مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ویژه‌نامه انتخابات ریاست‌جمهوری|دوره هفتم
رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس، معاونان و مدیران صدا و سیما با ایشان در 23 اردیبهشت بار دیگر بر حضور اکثریت قاطع مردم در انتخابات تاکید کرده و آن را ضامن امنیت نظام دانستند. ایشان شرکت در انتخابات را مسئولیت مردم خواندند و فرمودند: این حرکت تضمین کننده سلامت و امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل خصومت‌هایی است که از طرف دشمنان کشور دائماً طراحی می‌شود.
تاریخ انتشار: ۱۳:۰۰ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ یکی از مهمترین ویژگی‌های هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در سال 76 شرکت حداکثری مردم بود. در این دوره مسئولین و شخصیت‌ها تلاش می‌کردند مردم را برای حضور هرچه باشکوه‌تر در انتخابات تشویق کنند. روزنامه ایران در 14 اردیبهشت 76 نوشت: حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب دیروز در دیدار جمع زیادی از علما، روحانیون، فضلا و مبلغان با ایشان طی سخنانی، آگاهی مبلغان به مسائل سیاسی روز و ضرورت‌های تبلیغ را ضروری خواندند و با بیان اهمیت حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری از علما و روحانیان خواستند که به مردم برای گزینش فرد اصلح کمک کنند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ضرورت گزینش خوب و آگاهانه در انتخاب ریاست‌جمهوری را به عنوان وظیفه آحاد مردم مورد تاکید قرار دادند و فرمودند: «انتخاب‌کنندگان باید برای گزینش اصلح تلاش کنند و به نامزدی رای دهند که امین‌ترین و در اداره امور کشور قادرترین فرد باشد.» 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نفس شرکت مردم در انتخابات را بسیار مهم خواندند و فرمودند: «مهم آن است که تمامی واجدین شرایط در انتخابات شرکت کنند و در چنین وضعی اگر نامزد صالح 55 درصد آراء را نیز بدست آورد، بهتر از آن است که شرکت کنندگان در انتخابات کم باشند، ولی فرد صالح با 90 درصد آراء انتخاب شود.»
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای نفس شرکت مردم در انتخابات را بسیار مهم خواندند و فرمودند: «مهم آن است که تمامی واجدین شرایط در انتخابات شرکت کنند و در چنین وضعی اگر نامزد صالح 55 درصد آراء را نیز بدست آورد، بهتر از آن است که شرکت کنندگان در انتخابات کم باشند، ولی فرد صالح با 90 درصد آراء انتخاب شود.» روزنامه جمهوری اسلامی در 18 اردیبهشت بخشی از سخنان رهبر انقلاب در جمع سرداران سپاه را منتشر کرد. این روزنامه به نقل از رهبر انقلاب نوشت: «مردم به کسی رای می‌دهند که بدانند در مقابل امریکا و افزون‌طلبی دولت‌های متجاوز و پرتوقع و خودکامه و تهاجم فرهنگ بیگانه خواهد ایستاد و مردم این مواضع را از هرکس که بیشتر ملاحظه کنند، گرایش بیشتری به او پیدا خواهند کرد.»

رهبر معظم انقلاب در دیدار رئیس، معاونان و مدیران صدا و سیما با ایشان در 23 اردیبهشت بار دیگر بر حضور اکثریت قاطع مردم در انتخابات تاکید کرده و آن را ضامن امنیت نظام دانستند. ایشان شرکت در انتخابات را مسئولیت مردم خواندند و فرمودند: این حرکت تضمین کننده سلامت و امنیت نظام جمهوری اسلامی ایران در مقابل خصومت‌هایی است که از طرف دشمنان کشور دائماً طراحی می‌شود.

علاوه بر رهبر انقلاب، دیگر شخصیت‌ها هم بر حضور حداکثری مردم تاکید کردند. روز جمعه 19 اردیبهشت آیت‌الله جوادی آملی بر حضور گسترده مردم در انتخابات تاکید کرد. آیت‌الله مشکینی هم بر این مهم تاکید کرده بود. حجت‌الاسلام هاشمی رفسنجانی به عنوان رئیس جمهور وقت تصریح کرده بود: پشتوانه مردمی نظام، عظیم‌ترین سرمایه انقلاب اسلامی و انتخابات مهم‌ترین صحنه حضور و مشارکت مردم در امور است.

در جریان هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، دفتر آیت‌الله‌العظمی بهجت هم نظر ایشان را درباره انتخاب کاندیدای اصلح منتشر کرد. در این بیانیه خطاب به مردم تاکید شده بود «به آن‌هایی که گفته‌هایشان مطابق هیچ اصل و هیچ قانون عقل‌پسند نیست، رای ندهید.» در بیانیه دفتر حضرت آیت‌الله بهجت همچنین به نقل از ایشان آمده بود: «... ملاحظه کنید کدام [کاندیدا] تغییری در امور دینیه داده یا نمی‌دهد. کدام معتدل در فکر یا متلون است در اعتقاد یا عمل؛ کدام ملکه تقوی و صدق و ائتمان دارد یا قوی‌تر است. کدام در صفات شبیه به کفر یا نفاق و کدام دورتر است. و بالجمله کدام به خدای متعال و خاتم‌الانبیاء و خاتم‌الاوصیاء(ص) نزدیک‌تر است.»

آیت‌الله یزدی (رئیس قوه قضائیه) هم خواستار حضور همه‌جانبه مردم در انتخابات شده بود. به گزارش روزنامه جمهوری اسلامی وی حضور چشمگیر مردم در انتخابات ریاست جمهوری را با اهمیت‌تر از قبل دانسته و گفته بود: عامه مردم با درک سیاسی از موقعیت و حساسیت فعلی، در این انتخابات به میزان بالایی شرکت خواهند کرد.

در آستانه انتخابات آیت‌الله فاضل لنکرانی در پیامی خطاب به مردم فرمود: بر ملت ایران است که فردی را انتخاب کنند که همواره در فکر مستضعفین و توده متوسط و قشر کم درآمد باشد و با ارائه طرح‌ها و رفع موانع هر چه سریع‌تر قادر به فقر زدایی و رفع استضعاف باشد.

در بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی به مناسبت هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز آمده بود: خدا نکند تعصب‌ها گرایش‌های گروهی یا منافع شخصی و هوی و هوس‌ها فکر را در انتخاب اصلح آلوده کند که این مصیبت بزرگی است.

آیت‌الله واعظ طبسی نماینده مقام معظم رهبری در خراسان و تولیت آستان قدس رضوی هم در آستانه انتخابات هفتمین دوره ریاست جمهوری گفته بود: حضور گسترده و یکپارچه مردم بصیر و همیشه در صحنه ایران اسلامی در میدان سیاسی فرهنگی و اعتقادی انتخابات ریاست جمهوری نقش بسزایی در ثبات و استحکام پایه‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی دارد.

حجت‌الاسلام سید حسن خمینی هم از مردم برای شرکت گسترده در انتخابات دعوت کرده و عنوان داشته بود: وظیفه سنگین ماست که از میان خوبان بهترین را برگزینیم و به دور از تخریب شخصیت بزرگواران حاضر که به فرموده امام گناهی عظیم و نابخشودنی است و شایسته‌ترین رای دهیم. آیت‌الله صانعی هم گفته بود: «هیچ احتمال و هیچ عذری تکلیف حضور در انتخابات را ساقط نمی‌کند.»

روز دوم خرداد مردم با درک موقعیت حساس آن روز در انتخابات شرکت کردند. شنبه ۳ خرداد ۱۳۷۶ رسانه‌ها از حضور حداکثری مردم پای صندوق‌های رای خبر دادند. اطلاعات تیتر زد: «حضور بی‌سابقه و پرشکوه ملت قهرمان ایران در انتخابات ریاست جمهوری.»

این حضور باعث حیرت رسانه‌های خارجی شده بود. رسانه‌های آرژانتینی تصریح کردند که: مردم ایران روز جمعه در حرکت غیرقابل مقایسه با دیگر انتخابات در این کشور بسیج شده بودند. این رسانه‌ها به نقل از خبرنگارانشان در تهران افزودند: ملت ایران روز گذشته با هجوم به پای صندوق‌های رای به صورت گسترده در انتخابات شرکت کردند.

رسانه‌های آرژانتینی تصریح کردند که: مردم ایران روز جمعه در حرکت غیرقابل مقایسه با دیگر انتخابات در این کشور بسیج شده بودند. این رسانه‌ها به نقل از خبرنگارانشان در تهران افزودند: ملت ایران روز گذشته با هجوم به پای صندوق‌های رای به صورت گسترده در انتخابات شرکت کردند.

رادیو فرانسه با تاکید بر آزادی انتخابات در ایران عنوان کرد: حضور مردم چند برابر دوره‌های قبل بود و صف‌های طویل ساعت‌ها مقابل محل‌های اخذ رای وجود داشت. رسانه‌های خارجی همچنین به سلامت انتخابات اذعان کردند و افزودند تمامی قشرهای جامعه به ویژه جوانانی که برای نخستین بار امکان شرکت داشتند در انتخابات حضور یافتند. شبکه تلویزیون دولتی ایتالیا با استناد به گزارش‌های خبرنگاران خویش که در ایران به سر می‌برند صحنه‌هایی از حضور انبوه و پرنشاط زنان و جوانان ایرانی در حوزه‌های محل اخذ رای را نشان دادند. روزنامه ایتالیایی «لار پویلیکا» هم در گزارشی نوشت: حضور مردم ایران در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری واقعا چشم‌ها را خیره کرد.

یک خبرنگار زن ایتالیایی که برای پوشش خبری هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در تهران به سر می‌برد گفت: شرکت پرشور مردم ایران در انتخابات برایم بسیار شگفت‌انگیز بود به گونه‌ای که به نظر جشن ملی می‌آمد، تا انتخابات.

روزنامه «نویه سورشر سایتونگ» چاپ سوئیس هم نوشت: مردم ایران با تجمع گسترده در مراکز رای‌گیری استقبال عظیمی از انتخابات ریاست جمهوری در ایران به عمل آوردند. در جلوی حوزه‌های رای‌گیری صف‌های طولانی از مردم تشکیل شده و برخی از صندوق‌ها تا ظهر پر شده بود و دیگر جای اوراق رای نداشت به طوری که باید آنها را با صندوق‌های خالی عوض می‌کردند.

روز سوم خرداد 76 و با قطعی شدن نتیجه انتخابات، رهبر انقلاب از حضور پرشور مردم در این انتخابات تقدیر کردند و آن حضور را «حماسه تاریخی» خواندند. پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی بدین شرح بود:

«بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم. ملت عزيز ايران، صحنه زيبا و پرشورى كه در روز جمعه دوم خرداد و در پاى صندوق‌هاى رأى آفريديد حقيقتا يك حماسه تاريخى بود، آگاهى و هوشيارى سياسى شما يكبار ديگر به كمك خداوند درست در لحظه مقتضى، كار خود را كرد و از ايران اسلامى چهره اى بانشاط، مصمم، و سرشار از ايمان و آگاهى به دنيا نشان داد و بحمدالله كشور را در برابر توطئه دشمنان و وسوسه ى بدخواهان تا مدت‌ها بيمه كرد. شركت شما در يك مسابقه سالم و مسؤولانه براى انتخاب رئيس جمهور، با امنيت و انضباط تمام، و با رعايت بيشتر ملاحظاتى كه در چنين حركت عظيمى با ابعاد يك ملت بزرگ، در دنيا كمياب و كم نظير است، براى دوست و دشمن ثابت كرد كه ملت ما به بركت عمل به اسلام ناب محمدى(ص) در صحنه ى جهاد سياسى نيز مانند صحنه جهاد نظامى از انسجام و ابتكار و نظم و قاعده درست برخوردار است و نفس زهراگين دشمنان كه از ماه‌ها پيش به قصد دلسرد كردن مردم؛ صورى بودن و جدى نبودن انتخابات را با زبان‌هاى مختلف در همه تبليغات فرامرزى خود تكرار مى كردند، در او كمترين تأثير را ندارد. اكنون با حضور بسيار گسترده ى شما ملت عزيز در اين آزمايش الهى، و با اختصاص اكثريت قاطع آراء به رئيس جمهور منتخب مردم، ايران اسلامى از آزمايشى ديگر، موفق و سرافراز بيرون آمده و دوران تازه اى در تاريخ درخشان جمهورى اسلامى آغاز شده است . ملت عزيز ما بايد در دل از خداوند متعال شاكر باشد كه او را به اين حركت افتخارآميز هدايت كرد و دشمنان او را ناكام ساخت.

اينجانب پس از سپاس خاضعانه از ساحت مقدس پروردگار كه در لحظه لحظه اين آزمايش بزرگ، شما ملت انقلابى و مؤمن و اين بنده ناتوان را از هدايت و كمك و دستگيرى خود محروم نساخت از همه آحاد ملت كه در اين حماسه بزرگ شركت كردند همچنين از مراجع عظام و علماى اعلام و شخصيت‌هاى سياسى و فرهنگى و برجستگان حوزه و دانشگاه كه در تشويق قشرهاى گوناگون مردم به اين امر، اثر بارز داشتند و بخصوص از صدا و سيما كه با تلاش بى سابقه و فراهم ساختن گفتگوها و فرصتهاى مناسب براى آشنايى مردم با نامزدهاى انتخابات، انگيزه و امكان گزينش آزاد را به مردم دادند، و نيز از شوراى محترم نگهبان و وزارت كشور كه با صدق و امانت و كوشش خستگى ناپذير خود، ميدان را براى اين مسابقه ى عمومى مهيا ساختند و از همه ى كسانى كه به نحوى در اين امر كمك كردند، صميمانه و با همه‌ى وجود تشكر مى كنم...»

هاشمی رفسنجانی نیز در پیامی خطاب به رئیس‌جمهور منتخب از حضور مردم در انتخابات تقدیر کرد و نوشت: «شرکت گسترده مردم شریف و مسلمان ایران در انتخابات باشکوه هفتمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، برگ زرّین دیگری بر صفحات تاریخ پرافتخار کشورمان افزود. اینجانب این حماسه حضور ملی را به ملت شریف و آگاه و مقام معظم رهبری تبریک عرض می‌کنم.»

گفتنی است در این دوره از انتخابات، سید محمد خاتمی با بیش از 20 میلیون رای رئیس‌جمهور ایران شد.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر