مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۲۸
ویژه انتخابات ریاست‌جمهوری| دوره سوم
روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» در مقاله‌ای تحلیل کرد: «این روحانی که اینک وظیفه غیرقابل اجتناب رئیس‌جمهوری ایران را بر عهده دارد، مدتهاست که یکی از استراتژیست‌های اصلی آیت‌الله [امام] خمینی بوده است... هیچیک از رؤسای‌جمهور پیشین، به خوبی رئیس‌جمهور جدید، نقطه نظرات [امام] خمینی را نشان نمی‌دادند... [آیت‌الله] خامنه‌ای مدتهاست که در حال طلوع جنبش انقلابی شیعه است.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۱۹ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - 2021June 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ برگزاری سومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری و انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به ریاست‌جمهوری اسلامی ایران، بازتاب وسیعی در خارج از کشور و رسانه‌ها و مطبوعات خارجی داشت.

مجله‌ «نوویه ورمیا»، چاپ شوروی نوشت: «در ایران روز دوم اکتبر برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری تعیین شده است... رادیو تهران گزارش می‌دهد بی‌شک پیروزی [آیت‌الله] خامنه‌ای، رجل مذهبی و دبیرکل حزب جمهوری اسلامی قطعی است. کاندیداهای دیگر هم از این حزب پیروی می‌نمایند. تبلیغات انتخاباتی در محیطی بسیار متشنج انجام می‌گیرد.»

روزنامه پاکستانی «جسارت» چاپ کراچی، پیرامون انتخابات ریاست‌جمهوری ایران یادآور شد: «در ایران ظرف مدت سه سال و نیم گذشته، سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار شده است. در این انتخابات چه کسی برنده شده، مسئله‌ای فرعی است. اما موضوع قابل تحسین و قدردانی این است که رهبری انقلاب ایران در نامساعدترین اوضاع، تداوم جمهوری خود را قطع نکرد.»

روزنامه آلمانی «زود دویچه سایتونگ» درباره ریاست‌جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای نوشت: «زمانی که ضبط صوت دستکاری شده در مسجد منفجر شد، [آیت‌الله] علی خامنه‌ای از ناحیه حنجره و شش مجروح شد، ولی زنده ماند... این سوء قصد که با عدم موفقیت مواجه شد در تاریخ 27 ژوئن 1981(6 تیر 1360) روی داد. این فرد 42 ساله حالا سومین رئیس‌جمهور اسلامی در ایران در ظرف چهار ماه است. او از اسلاف خود بنی‌صدر و رجائی آرای بیشتری به دست آورد...»

روزنامه ایتالیایی «کوریره دلاسرا» با اشاره به سابقه رئیس‌جمهور جدید ایران نوشت: «در رابطه با نتیجه‌ی نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری که روز جمعه انجام شد، اعلان شده است که [آیت‌الله] خامنه‌ای، روحانی اسلامی، 95 درصد آراء را به دست آورده است. میزان مشارکت مردم در پای صندوق‌های اخذ رأی 76 درصد بود. [آیت‌الله] خامنه‌ای در گذشته یعنی در زمان شاه، 6 بار دستگیر شد و در کل 4 سال در زندان به سر برد. وی به سبب خطبه‌های آتشین نماز جمعه که در صحن دانشگاه انجام می‌شود و طی آن تفنگی را نیز بدست می‌گیرد، بسیار معروف شد.»

روزنامه «جمهوریت» چاپ ترکیه نیز اینطور به انتخاب آقای خامنه‌ای واکنش نشان داد: «در دنیای اسلام برای نخستین بار است که یک روحانی به مقام ریاست‌جمهوری کشور می‌رسد. با قرار گرفتن حجت‌الاسلام رفسنجانی در رأس قوه‌ی مقننه، [آیت‌الله] خامنه‌ای و آیت‌الله مهدوی کنی در قوه مجریه و آیت‌الله موسوی اردبیلی در رأس قوه قضائیه، تمام مراکز حساس کشور در اختیار روحانیون قرار گرفت.»

روزنامه «حریت»، چاپ ترکیه با انتشار مطلبی با عنوان «عید قربان در ایران» در یک مقایسه جالب توجه نوشت: «در عید قربان، دو کشور اسلامی مصر و ایران، ایام ویژه‌ای را گذراندند. کشور مصر، عید قربان امسال را با کشته شدن انورسادات، بدون رئیس‌جمهور گذراند و کشور ایران عید قربان را با رئیس‌جمهوری که به تازگی انتخاب شده و از حالا نمی‌توان اطمینان یافت که تا چه موقع در این مقام خواهد ماند، برگزار کرد.»

روزنامه «کریستین ساینس مانیتور» در مقاله‌ای با اشاره به آیت‌الله خامنه‌ای تحلیل کرد: «این روحانی که اینک وظیفه غیرقابل اجتناب رئیس‌جمهوری ایران را بر عهده دارد، مدت‌هاست که یکی از استراتژیست‌های اصلی آیت‌الله [امام] خمینی بوده است... هیچ یک از رؤسای‌جمهور پیشین، به خوبی رئیس‌جمهور جدید، نقطه نظرات [امام] خمینی را نشان نمی‌دادند... [آیت‌الله] خامنه‌ای مدت‌هاست که ستاره در حال طلوع جنبش انقلابی شیعه است.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر