مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۱۳
ویژه‌نامه انتخابات ریاست‌جمهوری| دوره دوم
رهنورد مشارکت در انتخابات را امری ضروری دانست و تصریح کرد: «و ما؛ ما مردم، یا برای حفظ قرآن و شرافت اسلامی و انسانی خود و برای تحقق هزاران هزار آرزوی طفل‌های یتیم و گرسنه و زنان بی‌سرپرست و مردان سرافکنده از بیکاری که خونشان را سرمایه‌داران و زمین‌داران امریکایی مکیده‌اند به پای صندوق‌ها می‌رویم و رئیس جمهوری را انتخاب می‌کنیم که قدمت تاریخی‌اش به هزار و چهارصد سال خون و قیام و قرآن می‌رسد...».
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۶ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ عزل ابوالحسن بنی‌صدر از ریاست‌جمهوری و رای به عدم کفایت سیاسی او توسط مجلس شورای اسلامی، به انتخابات زودهنگام برای تعیین دومین رئیس‌جمهور منجر شد. این انتخابات حساس در تابستان 1360 درحالی برگزار می‌شد که کشور علاوه بر جنگ با دشمن خارجی، در داخل نیز با عملیات تروریستی سازمان مجاهدین خلق تهدید می‌شد. در این شرایط یکی از کسانی که حضور مردم در انتخابات را مهم و سرنوشت‌ساز تلقی می‌کرد زهرار رهنورد بود. او در مقاله‌ای با عنوان «سرنوشت قدرت از 22 بهمن تا 2 مرداد» که در روزنامه کیهان منتشر شد از جریان غرب‌گرا به شدت انتقاد کرده و مردم را تشویق به حضور در انتخابات نمود. زهرار رهنورد در این یادداشت عملکرد کسانی را که «در کنج دخمه خانه‌ها» می‌خزند و «با جست‌وخیزهای مذبوحانه و گروهک‌ها و تفاله‌های وابسته به شرق و غرب» همراهی می‌کنند تقبیح کرده بود.

در بخشی از این مقاله که روز 31 تیر 1360 در صفحه 14 روزنامه کیهان منتشر شد آمده بود: «قدرت سیاسی در کشور ما پس از انقلاب سرنوشت عجیبی داشته است. چراکه نخستین دستاورد هر انقلاب کسب قدرت و حاکمیت سیاسی است و در مرحله بعد به مدد این زور و قدرت است که می‌تواند آرمان‌های انقلاب را محقق و آرزوهای توده‌ها را عملی ساخت و دست جنایتکار دشمن استعمارگر را از داخل تمامی نهادها کوتاه نمود.»

رهنورد در این یادداشت با انتقاد از جریان غربگرایی که «قصد داشت کشور را بار دیگر دو دستی تقدیم به ارباب آمریکایی‌اش نماید» آن جریان را خائن توصیف کرد و عملکرد این گروه را در تضاد و تناقض با منافع مردم دانست.

هم‌آوا با تفاله‌های وابسته به شرق و غرب یا هم‌مسیر با شهدا؟ / بازخوانی یادداشت زهرا رهنورد درباره انتخابات ریاست‌جمهوری دوم

رهنورد با اشاره به دشمن‌های آمریکا با ملت ایران، به شکست سیاست‌های آمریکا تاکید کرده و نوشت: «... تا در کشور ما ولایت فقیه هست و امام راهنمای امت است دیگر هیچ نیرویی را یارای مقابله با این انقلاب نیست.»  او روز دوم مرداد که روز رای‌گیری بود را «یوم‌الله به میوه نشستن انقلاب سوم» دانست و آن روز را «ماحصل خون هزاران شهید گلگون کفن و پژواک فریاد خون‌خواهی بیش از 72 تن شهدای فاجعه بمب‌گذاری» در روز 7 تیر خواند. او نوشت که این راه «ادامه راهی است که بهشتی و یارانش به گناه پافشاری بر آن شهید شدند و سلحشوران رزمنده مرزها به دلیل حفظ و حراست آن راه توسط دشمن بعثی آمریکایی به خاک و خون می‌غلتند.»

رهنورد مشارکت در انتخابات را امری ضروری دانست و تصریح کرد: «و ما؛ ما مردم، یا برای حفظ قرآن و شرافت اسلامی و انسانی خود و برای تحقق هزاران هزار آرزوی طفل‌های یتیم و گرسنه و زنان بی‌سرپرست و مردان سرافکنده از بیکاری که خونشان را سرمایه‌داران و زمین‌داران امریکایی مکیده‌اند به پای صندوق‌ها می‌رویم و رئیس جمهوری را انتخاب می‌کنیم
رهنورد مشارکت در انتخابات را امری ضروری دانست و تصریح کرد: «و ما؛ ما مردم، یا برای حفظ قرآن و شرافت اسلامی و انسانی خود و برای تحقق هزاران هزار آرزوی طفل‌های یتیم و گرسنه و زنان بی‌سرپرست و مردان سرافکنده از بیکاری که خونشان را سرمایه‌داران و زمین‌داران امریکایی مکیده‌اند به پای صندوق‌ها می‌رویم و رئیس جمهوری را انتخاب می‌کنیم که قدمت تاریخی‌اش به هزار و چهارصد سال خون و قیام و قرآن می‌رسد، یا به کنج دخمه خانه‌ها می‌خزیم، و با جست و خیزهای مذبوحانه و گروهک‌ها و تفاله‌های وابسته به شرق و غرب، که می‌زنند، می‌بندند، ویران می‌کنند آتش برمی‌افروزند و محیط وحشت ایجاد می‌کنند و اگر دستشان برسد، ترور می‌کنند و برای ارباب امریکائیشان خوش رقصی می‌کنند هم آوا و همراه می‌شویم. راستی شرافت تشنه انسانی ما، به کدام شیوه، سیراب می‌شود؟ اینکه امریکا را برای همیشه، در گور استکباری خویش دفن نمائیم یا اینکه در جرگه سینه‌چاکان و نوکرانش درآئیم؟»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر