«گمان می‌کنم اگر تمام جریان زندگی مرا به صورت کتاب در‌آورند برای دانش‌آموزان مفید باشد»

تصویری از وصیت‌نامه دست‌نویس شهید رجایی

شهید رجایی: «به کسی تکلیف نمی‌کنم ولی گمان می‌کنم اگر تمام جریان زندگی مرا به صورت کتاب در‌آورند برای دانش‌آموزان مفید باشد.»
دوشنبه ۰۸ شهريور ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ انفجار بمب در دفتر نخست‌وزیری در هشت شهریور 1360 حادثه‌ای تلخ و ناگوار بود که بر اثر آن رئیس‌جمهور محمدعلی رجایی و نخست‌وزیر محمدجواد باهنر به درجه رفیع شهادت نائل شدند. به بهانه سالروز فاجعه 8 شهریور، وصیت‌نامه دست‌نویس شهید رجایی به همراه متن آن، منتشر می‌شود که در ادامه می‌بینید.


متن وصیتنامه شهید رجایی: 
«بسم الله الرحمن الرحمیم
این بنده کوچک خداوند بزرگ با اعتراف به یک دنیا اشتباه، بی‌توجهی به ظرافت مسئولیت، از خداوند رحیم طلب عفو و از همه برادران و خواهران متعهد تقاضای آمرزش خواهی می‌کنم.

وصیت حقیقی من مجموعه زندگی من است. به همه چیزهایی که گفته‌ام و توصیه‌هایی که داشته‌ام در رابطه با اسلام و امام با انقلاب تأکید می‌نمایم.

به کسی تکلیف نمی‌کنم ولی گمان می‌کنم اگر تمام جریان زندگی مرا به صورت کتاب در‌آورند برای دانش‌آموزان مفید باشد.

هر چه از مال دنیا دارم متعلق به همسر و فرزندانم می‌باشد. کیفیت عملکرد را طبق قانون شرع به عهده خودشان می‌گذارم.

برادرم محمدحسین رجایی وصی و همسرم ناظر و قیم باشند.

خدای را به وحدانیت، اسلام را به دیانت، محمد(ص) را به نبوت و علی و یازده فرزندان معصومین علیهم‌السلام را به امامت و پس از مرگ را به قیامت و خدای را برای حسابرسی به عدالت قبول دارم و از دریای کرمش امید عفو دارم.

این مختصر را برای رفع تکلیف و تعیین خط ‌مشی برای بازماندگان و بر حسب وظیفه شرعی نوشتم وگرنه وصیت‌نامه این‌ بنده حقیر با این همه تحولات در زندگی در این مختصر نمی‌گنجد.

و مکّه، حج بیت‌الله بر من واجب شده بود امکان رفتن پیدا نشد. اینک که به لقاءالله شتافتم این واجب را یکی از بندگان صالح خداوند به عهده بگیرد.

ثلث اموال به تشخیص بازماندگان به «خیرالعمل» صرف شود و اگر به نتیجه قطعی نرسیدند به بنیاد شهید بدهید.»

تصویری از وصیت‌نامه دست‌نویس شهید رجایی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات