مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۰۳
به روایت اسناد
در بخشی از گزارش آمده: «..صحت خبر مورد تایید است ضمناً به موازات اغتشاشات اخیر در کشور مخالفت‌هائی از طرف تعداد قابل توجهی از ایرانی‌الاصل‌های بحرین و حتی عده‌ای از بحرینی‌های این کشور ... به حمایت از مذهب ولی در حقیقت با حکومت آل خلیفه بروز نمود که با اقدامات شدید مقامات امنیتی این کشور خنثی گردید.»
تاریخ انتشار: ۱۴:۱۴ - ۱۲ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 04

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ همزمان با هجرت امام خمینی از عراق به پاریس در مهر 1357، مردم بحرین به طرفداری از امام خمینی تظاهراتی را برپا کردند. این امر موجب ترس و واهمه رژیم پهلوی شد. از این رو ساواک در گزارشی به بررسی و عوامل این تظاهرات پرداخت.

در گزارش 16 مهر 1357 ساواک آمده است:

دولت بحرین با دقت و هوشیاری و شدت هرچه تمام‌تر با فعالیت‌هایی که به طرفداری از آیت‌الله خمینی در این کشور صورت می‌گیرد بطور همه جانبه مبارزه می‌نماید.

عکس و مشخصات سید روح‌الله خمینی به کلیه مرزهای هوائی و دریایی بحرین فرستاده شده که نامبرده جزو افراد ممنوع‌الورود به این کشور می‌باشد و حق ورود به خاک بحرین را ندارد.

نظریه رهبر عملیات:

صحت خبر مورد تایید است ضمناً به موازات اغتشاشات اخیر در کشور مخالفت‌هائی از طرف تعداد قابل توجهی از ایرانی‌الاصل‌های بحرین و حتی عده‌ای از بحرینی‌های این کشور ظاهراً به حمایت از مذهب ولی در حقیقت با حکومت آل خلیفه بروز نمود که با اقدامات شدید مقامات امنیتی این کشور خنثی گردید.

نظریه نمایندگی:

صحت خبر مورد تایید است همانطوریکه در گزارش‌های قبلی اعلام شده در جریانات اخیر در کشور شاهنشاهی تعداد کثیری از بحرینی‌های ایرانی‌الاصل و عرب شیعه مذهب فعالیت‌های تبلیغاتی گسترده و بی‌سابقه‌ای به نفع خمینی انجام داده‌اند ولی اکثر این مخالفت‌ها در باطن جنبه طرفداری از خمینی و یا مخالفت با رژیم ایران را در بر ندارد و تنها بدین وسیله مخالفین آل خلیفه می‌خواهند با نوعی اعتراض و خشم خود را  برعلیه حکومت بحرین نشان دهند کما اینکه در اینگونه فعالیت‌ها برای اولین‌بار تعدادی از اعراب سنی مذهب با اجتماعات یاد شده بالا همکاری داشته‌اند.

سند
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر