مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۶۹۹۳
گزارش ساواک: «درباره: سید مصطفی مصطفوی خمینی فرزند آیت‌الله خمینی؛ طبق اطلاع، نامبرده بالا که فعلا مقیم عراق است در سال جاری جهت انجام مناسک حج به عربستان سعودی عزیمت خواهد نمود. با توجه به اینکه امکان دارد در کشور مزبور مبادرت به فعالیت‌هایی علیه مصالح کشور شاهنشاهی بنماید...»
تاریخ انتشار: ۰۹:۴۲ - ۲۸ تير ۱۴۰۰ - 2021July 19
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در دوران مبارزات اسلامی، ایام حج فرصت ویژه‌ای برای ساماندهی مبارزه، هماهنگی با انقلابیون و برنامه‌ریزی برای گسترش نهضت محسوب می‌شد. در سال 1344 آیت‌الله آقا مصطفی خمینی از سوی امام ماموریت داشت تا در ایام حج، ضمن ارتباط‌گیری با انقلابیون، مسیر مبارزه را نیز برای آنان ترسیم کند.

ساواک در اسفند 1344 در گزارشی با امضای ناصر مقدم دستور داد تا فعالیت‌های آقا مصطفی خمینی در مناسک حج تحت کنترل قرار گیرد. در این سند آمده است: 
«درباره: سید مصطفی مصطفوی خمینی فرزند آیت‌الله خمینی
طبق اطلاع، نامبرده بالا که فعلا مقیم عراق است در سال جاری جهت انجام مناسک حج به عربستان سعودی عزیمت خواهد نمود. با توجه به اینکه امکان دارد در کشور مزبور مبادرت به فعالیت‌هایی علیه مصالح کشور شاهنشاهی بنماید لذا با ایفاد دو قطه عکس مشارالیه به پیوست، خواهشمند است دستور فرمائیدبه نمایندگی ان اداره در کشور عربستان سعودی اعلام گردد که اعمال و رفتار شخص مورد بحث و همراهان وی را به نحو مقتضی تحت نظر قرار داده و نتیجه را به این اداره کل اعلام فرمایند.»

گزارش ساواک از فعالیت‌های آقا مصطفی خمینی در ایام حج

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر