مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۳۶
در بخشی از سند آمده: «خلاصه سابقه محمدرضا مهدوی فرزند اسدالله... به‌موجب سوابقی که از نامبرده بالا در دست است، مشارالیه یکی از روحانیون ناراحت و افراطی است که از هر فرصتی که به دست می‌آورد برای تحریک مردم به اخلال در نظم عمومی و انجام اقدامات علیه مصالح مملکت استفاده می‌کند.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۴ - ۲۸ مهر ۱۴۰۰ - 2021October 20
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله محمدرضا مهدوی کنی از پیشگامان مبارزه علیه رژیم پهلوی بود که مسجد جلیلی تهران را به پایگاهی برای مبارزه با رژیم شاهنشاهی بدل کرد. او در طول دوران مبارزه بارها طعم بازداشت، زندان، تهدید و تبعید را چشید اما دست از مبارزه برنداشت. فعالیت‌های مرحوم مهدوی کنی خشم ساواک را برانگیخته بود؛ به‌طوری‌که در گزارشی درباره او آمده است:

«خلاصه سابقه محمدرضا مهدوی فرزند اسدالله
به‌موجب سوابقی که از نامبرده بالا در دست است، مشارالیه یکی از روحانیون ناراحت و افراطی است که از هر فرصتی که به دست می‌آورد برای تحریک مردم به اخلال در نظم عمومی و انجام اقدامات علیه مصالح مملکت استفاده می‌کند.
یادشده بالا مسجد جلیلی تهران را به‌صورت پایگاه فعالیت عناصر اخلالگر درآورده و برای پیشبرد مقاصد خود در جلسات مذهبی مسجد مذکور به‌ انحاءمختلف کوشش می‌کند مستمعین را تحت تأثیر قرار داده و آن‌ها را برای فعالیت‌های اخلالگرانه آماده سازد.
با وجود آنکه مکرراً به نامبرده تذکر و توجه داده شده که از اعمال و رفتار خلاف و تحریکات خود دست بردارد، مع‌هذا تاکنون کوچک‌ترین توجهی به تذکرات داده‌ شده نکرده و مجدداً با اغتنام از فرصت‌های به‌ دست‌ آمده اعمال سابق خود را دنبال نموده و برای جامه عمل پوشاندن هدف خود در زمینه اخلال در نظم عمومی و تحریک مردم به ضدیت با یکدیگر همچنان کوشا می‌باشد.»

تعابیر ساواک در این گزارش، نشانگر خشم این سازمان از فعالیت‌های مبارزاتی آیت‌الله مهدوی کنی و بی‌توجهی او نسبت به هشدارها و تهدیدهای ساواک است.

بی توجهی آیت‌الله مهدوی کنی به تهدیدهای ساواک +سند
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر