مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۵۷
به روایت اسناد
علما شیعه که حدود 300 نفر می‌باشند که در راس آنها آقای حکیم قرار گرفته مستقیماً به شخص رئیس جمهور امریکا آقای کندی نامه نوشته‌اند و مخصوصاً قید کرده‌اند که امریکا از ایران دست بردارد و ایران را به ملت خود واگذار نماید و این حکومتی که بر سرکار آورده‌اید از طرف ملت نیستند و به ملت ایران خیانت نموده‌اند و منتظر جواب آقای کندی هستند که اگر جواب مثبت نداد ملت ایران خودش امریکایی‌ها را از ایران خارج خواهد کرد.
تاریخ انتشار: ۱۳:۲۹ - ۱۰ آبان ۱۴۰۰ - 2021November 01
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله قاضی طباطبایی از جمله پیشروان عرصه مبارزه علیه رژیم پهلوی بود که به او خمینی آذربایجان می‌گفتند. این عالم مبارز از آغاز نهضت اسلامی بدون هیچ ترس و واهمه‌ای از تمام توان خود برای روشنگری مردم استفاده می‌کرد. در روزها و ماه‌های پس از دستگیری امام خمینی در خرداد 42 که رژیم پهلوی درصدد بود تا سرکوب و خفقان را نهادینه کند ، صدای این روحانی مجاهد تبریزی همچنان طنین‌انداز بود تا جایی که شدیدترین سخنرانی‌ها و حملات را به امریکا و سیاست‌های استعماری‌اش در ایران کرد.

این موضع‌گیری‌های آیت‌الله قاضی طباطبایی از دید اسناد نیز پنهان نماند. به گواهی اسناد مکتوب او بارها و بارها در سخنان خود به امریکا و سیاست‌هایش انتقاد کرد. در یکی از گویاترین این اسناد که در مهر ماه 42 گزارش شده از قول آیت‌الله قاضی اینچنین آمده است: «هر کاری که بر علیه ملت بخصوص روحانیت از طرف حکومت اجرا می‌شود به دستور امریکایی‌ها انجام می‌گیرد و تمام کشت و کشتار به دستور آنهاست. مامور می‌نویسد که در این مورد نیز از طرف علما شیعه که حدود 300 نفر می‌باشند که در راس آنها آقای حکیم قرار گرفته مستقیماً به شخص رئیس جمهور امریکا آقای کندی نامه نوشته‌اند و مخصوصاً قید کرده‌اند که امریکا از ایران دست بردارد و ایران را به ملت خود واگذار نماید و این حکومتی که بر سرکار آورده‌اید از طرف ملت نیستند و به ملت ایران خیانت نموده‌اند و منتظر جواب آقای کندی هستند که اگر جواب مثبت نداد ملت ایران خودش امریکایی‌ها را از ایران خارج خواهد کرد.»

آیت الله قاضی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر