هجمه مخالفان به سخنرانی شهید بهشتی درباره «وحدت»

آيت‌الله سيدحسن طاهرى خرم‌آبادى در این باره می گوید: مرحوم شهيد بهشتى وقتى از آلمان برگشتند، يك سخن‌رانى در حسينيه ارشاد ايراد كردند كه در آن از وحدت بين شيعه و سنى حرف زدند كه باعث حمله مخالفان به ايشان شد...
دوشنبه ۰۳ آبان ۱۴۰۰ - ۰۹:۳۳
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ «وحدت» کلیدواژه ای است که همواره مورد توجه و تاکید رهبران انقلاب بوده است. در دوران نهضت اسلامی، گرچه دست هایی به دنبال ایجاد شکاف و انشقاق بودند، اما نیروهای انقلاب برای وحدت سنی و شیعه تکاپو می کردند. شهید بهشتی یکی از این افراد بود. او که در دوران حضور در مرکز اسلامی هامبورگ تمام تلاش خویش را برای وحدت مسلمانان مبذول داشت، پس از آن نیز در این مسیر گام برداشت.

آيت‌الله سيدحسن طاهرى خرم‌آبادى در این باره می گوید: «مرحوم شهيد بهشتى وقتى از آلمان برگشتند، يك سخن‌رانى در حسينيه ارشاد ايراد كردند كه در آن از وحدت بين شيعه و سنى حرف زدند كه باعث حمله مخالفان به ايشان شد. 

آقاى بهشتى زمانى كه در آلمان بود، به يكى از دوستانشان كه بعدها جزو طرف‌داران پروپاقرص ولايت شد، نامه‌اى نوشت و در آن نامه درباره  «وحدت» مطالبى را قيد كرد. شهيد بهشتى در محيطى فعاليت مى‌كرد كه در آن محيط هم سنى‌ها حضور داشتند و هم شيعيان؛ وقتى هم به ايران آمدند، مواضعشان را در يك سخن‌رانى در حسينيه ارشاد بيان كردند. به همين دليل عكس‌العمل‌هايى از سوى بعضى افراد به وجود آمد. 

علاوه براين، گذشته از مواضع شهيد بهشتى و مخالفانش، در اين گونه مواقع عوامل و دست‌هاى ديگرى هم وارد كار مى‌شدند كه به مسائل دامن مى‌زدند. زمانى كه مرحوم آقاى بهشتى آن نامه را از آلمان فرستادند، سروصداها شروع شد و دست‌هايى هم در كار بود كه اين مسائل را بزرگ و اساسى جلوه مى‌داد و حركت ضد شيعى قلمداد مى‌كردند. 

منبع: خاطرات آیت الله سید حسن طاهری خرم آبادی؛ جلد دوم؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات