ماجرای پخش اعلامیه‌های امام خمینی در مناسک حج در سال 1349

حجت‌الاسلام جمی: «اعلاميه‌ها به خط امام بود، آن‌ها را برداشتم و تا آن‌جا که مى‌توانستم توزيع کردم. بيشتر در منى و هنگام رمى جمرات اين اعلاميه‌ها پخش شد که بين حجاج، اثر گذاشت. اکثر حجاج آن سال، اعلاميه‌ حضرت امام را با خودشان به ايران آوردند.»
دوشنبه ۲۸ تير ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در سال 1349 حضرت امام از نجف براى حجاج ايرانى بيت‌الله‌الحرام پيامى دادند که مضمون آن در رابطه با افشاگری درباره رژیم شاه، عقب‌ماندگى مسلمان‌ها، نفوذ صهيونيست‌ها و... بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین جمی در کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است روایتی را از تشرف به حج در همان ایام بیان می‌کند که در زیر به آن پرداخته شده است.

حجت‌الاسلام جمی می‌گوید: در سال 1349 که حضرت امام از نجف براى حجاج ايرانى بيت‌الله‌الحرام پيام دادند، اتفاقآ همان سال من هم به حج مشرف شده بودم. من يک مرتبه بيشتر به حج نرفتم آن هم همان سال بود و ديگر حج براى من تکرار نشد.

در مراسم حج بوديم که متوجه شديم از طرف امام اعلاميه‌اى پخش شده‌است و بين حجاج انعکاس پيدا کرده‌است. متن اعلاميه هم افشاگرى درباره‌ى رژيم شاه، عقب‌ماندگى مسلمان‌ها، نفوذ صهيونيست‌ها و... بود. گويا يکى دو نفر از روحانيونى که دست‌اندرکار توزيع اين اعلاميه‌ها بودند، همان‌جا در مکه دستگير شدند. من نفهميدم که چه بر سر آن‌ها آمد و با آن‌ها چه کردند، مقدارى از اعلاميه‌ها هم گير من آمده بود که با يک لطايف‌الحيلى آن‌ها را پخش کردم.

بنده به همراه مرحوم آيت‌الله قائمى و آيت‌الله جنتى با هم به حج مشرف شده بوديم و در يک کاروان بوديم. يک روز آقاى قائمى گفت: بياييد امروز به ديدن آقاى منتظرى که به حج آمده است، برويم.

حرکت کرديم و براى ديدن ايشان به کاروانشان رفتيم. در آن جلسه، مرحوم قائمى از آقاى منتظرى سؤال کرد که پدرت حاج على کجاست؟ آقاى منتظرى گفت: رفته است براى حاجى‌ها مسأله بگويد. بعد گفت: اين‌جا کنار ما يک کاروان تهرانى‌هاست که آمدند پيش من و گفتند که يک آقايى مى‌خواهيم تا برايمان نماز جماعت بخواند، من هم به پدرم گفتم که برود و برايشان نماز بخواند. يکى دو مرتبه رفت و نماز خواند، اما يک دفعه هم از آن‌جا برگشت و با من دعوا کرد. او عصبانى شده بود. گفت: شيخ حسينعلى چکار کردى؟ گفت: مرا فرستاده‌اى نماز جماعت بخوانم، اين‌ها به من مى‌گويند بعد از نماز براى شاه دعا کن، مگر من مى‌توانم بروم براى شاه دعا کنم و ديگر براى اقامه نماز جماعت آن‌ها نرفت.

بعد از اين صحبت‌ها من از آقاى منتظرى پرسيدم: از امام چيزى در اين‌جا منتشر شده است؟ يک مرتبه ايشان بلند شد و رفت و يک دسته اعلاميه آورد و جلوى من پرت کرد و گفت: حالا اگر مردى اين‌ اعلاميه. بردار و ببر و پخش کن و همراه خودت براى ايران هم ببر. اعلاميه‌ها به خط امام بود، آن‌ها را برداشتم و تا آن‌جا که مى‌توانستم توزيع کردم. بيشتر در منى و هنگام رمى جمرات اين اعلاميه‌ها پخش شد که بين حجاج، اثر گذاشت. اکثر حجاج آن سال، اعلاميه‌ حضرت امام را با خودشان به ايران آوردند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات