده اسلام که به محض ورود افتخارآفرینان به این شهر مقدس آغاز شده بود پایان یافت و تنها قسمت‌هایی از شهر که به وسیله مزدوران بعثی مین‌گذاری شده منطقه ممنوع اعلام شده است.

همجنین مزدوران بعثی قسمت فقیرنشین شهر را در کناره اروندرود به کلی با خاک یکسان کرده و در مناطق دیگر شهر تنها ستون‌ها و دیوارهای مخروبه‌ای از این شهر برجای گذارده‌اند. خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی در گزارش خود افزود که به محض اعلام خبر آزادی خونین‌شهر صدها اتومبیل در حالی که سرنشینانشان با فریاد و هلهله شادی می‌کردند وارد شهر خونین کارون شدند و دقایقی بعد ازدحام عجیبی در شهر حکمفرما شد و ترافیک سنگینی را به وجود آورد.

همچنین چند تن از شخصیت‌های سیاسی مذهبی بلافاصله پس از اعلام آزادی خونین‌شهر وارد شهر شدند و به بازدید خرابه‌هائی که صدامیان در این بندر مهم تجارتی ایران به بار آوردند پرداختند. بنابر همین گزارش سیل مردم با ابراز احساسات و شادی‌کنان به طور پیاده از همه سو وارد شهر شدند و با این پشتیبانی بی‌نظیر خود از رزمندگان دلیر اسلام همبستگی کامل خود را با فرزندان شجاعشان اعلام داشتند.

این گزارش حاکیست که در جاده ورودی شهر که توسط مزدوران بعثی برای استفاده‌های نظامی عریض شده مردم حق‌شناس خوزستانی به خاک افتاده و بر تربت مقدس شهر خود بوسه می‌زدند و اکثرا به نشانه سپاسگذاری رو به درگاه خالق یکتا به نماز ایستادند و شکوه و عظمت صحنه‌های فاتحانه نبرد را جلال بیشتری بخشیدند.

 

دعوت از خبرنگاران خارجی

در پی آزادی خونین‌شهر توسط دلاوران پرافتخار اسلام ستاد تبلیغات جنگ طی اطلاعیه‌ای از کلیه خبرنگاران خارجی دعوت کرد تا از نزدیک نظاره‌گر پیروزی‌های چشمگیر رزمندگان اسلام و نیز مظالم و جنایت‌های صدام مزدور باشند. متن اطلاعیه ستاد تبلیغات جنگ بدین شرح است:

ستاد تبلیغات جنگ از خبرنگاران متعهد به انسانیت و واقع‌بین سراسر جهان دعوت می‌کند از نزدیک از خونین‌شهر آزاد شده و پیروزی‌های عظیم رزمندگان جانباز اسلام و آثار جنایات صدام در شهرهای آزاد شده در عملیات بیت‌المقدس دیدن کنند.

خبرنگاران خارجی همچنین فرصت خواهند یافت در این برنامه ضمن مشاهده غنائم بی‌شمار به دست آمده و خسارات سنگین دشمن شکست‌خورده و زبون و مصاحبه با انبوه چهل هزار نفری اسرای بعثی آثار جنایات وقیحانه صدام و نابودی کامل شهر عرب‌نشین هویزه مورد بازدید قرار دهند.

 

شور شادی در دیگر جبهه‌ها

به دنبال آزادسازی شهر خرمشهر شور و شعف خاصی سراسر جبهه‌های جنوب را فرا گرفته است. گزارش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی از خونین‌شهر حاکیست در طول جاده اهواز – خرمشهر صدها اتومبیل که در این جاده تردد می‌کنند چراغ‌های خود را به نشانه ابراز شادمانی روشن ساخته و بوق‌زنان مسیر این جاده را طی می‌کنند.

بر پایه همین گزارش سلحشوران اسلام در طرفین مسیر این جاده به هنگام مشاهده اتومبیل‌های رزمندگان اسلام و نیز اتوبوس‌های حامل اسرا دست‌های خود را به نشانه پیروزی بلند کرده و به آنان تبریک می‌گویند.

شادمانی ایرانیان مقیم قطر

انتشار خبر پیروزی‌های اخیر رزمندگان اسلام در ادامه مرحله سوم عملیات بیت‌المقدس موجی از شور و شادی در میان ایرانیان مقیم قطر و برادران مسلمان عرب برانگیخت به همین منظور مسلمانان متعهد و عاشقان مکتب توحید به دعوت سفارت جمهوری اسلامی ایران در دوحه در محل حسینیه بازار این شهر گرد آمده و در اجتماع پرشور خود برای طول عمر امام امت و پیروزی نهایی لشکریان توحید دعای توسل خواندند.

 

بازتاب جهانی فتح خرمشهر

در حالیکه اخبار شادی‌آفرین پیروزی‌های سربازان اسلام در خونين شهر دنیا را در بهت و حیرت فرو برده است خبرگزاری‌های امپریالیستی و صهیونیستی با یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای و آن هم دیروز و در آستانه سقوط کامل این شهر به دست نیروهای اسلام مسئله «تجاوز رژیم بعثی» به خاک ایران اسلامی را پس از ۲۰ ماه مطرح کردند. گوئی تاکنون اصولا متجاوزی در میان نبوده است. اقدام این خبرگزاری‌های جيره‌‌خوار امپریالیسم جهانی شاید تلاشی برای بدست آوردن مجدد اعتبار از دست رفتشان باشد.

خبرگزاری‌های آمریکایی آسوشیتدپرس، یونایتدپرس، دیا(آلمان)، رويتر (انگلستان)، فرانس پرس(فرانسه) و نیز رادیوهای بی‌بی‌سی، آمریکا و دیگر بوق‌های تبلیغاتی در گزارش دیروز خود و با توجه به گزارش‌های پیروزی‌های بزرگ رزمندگان اسلام که از ایران دریافت می‌کنند. خفقانی که بر رسانه‌های گروهی رژیم بعثی حکم‌فرماست، برای نخستین بار اعتراف کرده و از ارتش بعثی چهره متجاوز و از ایران چهره «مورد تجاوز»، ترسیم کردند و حقانیت جمهوری اسلامی ایران را پذیرفتند.

خبرگزاری رویتر با عنوان مهم‌ترین خبر، آزادی خرمشهر و باز پس گرفتن این شهر اشغال شده توسط رژیم بعثی را دقایقی پس از انتشار آن از سوی صدای جمهوری اسلامی ایران مخابره کرد. خبرگزاری فرانسه نیز در گزارشی از تهران با عنوان «مهم» خبر آزادی خرمشهر را از دست نیروهای اشغالگر بعثی به نقل از صدای جمهوری اسلامی ایران همزمان با خبرگزاری رویتر مخابره کرد.

رویتر در پی خبر اول خود که با عنوان «بی‌نهایت مهم» آزادی خرمشهر را به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی مخابره کرده بود بلافاصله خبر دیگری در مورد باز پس‌گیری این شهر منتشر کرد. این خبرگزاری می‌نویسد خرمشهر که ایرانی‌ها آن را «خونین‌شهر» نامیده‌اند در پی یک نبرد دو روزه توسط نیرو‌های ایران آزاد شد.

برپایه این گزارش آمده است: سی هزار تن از نیروهای عراقی که از خرمشهر دفاع می‌کردند پس از کشته‌ شدن فرماندهانشان در برابر نیروهای ایرانی تسلیم شدند. رویتر به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی می‌افزاید نیروهای ایران در حال حاضر کنترل کامل ساختمان‌های حساس و کلیدی از جمله ایستگاه راه‌آهن،‌ مسجد جامع و گمرک را در اختیار دارند.

 

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر