گزارش ساواک از فعالیت‌های انقلابی حجت‌الاسلام محتشمی‌پور در لبنان + سند

«نامبرده[سید علی‌اکبر محتشمی] چندی قبل از عراق به بیروت آمده است همراه خود 400 برگه اعلامیه خمینی را آورده و این اعلامیه‌ها در مساجد و حسینیه‌ها توسط وی، احمد نفری، املائی خوزانی [و] دکتر محمد صادقی پخش گردید و ضمناً مراتب به روزنامه السمت نیز داده شد که چاپ گردید و بعضی از این اعلامیه‌ها نیز در مساجد و حسینیه‌ها به تابلو آگهی‌ها چسبانیده شده است که هنوز هم هست».
دوشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سید علی‌اکبر محتشمی‌پور دبیرکل اسبق دبیرخانه دائمی کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه ملت فلسطین دعوت حق را لبیک گفت. 

محتشمی‌پور پیش از پیروزی انقلاب اسلامی علیه رژیم پهلوی مبارزه می‌کرد، او در سال 1341 برای نخستین بار دستگیر شد و در سال 1345 پس از تبعید امام به ترکیه و نجف عازم عراق شد و تا زمان پیروزی انقلاب در سال 1357 او بیشتر مبارزات خود را در خارج از کشور پیگیری می‌کرد.

در ادامه به دو گزارش ساواک از فعالیت‌های مرحوم حجت‌الاسلام محتشمی‌پور پرداخته شده است که از نظر می‌گذرد. 


در اولین سند به تاریخ فروردین 1353 درباره حضور علی‌اکبر محتشمی‌پور در لبنان آمده است: سید علی اکبر محتشمی قبل از یک هفته به لبنان آمده و نامبرده از طرفداران [امام] خمینی است و برای خمینی تبلیغ می‌نماید. مشارالیه در کویت بوده و در آن کشور مشغول روضه‌خوانی بوده است و با آخوندهای طرفدار [امام] خمینی از لبنان تماس دارد.

نامبرده قبلاً در لبنان بوده که به کویت رفته است.


گزارش ساواک از فعالیت‌های انقلابی حجت‌الاسلام محتشمی‌پور در لبنان+سند


سندی دیگر متعلق به آذر ماه 1352 به فعالیت محتشمی‌پور در زمینه انتقال و پخش اعلامیه‌ها امام خمینی اشاره دارد: نامبرده چندی قبل از عراق به بیروت آمده است همراه خود 400 برگه اعلامیه [امام] خمینی را آورده و این اعلامیه‌ها در مساجد و حسینیه‌ها توسط وی، احمد نفری، املائی خوزانی [و] دکتر محمد صادقی پخش گردید و ضمناً مراتب به روزنامه الحریة نیز داده شد که چاپ گردید و بعضی از این اعلامیه‌ها نیز در مساجد و حسینیه‌ها به تابلو آگهی‌ها چسبانیده شده است که هنوز هم هست.

گزارش ساواک از فعالیت‌های انقلابی حجت‌الاسلام محتشمی‌پور در لبنان+سند

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات