روایت اسناد از مناعت طبع "روحانی مجاهد"

درخواست قابل تأمل حجت‌الاسلام حسینیان از سردار قالیباف فرمانده وقت ناجا در سال 83

بخشی از نامه حجت‌الاسلام حسینیان خطاب به فرمانده وقت نیرو انتظامی: «... با عرض سلام و تبریک ولادت با سعادت بقیه الله عج الله تعالی فرجه، ضمن تشکر از زحمات نیروی انتظامی، با توجه به محدود شدن منافقین، برقراری امنیت و تحمیل هزینه‌های غیرضروری بر جمهوری اسلامی خواهشمندم دستور فرمائید نیروهای حفاظت اینجانب را فراخوانید. ضمناً هرگونه اتفاق شرعا و قانونا به عهده اینجانب می‌باشد.»
چهارشنبه ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۰۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام والمسلمین روح‌الله حسینیان که از مبارزان قبل از انقلاب و از استوانه‌های امنیتی، اطلاعاتی و قضائی جمهوری اسلامی بود، در سحرگاه چهارم شهریور 1399 چهره در نقاب خاک کشید.

به تصریح دوستان و آشنایان، حساسیت نسبت به استفاده از بیت‌المال در کنار ساده‌زیستی و عدم توجه به تشریفات از جمله ویژگی‌های بارز وی بود. یکی از این نمونه‌ها، در اسناد مکاتبات آن مرحوم با سردار قالیباف فرمانده وقت نیروی انتظامی به چشم می‌خورد.

در سال 1383، حجت‌الاسلام حسینیان رئیس وقت مرکز اسناد انقلاب اسلامی - به رغم سابقه حضور در مناصب امنیتی پرخطر و با اهمیت، طی دو نامه خطاب به فرمانده وقت نیروی انتظامی کل کشور درخواست فراخواندن نیروهای حفاظت خود را می‌کند.

در اولین نامه که به تاریخ 12 مهرماه 1383 تحریر شده آمده است:


بسمه تعالی

فرمانده محترم نیروی انتظامی سردار سرتیپ قالیباف دامت توفیقاته

با عرض سلام و تبریک ولادت با سعادت بقیه الله عج الله تعالی فرجه، ضمن تشکر از زحمات نیروی انتظامی، با توجه به محدود شدن منافقین، برقراری امنیت و تحمیل هزینه‌های غیرضروری بر جمهوری اسلامی خواهشمندم دستور فرمائید نیروهای حفاظت اینجانب را فراخوانید. ضمناً هرگونه اتفاق شرعا و قانونا به عهده اینجانب می‌باشد. از زحمات چندساله نیروی انتظامی جدا تشکر می‌گردد و موفقیت آن نیرو را در برقراری امنیت از درگاه خداوند بزرگ خواستارم.

روح‌الله حسینیان      

مرکز اسناد انقلاب اسلامی

نامه


چندی بعد و در اسفندماه همان سال، حسینیان نامه دیگری با همان مضمون خطاب به فرمانده وقت نیروی انتظامی می‌نویسد. او در این نامه بار دیگر بر این‌که «حفاظت اینجانب تحمل هزینه‌ای سنگین بر حکومت است» تاکید کرده و مجددا از «عدم ضرورت حفاظت» از خود می‌گوید و مسئولیت شرعی و قانونی هرگونه پیشامدی را نیز برعهده می‌گیرد.

نامه


این مهم، شاید بخشی از شخصیت مرحوم حجت‌الاسلام‌والمسلمین روح‌الله حسینیان باشد که تاکنون مغفول مانده است.

گفتنی است این سندها به انضمام اسناد منتشر نشده دیگر، در یادنامه «روحانی مجاهد» درج شده است.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات