مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۲۷۸
نامه یکی از گروگان‌های سفارت امریکا به مادرش:
سلام ما هنوز در بندیم اما با ما به خوبی رفتار می‌شود و به هیچ وجه صدمه‌ای متوجه ما نیست. من فکر می‌کنم روزنامه‌های امریکایی اخبار صحیحی منتشر نمی‌کنند. این مسئله در مورد روزنامه‌های سایر کشورها نیز صادق است.شاید کسی و یا چیزی باید که کارتر را متقاعد سازد که در درجه اول به محافظت از اتباع امریکایی بپردازد نه حمایت از شخص احمقی چون شاه، در این صورت است که ما می‌توانیم سالم و زنده به کشور خود بازگردیم. خوب دیگر باید نامه را تمام کنم، فقط می‌خواستم بگویم که خیلی خیلی شما را دوست دارم و امیدوارم که همه چیز به خوبی و خوشی پایان یابد.
تاریخ انتشار: ۱۰:۵۵ - ۱۷ آبان ۱۴۰۰ - 2021November 08

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دنبال تسخیر لانه جاسوسی و ماجرای گروگان‌گیری در سفارت امریکا در 13 آبان 1358، برخی رسانه‌های بیگانه ازجمله امریکا اخبار کذبی در رابطه با آزار و اذیت گروگان‌ها منتشر کردند به همین منظور در ادامه به نامه یکی از این گروگان‌ها و اعتراف وی به انتشار دروغین اخبار روزنامه‌های امریکا پرداخته شده است.

در این نامه که شخص گروگان گرفته شده به خانواده و مادرش می‌نویسد و با نام «کین تیم» امضا شده، چنین آمده است:

«مادر و خانواده عزیزم_ سلام؛ ما هنوز در بندیم اما با ما به خوبی رفتار می‌شود و به هیچ وجه صدمه‌ای متوجه ما نیست. من فکر می‌کنم روزنامه‌های امریکایی اخبار صحیحی منتشر نمی‌کنند. این مسئله در مورد روزنامه‌های سایر کشورها نیز صادق است.

هم اکنون من گفت‌وگویی با رهبران دانشجویانی که ما را به گروگان گرفته‌اند داشتم و آنها از من خواستند که در صورت تمایل کاغذی را امضا کنم و من این کار را کردم. در این نامه ما از دولت امریکا خواستیم تا شاه را در قبال آزادی ما به ایران مسترد دارد. من این نامه را امضا کردم و از این بابت خوشحالم. من امیدوارم در مورد احساسات شخصی خود بعداً توضیحات لازم را بدهم.

تا زمانی که شاه را رها نکرده‌اند ما آزاد نخواهیم شد. هرچه کار گروگانگیری ما بیشتر ادامه یابد احتمال وقوع یک واقعه ناگوار بیشتر خواهد بود. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که وضع در اینجا روبراه است. فقط تنها یکبار به شدت ترسیدم و غیر از آن مورد از نظر روحی در آرامش هستم. کار ما تنها نشستن در یک گوشه است.

با دست و بالی بسته سراسر شبانه‌روز را به مطالعه روزنامه و مجله می‌گذرانیم و روزی سه‌بار به ما غذا می‌دهند. شاید کسی و یا چیزی باید که کارتر را متقاعد سازد که در درجه اول به محافظت از اتباع امریکایی بپردازد نه حمایت از شخص احمقی چون شاه، در این صورت است که ما می‌توانیم سالم و زنده به کشور خود بازگردیم. خوب دیگر باید نامه را تمام کنم، فقط می‌خواستم بگویم که خیلی خیلی شما را دوست دارم و امیدوارم که همه چیز به خوبی و خوشی پایان یابد. امیدوارم بتوانم بزودی برایتان نامه بنویسم. اگر قبل از اینکه شما این نامه را دریافت کنید من آزاد شدم در اولین فرصت با شما تماس تلفنی خواهم گرفت. خیلی دوستتان دارم باور کنید مرا مجبور به نوشتن چیزی نکردند.

همچنین از بین 35 گروگان 23 نفر زیر این نامه‌ای که در آن از دولت امریکا خواسته شده است، شاه مخلوع را به دولت ایران تحویل دهند امضا کرده‌اند از میان این 33 نفر اسامی 26 نفر خوانا است که به شرح زیرند.

1.کاترین_جی_کوش 2.لیلیان جانسون 3...» .

به کارتر بگویید حافاظت اتباع امریکایی مهمترست یا حفظ شخص احمقی چون شاه؟

توضیح: عبارت انگلیسی که در این نامه به کار رفته جمله ایهام امر «دست و بال بسته» است که نویسنده از آن مفهومی مجازی مراد می‌کند در حالیکه در ذهن برخی این توهم را ممکن است به وجود آورد که نویسنده از دست و پای طناب پیجی شده سخن می‌گوید. در این‌باره سخنگوی دانشجویان مستقر در سفارت امریکا گفت دست‌وپای گروگان‌های در محل اقامتشان بسته نیست.


منبع: روزنامه جمهوری اسلامی 20 آبان 1358، ص7


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر