مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۸۹۵
به روایت مطبوعات
در بخشی از این بیانیه بیعت اهالی موسیقی با رهبر جمهوری اسلامی آمده بود: «در پاسخ به نخستین پیام جنابعالی [آیت‌الله خامنه‌ای]، ضمن بیعت با مقام رهبری، صمیمانه کوشش خواهیم نمود تا با ارشاد و یاری حضرتعالی، پاسدار دستاوردهای هنری انقلاب اسلامی ملت ایران باشیم.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۲ - ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 02

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ پس از ارتحال امام خمینی(ره) و با صدور نخستین پیام آیت‌الله خامنه‌ای در مقام رهبری انقلاب، از اواخر خرداد ماه، جمعی از هنرمندان در رشته‌های مختلف از جمله سینما، بازیگری و موسیقی، طی بیانیه‌هایی با رهبری جدید بیعت کردند.


بیعت اهالی تئاتر و سینما با رهبر جمهوری اسلامی ایران

از جمله در ۲۸ خرداد، بیانیه‌ جمعی از اهالی تئاتر منتشر شد که دارای ۱۵۰ امضاء بود. در بخشی از این بیانیه آمده بود: «با قلبی سوخته و دلی آکنده از غم و اندوه در ارتحال جانسوز رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی بدینوسیله ما هنرمندان تئاتر اعم از نویسندگان، کارگردانان، بازیگران و طراحان بعنوان بخشی از جامعه هنری کشور این ضایعه بزرگ را به آحاد محرومان جهان، ملت ایران، فرزند برومند معظم‌له و جنابعالی تسلیت می‌گوئیم و در پاسخ به نخستین پیام حضرتعالی ضمن بیعت با مقام رهبری صمیمانه کوشش خواهیم کرد تا با ارشاد و هدایت شما دستاوردهای انقلاب اسلامی ملت ایران را با هزار زبان هنر متعهد پاسداری کنیم.»

از افرادی که این بیانیه را امضاء کرده بودند باید از آقایان و خانم‌ها علی نصیریان، جمشید مشایخی، فردوس کاویانی، سیروس گرجستانی، خسرو سینایی، خسرو شکیبایی، حمید سمندریان، جمیله شیخی، گوهر خیراندیش، مهرانه مهین‌ترابی، عباس معروفی و آتیلا پسیانی نام برد.

بیعت جامعه هنری کشور با آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1368 ؛ از سینماگران و مسیقیدانان تا اهالی شعر و ادب


بیعت تولیدکنندگان فیلم

مجمع تولید کنندگان فیلم هم با انتشار بیانیه‌ای ضمن تسلیت به مناسبت ارتحال طاقت‌سوز امام خمینی، با آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران بیعت کرد.

در بخشی از بیانیه مجمع تولید‌کنندگان فیلم آمده بود: صدا غریب بود، هم آشنا هم نا آشنا، خدایا چه می‌شنویم؟ نه حقیقت ندارد، اما باید باورمان شود روح امت به ملکوت اعلی پیوست، آنکه وجودش را وقف امتش کرده بود، به معبود همیشگی‌اش پیوست. و حالا ما باید تحمل کنیم فقدانش را و ایثارگرانه بپیمائیم راهش را. این مصیبت بر مردم مقاوم و برومند ایران تسلی باد. و بر رادمرد بزرگی که کوله‌بار سنگین، مسئولیت رهبری را، بر دوش گرفت، درود می‌فرستیم. خدا قوتش دهد که راه رهبر فقیدش را ادامه دهد، و همچون او، روشن کند قلب امتش را، تسلی باد بر تو ای ادیب زمان حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ادامه دهنده راه روح خدا.


بیعت اهالی موسیقی

نزدیک به ده روز بعد، بیانیه‌ بیعت جمعی از اهالی موسیقی انتشار یافت که در میان آنها، نام اغلب بزرگان موسیقی ایران به چشم می‌خورد. آقایان جواد معروفی، فرامرز پایور، علی تجویدی، جلیل شهناز، مرتضی حنانه، محمدرضا شجریان، همایون خرم، بیژن و هوشنگ کامکار، فرهاد فخرالدینی و علیرضا افتخاری، در زمره‌ امضاکنندگان این بیانیه قرار داشتند.

بیعت جامعه هنری کشور با آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1368 ؛ از سینماگران و مسیقیدانان تا اهالی شعر و ادب

در بخشی از این بیانیه آمده بود: «در پاسخ به نخستین پیام جنابعالی، ضمن بیعت با مقام رهبری، صمیمانه کوشش خواهیم نمود تا با ارشاد و یاری حضرتعالی، پاسدار دستاوردهای هنری انقلاب اسلامی ملت ایران باشیم.» این بیعت که در نوع خود بسیار جالب توجه بود، و نشان از استمرار همراهی جریان هنری و فرهنگی کشور با نظام اسلامی و رهبری جدید آن داشت، حتی با واکنش جریان‌های ضدانقلاب خارج از کشور رو به رو شد. آنها به گمان خود انتظار نداشتند که در این موسم بیعت، چهره‌های شاخصی از جریان هنری کشور، که ظاهرا نسبت عمیق و قلبی با نظام اسلامی نداشتند، به انتشار پیام‌های فوق مبادرت کنند. از این رو، سازمان کارگران انقلابی، از گروه‌های چپ‌گرای ضدانقلاب در خارج از کشور نوشت: «تردیدی نیست که چنین اقدامات و امضاهایی که پیگیرانه از جانب رژیم سازماندهی می‌شود دیگر ذره‌ای برای مردم و روشنفکران ایران توهم برانگیز نیست، اما برای همه تأسف‌بار است؛ چرا که بزرگان موسیقی ایرانی را زانوزده در آستان رژیم سیاه اسلامی می‌بینند.»


بیعت ادبا و شاعران با رهبر انقلاب

ادبا و شاعران شرکت‌کننده در برنامه «در سوگ آفتاب» سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران با ارسال نامه‌ای مراتب بیعت و اطاعت خود از حضرت آیت‌‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران را بعنوان ولی‌امر مسلمین اعلام داشتند.

بیعت جامعه هنری کشور با آیت‌الله خامنه‌ای در سال 1368 ؛ از سینماگران و مسیقیدانان تا اهالی شعر و ادب

در این نامه آمده است: «ارتحال جانگداز مراد مستضعفان زمین و مجد اسلام ناب محمدی حضرت امام خمینی قدس سره را به حضرت عالی تسلیت عرض نموده و انتخاب شایسته آن حضرت را به رهبری جمهوری اسلامی ایران تهنیت می‌گوئیم و به این وسیله مراتب بیعت و اطاعت شاعران مسلمان و متعهد بالاخص شاعران شرکت‌کننده در برنامه ادبی «در سوگ آفتاب» سازمان تبلیغات اسلامی استان تهران را اعلام داشته، با ولی‌فقیه هنرشناس هنرپرور میثاق می‌بندیم که با سلاح شعر و ادب در حمایت از رهبری و خدمت به اسلام ناب محمدی تا آخرین قطره خونمان در رکاب آن رهبر جهاد کنیم.»

در این میان نام اساتیدی همچون مشفق کاشانی، حمید سبزواری، محمدعلی مردانی و شاعرانی نظیر علیرضا قزوه، سیمین‌دخت وحیدی و ... به چشم می خورد.


منبع:

1. کتاب سند انتخاب (روایتی از برگزیدن رهبری انقلاب اسلامی پس از امام خمینی «1362-1368»)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

2. روزنامه کیهان مورخ 28 خرداد 1368

3. روزنامه کیهان مورخ 8 تیر 1368

4. روزنامه کیهان مورخ 24 تیر 1368


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر