به روایت آیت‌الله احمدی میانجی

چهار اقدام بازرگان که می‌توانست نظام را ساقط کند!

آیت‌الله احمدی میانجی: «در قبل از پيروزى انقلاب يادم مى‌آيد كه من در ميانه بودم. سربازهاى فرارى به پادگان برگشتند اما آنها قبولشان نمى‌كردند و مى‌گفتند: «برويد. بعداً بياييد» به همين جهت خود من كه طلبه بودم، مجبور شدم براى حفاظت از پادگان ميانه، پنجاه الى شصت نفر از مردم بيچاره سربازى رفته دهات خودمان را با خرج خودشان به حفاظت از پادگان بفرستم.»
شنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۲۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 15 آبان 1358 تنها دو روز بعد از تسخیر سفارت آمریکا در تهران توسط دانشجویان پیرو خط امام، مهندس مهدی بازرگان از ریاست دولت موقت استعفا داد و کنار رفت. بازرگان در دوره ریاست خود بر دولت موقت، با اتخاذ تصمیماتی، خسارت‌هایی به انقلاب وارد کرد. مرحوم آیت‌الله علی احمدی میانجی در بخشی از کتاب خاطرات خود که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است در این‌باره می‌گوید:

«آقاى مهندس بازرگان بعد از آن كه [به ریاست دولت موقت] انتخاب شد، چند عمل انجام داد كه به‌نظر من اعمال ايشان در برانداختن نظام كافى بود.

اول؛ مدت‌زمان خدمت سربازى را به يك سال تقليل داد. نتيجه اين اقدام اين بود كه كسانى‌كه در پادگان‌ها بودند، خدمت سربازى آنها تمام مى‌شد و ديگر سربازى را براى حفاظت از مملكت نداشتيم.

دوم؛ اعلام بازخريد نمودن درجه‌داران. آقاى موسوى اردبيلى مى‌گفت: «با اعلام اين مسئله، مى‌بايست تمام درجه‌داران ما ساندويچ‌فروش و... مى‌شدند و ارتش از هم پاشيده مى‌شد.

سوم؛ قبول نكردن سربازهاى فرارى؛ در قبل از پيروزى انقلاب يادم مى‌آيد كه من در ميانه بودم. سربازهاى فرارى به پادگان برگشتند اما آنها قبولشان نمى‌كردند و مى‌گفتند: «برويد. بعداً بياييد» به همين جهت خود من كه طلبه بودم، مجبور شدم براى حفاظت از پادگان ميانه، پنجاه الى شصت نفر از مردم بيچاره سربازى رفته دهات خودمان را با خرج خودشان به حفاظت از پادگان بفرستم.

چهارم؛ خدمت درجه‌داران در منطقه بومى خودشان. آقاى مهندس بازرگان گفته بود هر افسر درجه‌دارى به محل خودش برود و در آنجا خدمت بكند. همين مسئله باعث شد تا مثلاً درجه‌داران كُرد در كردستان، بلوچ در بلوچستان و... جمع بشوند. سرهنگى كه اكنون بازنشسته شده است، نقل مى‌كرد: «ما هر تصميمى كه مى‌گيريم، كردها متوجه مى‌شوند و اين بدان علت است كه به غير از من تمام كسانى كه به اينجا آمده‌اند كرد هستند. دستوراتم را عمل نمى‌كنند و اسرار را به بيرون منتقل مى‌كنند.»

به‌هرحال اين چند عمل را كه مهندس بازرگان انجام داد، به‌نظر من در برانداختن نظام كافى بود. منتها خدا اين انقلاب را حفظ كرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات