مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۰۸
گزارش ساواک از موضع‌گیری‌های ضدآمریکایی شهید سعیدی: «صبح روز 45/4/21 سید محمدرضا سعیدی پیشنماز مسجد موسی‌بن‌ جعفر واقع در خیابان غیاثی خود شدیداً و صریحاً به دولت ایران و رئیس جمهور امریکا و حتی در اشارات به شاهنشاه آریا مهر حمله نموده و اظهار داشت آقای روح‌الله خمینی سه سال پیش این جنایتکار (جانسون) را به ما معرفی کرد ولی دولت ایران مرجع عالیقدر ما را به زندان و تبعید محکوم کرد...».
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 09

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله شهید سید محمدرضا سعیدی روحانی مبارز و مجاهد، در 20 خرداد 1349 بر اثر شکنجه‌های ساواک به شهادت رسید. شهید سعیدی در کنار افشاگری علیه رژیم پهلوی، مبارزه با آمریکا را نیز سرلوحه عمل قرار داده بود. 

ساواک در گزارشی به تاریخ 8 مرداد 1345 یکی از موضع‌گیری‌های ضدآمریکایی شهید سعیدی را اینطور گزارش داد:
«صبح روز 45/4/21  سید محمدرضا سعیدی پیشنماز مسجد موسی‌بن‌‌جعفر واقع در خیابان غیاثی خود شدیداً و صریحاً به دولت ایران و رئیس جمهور امریکا و حتی در اشارات به شاهنشاه آریا مهر حمله نموده و اظهار داشت آقای روح‌الله خمینی سه سال پیش این جنایتکار (جانسون) را به ما معرفی کرد ولی دولت ایران مرجع عالیقدر ما را به زندان و تبعید محکوم کرد. نامبرده با تشریح وضع مسجد فیضیه قم به مامورین ساواک حمله نموده و گفت مامورین این سازمان مردم را از مدرسه و خیابان و پیاده‌رو‌ها می‌گرفتند و به زندان می‌بردند. امروز که جناب ارباب جانسون در امریکا و اروپا و آسیا شناخته شده و ثابت شده است که جنایتکار و خونخوار است و در ایران حتی بیوه‌زنان هم بخوبی متوجه شده‌اند. چرا دولت ایران مرجع تقلید ما را به ترکیه و نجف تبعید نموده است. 
در این مملمت کتب مربوط به یهودیان و بهائیان آزادانه چاپ و منتشر می‌شود ولی روحانیون حق انتشار اعلامیه را ندارند.»گزارش ساواک از سخنرانی ضدآمریکایی شهید سعیدی در سال 45

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر