مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۲۴
ویژه‌نامه انتخابات ریاست‌جمهوری| دوره هفتم
در هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، شرکت یک زوج کهنسال در رای‌گیری خبرساز شد. روزنامه اطلاعات گزارش جالبی از شرکت این زوج در انتخابات داشت.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۹ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مشارکت همگانی، مهمترین کارکرد انتخابات است و از همین رو است که مشارکت عمومی در انتخابات همواره مورد تاکید امامین انقلاب بوده است. شرکت فعال همه اقشار جامعه در سنین مختلف، برگ زرینی است که در ادوار انتخابات ثبت شده است. 

در هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، شرکت یک زوج کهنسال در رای‌گیری خبرساز شد. روزنامه اطلاعات در 3 خرداد 1376 اشتیاق این زوج برای حضور در پای صندوق رای را چنین گزارش داد: خنده زمانی بر لبانش شکفته شد که ماموران با صندوق سیار اخذ رای، وارد خانه او شدند. 146 بهار از عمر او گذشته است، اما همسرش می‌گوید: در یک هفته اخیر مرتب از زمان رای‌گیری پرسش می‌کند.

محمدمراد کجوری که گاهی خبرنگاران او را «پدر بزرگ دنیا» می‌نامند، روز جمعه از اینکه می‌خواهد با شرکت در هفتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران رای دهد، ابراز شادمانی می‌کند.

در خانه روستایی خود، دراز کشیده و به سختی صحبت می‌کند، با این حال با وسواسی خاص، مرتب سراغ صندوق سیار را می‌گیرد. نیم ساعت قبل از رسیدن این صندوق به روستای «پیش انبور» در دل قله‌های مرتفع رشته کوه‌های البرز در منطقه زیبای کلاردشت، خبرنگار ما خود را به این روستا رسانده بود.

در این روستا تعدادی زن و مرد کهنسال زندگی می‌کنند. کلاردشت منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا در شمال ایران است و گفته می‌شود که حدود چهارصد پیرمرد و پیرزن بین 90 تا 140 سال در این منطقه گذران عمر می‌کنند.

محمدمراد را در منطقه «میمدی» می‌نامند و حدود یکصد سال است که با همسر 110 ساله‌اش «گل گیس» زندگی می‌کند. بسیاری بر این باورند که این دو قدیمی ترین زوج جهان هستند.

گل گیس می‌گوید: محمدجواد مهربان است و در دهه‌های اخیر کمتر موضوعی بطور جدی ذهن او را مشغول کرده است. با این حال، علاقه خاصی به شرکت در انتخابات دارد.

محمد مراد درباره انتخابات، تنها این جمله را می‌گوید: «رئیس جمهوری باید از خدا بترسد و به فکر مردم باشد.»

گل‌گیس اضافه می‌کند که پس از پیروزی انقلاب و از طریق گفته‌های امام خمینی با انتخابات آشنا شده است. این زن می‌گوید: ما دوران‌های قحطی و سختی بسیاری را پشت سر گذاشته‌ایم. اکنون همه چیز فراوان است. اما حیف که مردم اسراف می‌کنند. وی معتقد است رئیس جمهور باید به مردم یاد دهد اسراف نکنند. گل گیس اضافه می‌کند: شوهرش از طریق رادیو، اوضاع انتخابات را تعقیب کرده و از صبح امروز به انتظار نشسته است. تعدادی از اهالی «پیش انبور» به هنگام رای دادن محمد مراد در خانه او اجتماع کردند و او با ذکر صلوات رای خود را به صندوق انداخت.

همه صلوات فرستادند، گل‌گیس هم صلوات فرستاد و رای خود را به صندوق انداخت. پیرمرد 146 ساله این را هم گفت که «رئیس جمهوری خوب، آینده مملکت را خوب می‌کند.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر