کد خبر: ۷۱۵۷
تحلیلی پیرامون طرح آمریکا در منطقه| بخش اول

پیش زمینه‌های 11 سپتامبر چگونه شکل گرفت؟/ پشت پرده طرح «خاورمیانه جدید» چه بود؟

بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، امریکایی‌ها بر آن شدند تا دنیا را به سمت تک ابرقدرتی پیش ببرند، 11 سپتامبر سال 2001 و انفجار برج‌های دوگانه در آمریکا در همین راستا شکل گرفت جریانی که آمریکا حدوداً 10 سال روی مقدمات و اهداف آن کار کرده بود. از این تاریخ به بعد امریکا به شدت شروع به مظلوم‌نمایی کرد. آنها همه جنایات خود را در دنیا توجیه کردند و از کل دنیا خواست در مبارزه با تروریسم با آنها همراه باشد. آنها صریحا اعلام کردند که هیچ کس نباید جدا از ما گام بردارد. اولین گام برای اجرای آن برنامه‌ای که در دهه 90 میلادی طراحی کرده بودند، اشغال افغانستان بود.
دوشنبه ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 11 سپتامبر 2001 رویداد مهمی است که تاریخ جهان را دگرگون کرد؛ به تعبیر کارشناسان و صاحب نظران، انفجار برج‌های دوگانه در آمریکا طرحی برای تغییر موازنه قدرت بود. دکتر جواد منصوری نویسنده و تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل که خود سال‌ها سابقه فعالیت در دستگاه دیپلماسی کشور را دارد، در گفتگو با پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی به تبیین و تحلیل پیرامون واقعه 11 سپتامبر و طرح آمریکا برای ایجاد خاورمیانه جدید پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.


یکی از طرح‌های آمریکا برای تسلط بر منطقه، طرح «خاورمیانه جدید» بود. این ایده چگونه و از کجا طراحی شد؟

جواد منصوری: بسم‌ الله‌ الرحمن الرحیم. بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، امریکایی‌ها بر آن شدند تا دنیا را به سمت تک ابرقدرتی پیش ببرند با این امید که هیچ قدرت دیگری در دنیا در مقابل آنها نباشد و حتی نظریه پایان تاریخ را بیان کردند و گفتند لیبرال دموکراسی ایدوئولوژی کل جهان خواهد شد و تمام دنیا ذیل فرهنگ و اقتصاد امریکا قرار خواهد گرفت. این حرفی بود که در دهه 70 شمسی و 90 میلادی مطرح شد.

امریکایی نشستند و برنامه‌ریزی کردند که برای تحقق این ایده چکار باید کرد. پس از جمع‌بندی‌هایی که انجام دادند به این نتیجه رسیدند که باید از خاورمیانه شروع کنند؛ چون تنها منطقه در دنیا است که در مقابل امریکا می‌ایستد و در دیگر مناطق دنیا چنین ظرفیتی وجود ندارد.

در آن زمان حتی چین را به عنوان یک قدرت که بتواند در مقابل امریکا بایستد، به حساب نمی‌آوردند. بخصوص اینکه تازه شوروی فروپاشیده بود و امریکایی ها تصورشان این بود که از طرف چین مشکلی نخواهند داشت.

بر اساس این مسئله، طرح خاورمیانه جدید را مطرح کردند به این معنا که ما برای رسیدن به اهدافمان باید یک خاورماینه جدیدی از لحاظ جغرافیایی، ایدئولوژیک و ساختارهای اقتصادی - امنیتی داشته باشیم.

پیش زمینه‌های 11 سپتامبر چگونه شکل گرفت؟/ پشت پرده طرح «خاورمیانه جدید» چه بود؟


آمریکایی‌ها این طرح را چگونه اجرا کردند؟

جواد منصوری: آنها این طرح را شبیه به آنچه در جنگ جهانی دوم اتفاق افتاد اجرا کردند. امریکایی‌ها آمدند و قضیه حمله ژاپن به پرل هاربر (بندری در مجمع‌الجزایر هاوایی) را خیلی بزرگ و اغراق آمیز مطرح کردند و این بهانه‌ای برای ورود امریکا به جنگ و قضایای بعدی آن شد. قضایای شبیه به این را طراحی کردند و گفتند که ما می‌آییم چنین کاری را تحت عنوان اینکه دنیا در معرض خطر تروریسم است انجام می دهیم و به این ترتیب مشروعیتی برای اشغال خاومیانه پیدا می‌کنیم و می‌گوییم منشأ تروریسم خاورمیانه است و باید این تروریسم که امنیت کل جهان را تهدید می کند ریشه‌کن شود.

این مبنای طرح جدید آمریکایی ها در دهه 90 میلادی بود. آنها روی این طرح کار کردند و در این زمینه طبعاً اسرائیل هم با آنها همکاری کرد. بخشی از این طرح بدین صورت اجرا شد که انفجارهایی (مثل انفجار برج های دوقلو در 11 سپتامبر) در آمریکا رخ داد و بلافاصله عنوان شد که منشاء این انفجارها جریان های افراطی هستند.

اینجا لازم است برگردم و این نکته را اشاره کنم که بعد از فروپاشی شوروی سران ناتو طی جلسه ای به شور نشستند. در آن جلسات مطرح شد که چون شوروی از بین رفته، نیازی به وجود ناتو هم نیست. در این هنگام یک مرتبه خانم تاچر نخست وزیر وقت انگلیس مسئله ای را مطرح کرد که سرآغاز جریان جدیدی شد. او گفت درست است شوروی از بین رفته ولی خطر بزرگتر دیگری ما را تهدید می‌کند و آن اسلامگرایی است که از ایران شروع شده و نظام سیاسی، فکری، اقتصادی و امنیتی ما را در سطح جهان بر هم ریخته است. ما باید ناتو را برای مبارزه با اسلام نگه داریم.

این حرف در دنیا خیلی انعکاس داشت. حتی غیر مسلمانان هم به آن اعتراض کردند. سران آن کشورها دیدند که اوضاع خیلی بد شد، لذا نتیجه گفتند ناتو را برای مقابله با آنچه تروریسم عنوان می کردند به کار گیرند؛ این در صورتی بود که قبل از آن گفته بودند می خواهیم با اسلامگرایی مقابله کنیم.

پیش زمینه‌های 11 سپتامبر چگونه شکل گرفت؟/ پشت پرده طرح «خاورمیانه جدید» چه بود؟

با این مقدمه می‌رسیم به قضیه 11 سپتامبر که این روزها هم در سالگرد آن قرار داریم.

جواد منصوری: بله. در 11 سپتامبر سال 2001 جریان حمله به برج های دوگانه شکل گرفت که آمریکا حدوداً 10 سال روی مقدمات و اهداف آن کار کرده بود. جالب است که هنوز هم حاضر نشدند اسناد واقعی مربوط به 11 سپتامبر را منتشر کنند؛ هنوز بعد از گذشت 20 سال ابهاماتی پیرامون آن ماجرا وجود دارد؛ طراح و مجری چه گروهی بوده؟ هدف چه بوده و چگونه این کار انجام گرفته است؟ انفجار چطور صورت گرفته است؟ و ...

تنها بعد از 11 سپتامبر بود که دنیا فهمید چه کلاه گشادی سرش رفته است؛ یک یا دو روز از قضیه انفجار برج ها گذشته بود که امریکایی‌ها اعلام کردند کارت شناسایی و گذرنامه خلبانی که به برج حمله کرده را از ویرانه‌ها پیدا کرده ایم! این ماجرا چنان مضحک بود که دنیا به آن خندید و معلوم شد کل ماجرا ساختگی و صحنه سازی و برنامه ریزی شده بوده است.

از این تاریخ به بعد امریکا به شدت شروع کرد به مظلوم‌نمایی. آنها همه جنایات خود را در دنیا توجیه کردند و از کل دنیا خواست در مبارزه با تروریسم با آنها همراه باشد. سپس بوش آن جمله معروف را بیان کرد که: «یا همه دنیا با ماست یا علیه ما». آنها صریحا اعلام کردند که هیچ کس نباید جدا از ما گام بردارد. به هر ترتیب قضیه 11 سپتامبر سرآغاز برنامه جدیدی شد که تا امروز ادامه پیدا کرد.

پیش زمینه‌های 11 سپتامبر چگونه شکل گرفت؟/ پشت پرده طرح «خاورمیانه جدید» چه بود؟

اولین گام برای اجرای آن برنامه‌ای که در دهه 90 میلادی طراحی کرده بودند، اشغال افغانستان بود. اشغال افغانستان نه به معنای یک کودتا بود بلکه برنامه آن بود که یک ملت جدید و یک نظام جدید نه تنها در افغانستان بلکه در کل خاورمیانه شکل بگیرد.


از شما تشکر می‌کنم. ان‌شاءالله بقیه مباحث را در گفتگوهای دیگری با شما پی‌خواهیم گرفت تا مخاطبان استفاده کامل را ببرند. اگر نکته دیگری هست در خدمتتان هستیم.

جواد منصوری: من از شما ممنونم. موفق باشید.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات