مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۱۲۰
به روایت اسناد
در یکی از اسناد سال 1355 شهربانی مشهد در گزارشی به حوادث ماه محرم در عراق اشاره کرده و اینچنین می‌نویسد: محترما به عرض می‌رساند خبر واصله حاکیست ماه محرم به ویژه روز تاسوعا و عاشورا دولت بعثی از هیئات مذهبی ممانعت [کرده] که عده کثیری از علما و روحانیون و طبقات مختلف گوش به حرف دولت آنجا نداده و به تشکیل هیئات مذهبی سرگرم [شده] و به همین علت زد و خوردی بین مردم و مأمورین به وجود آمده که عده‌ای کشته و عده‌ای زخمی و خیلی از افراد را دستگیر [کرده‌اند] که پرونده آن‌ها تحت رسیدگی است.یکی از آن‌ها سید باقر حکیم پسر مرحوم آیت‌الله حکیم بود که پس از رسیدگی به پرونده به مدت هفت سال دولت عراق قرار است نامبرده را به دورترین شهر عراق تبعید کند.
تاریخ انتشار: ۱۶:۱۴ - ۰۷ شهريور ۱۴۰۰ - 2021August 29
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهید آیت‌الله سید محمدباقر حکیم در 7 شهریور 1382 در یک اقدام تروریستی به شهادت رسید. وی از جمله علمای خاندان حکیم بود که از دوران جوانی پا به عرصه مبارزه با رژیم بعث عراق گذاشته بود. در یکی از اسناد سال 1355 شهربانی مشهد در گزارشی به حوادث ماه محرم در عراق اشاره کرده و اینچنین می‌نویسد:

محترما به عرض می‌رساند خبر واصله حاکیست ماه محرم به ویژه روز تاسوعا و عاشورا دولت بعثی از هیئات مذهبی ممانعت [کرده] که عده کثیری از علما و روحانیون و طبقات مختلف گوش به حرف دولت آنجا نداده و به تشکیل هیئات مذهبی سرگرم [شده] و به همین علت زد و خوردی بین مردم و مأمورین به وجود آمده که عده‌ای کشته و عده‌ای زخمی و خیلی از افراد را دستگیر [کرده‌اند] که پرونده آن‌ها تحت رسیدگی است. 

یکی از آن‌ها سید باقر حکیم پسر مرحوم آیت‌الله حکیم بود که پس از رسیدگی به پرونده به مدت هفت سال دولت عراق قرار است نامبرده را به دورترین شهر عراق تبعید کند. حالیه آیت‌الله شیرازی از طر ف تمام علمای مشهد تلگرافی به عراق مخابره [کرد] که دولت عراق از تبعیدش خودداری نمایند و بهمین طریق علمای طراز اول تهران و قم نیز تلگرافاتی به عراق مخابره نموده‌اند. 


گزارش شهربانی از دستگیری آیت‌الله سید محمدباقر حکیم در عاشورای سال 1355 توسط رژیم بعث عراق
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر