گزارش ساواک از احتمال برگزاری تظاهرات علیه رژیم پهلوی در عید غدیر

طبق اطلاع عده‌ای از طرفداران آیت‌الله خمینی از تهران و حضرت عبدالعظیم و کاشان و سایر شهرستان‌ها جهت برگزاری عید غدیر خم به قم عزیمت نموده‌اند تا در مراسم عید ضمن حفظ شعائر مذهبی تظاهراتی بر پا نمایند. احتمالا مرکز تجمع آنان در مسجد بروجردی و مسجد امام خواهد بود. علیهذا خواهشمند است دستور فرمائید اقدامات احتیاطی در این مورد اعمال و نتیجه را اعلام نمایند.
چهارشنبه ۰۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۴
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ چند ماه بعد از تبعید امام خمینی به ترکیه، عید غدیر از راه رسید. آخرین روز فروردین 1344 مصادف با 18 ذی‌الحجه بود. به همین بهانه مردم از شهرهای دور و نزدیک خود را به قم رساندند. 

از همین رو ساواک از «احتمال تظاهرات مذهبی در قم» خبر داد و در گزارشی به تاریخ 31 فروردین 1344 (برابر با 18 ذی‌الحجه؛ روز عید غدیر) نوشت: 

«طبق اطلاع عده‌ای از طرفداران آیت‌الله خمینی از تهران و حضرت عبدالعظیم و کاشان و سایر شهرستان‌ها جهت برگزاری عید غدیر خم به قم عزیمت نموده‌اند تا در مراسم عید ضمن حفظ شعائر مذهبی تظاهراتی بر پا نمایند. احتمالا مرکز تجمع آنان در مسجد بروجردی و مسجد امام خواهد بود. علیهذا خواهشمند است دستور فرمائید اقدامات احتیاطی در این مورد اعمال و نتیجه را اعلام نمایند.»


گزارش ساواک از احتمال برگزاری تظاهرات علیه رژیم پهلوی در عید غدیر
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات