مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حجت الاسلام والمسلمین رازینی در «روحانی مجاهد» مطرح کرد:
حجت الاسلام والمسلمین علی رازینی می گوید: «در ماجرای آقای منتظری آقای حسینیان دنبال خط «فانی فقات عین الفتنه» را گرفتند، یعنی چشم فتنه را کور کردند. اگر این کار در آن زمان انجام نمی شد، معلوم نبود که ما بعدها چقدر تلفات می دادیم.»
تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶ - ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - 2021September 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت الاسلام والمسلمین علی رازینی که سابقه آشنایی او با مرحوم حجت الاسلام والمسلمین روح الله حسینیان به مدرسه حقانی برمی گردد، در بخشی از یادنامه «روحانی مجاهد» که به پاس مجاهدت‌های مرحوم حسینیان منتشر شده است، با اشاره به ماجرای آیت الله منتظری می گوید:

«بعضی ها تصور می کردند که آقای منتظری قائم مقام رهبری است و داشتند خودشان را با او تنظیم می کردند. در اطراف آقای منتظری هم کسانی بودند که به یک نوع تساهل و تسامح خاصی گرایش داشتند که با خط انقلابیون مطیع امام سازگار نبود. این چالش ادامه پیدا کرد تا این که در تهران یک خانه تیمی متعلق به سید مهدی هاشمی (برادر داماد آقای منتظری) کشف شد که مقداری سلاح و مهمات در آنجا بود. این مسئله خدمت امام منعکس شد و ایشان از همین نقطه شروع کردند و آن جراحی مهم انجام شد که انقلاب و نظام بعد از امام از زیر دست آقای منتظری و دفتر ایشان نجات پیدا کرد...

در آن شرایط چه باید کرد؟ امام(ره) بدون اینکه اجازه بدهد به ایشان (آقای منتظری) اهانتی بشود، در مورد حق و قانون از دستگاه قضایی حمایت کردند که به جرایم سید مهدی هاشمی رسیدگی کند. قتل [قتل مرحوم شمس آبادی] بوده و مسائل خلاف زیاد انجام شده بود و بیت آقای منتظری هنوز به همان کارها ادامه می داد. اینجا چه کار باید بکنیم؟ باید منتظر بمانیم کودتا کنند و بعد اقدام کنیم؟ نظام بایستی همان موقع جلوی آن حرکت ها را می گرفت.

اگر نظام و انقلاب تندرو بود همان روز اول یعنی 6 / 1 (1368) که امام(ره) آقای منتظری را برکنار کردند باید همه اینها را می انداختند زندان، ولی امام(ره) اهل مدارا بودند؛ به اینها میدان دادند؛ نصیحت کردند؛ فرصت های زیادی داده شد که خودشان را با انقلاب تطبیق بدهند ولی بیت آقای منتظری فعالیت تخریبی شان ادامه یافت. آنجا شده بود مرکز توطئه و آقای حسینیان جلوی توطئه را گرفتند، وگرنه نه به آقای منتظری توهینی شد و نه به آن افراد صدمه ای وارد شد. تمام افرادی که در آن قضایا بودند بعد از آن آزاد بودند ولی به میزان جرمی که انجام می دادند مجازات شدند. تعداد کمی که از جریان آقای مهدی هاشمی حمایت می کردند دستگیر و محاکمه شدند. آقای حسینیان در سال 1371 چه کار کردند؟ جلوی فعالیت های غیرقانونی ای که در آنجا انجام می شد را گرفتند. نه به کسی اهانتی شده، نه مثلا زد و خوردی صورت گرفته است.

... اگر امام(ره) آقای منتظری را برکنار نمی کردند بعدها مومنین واقعا نمی دانستند که باید با این قضیه چه کار کنند. آقای حسینیان دنبال خط «فانی فقات عین الفتنه» را گرفتند، یعنی چشم فتنه را کور کردند. اگر این کار در آن زمان انجام نمی شد، معلوم نبود که ما بعدها چقدر تلفات می دادیم.»

مشروح گفتگوی حجت الاسلام والمسلمین رازینی را در یادنامه «روحانی مجاهد» بخوانید.

گفتنی است شما می توانید با مراجعه به صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، یادنامه «روحانی مجاهد» را با 25 درصد تخفیف و پست رایگان تهیه کنید.


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر