برشی از خاطرات آیت‌الله امینی

نظر امام خمینی (ره) در مورد تأمین مخارج حوزه‌های علمیه

"آیت‌الله ابراهیم امینی" درباره نظر امام خمینی(ره) درمورد تامین مخارج حوزه علمیه توسط دولت می‌گوید: امام(ره) فرمودند: "علما و حوزه های علمیه باید در امور اقتصادی مستقل باشند تا در مواقع مشاهده‌ انحراف بتوانند حرفشان را بزنند."
پنجشنبه ۰۳ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۱
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ "آیت‌الله ابراهیم امینی" در کتاب خاطراتش که توسط "مرکز اسناد انقلاب اسلامی" منتشر شده است، درباره نظر امام خمینی(ره) درمورد تامین مخارج حوزه علمیه توسط دولت می‌گوید: در یکی از ملاقات‌هایی که به اتفاق جامعه مدرسین در تهران با امام خمینی(ره) داشتیم، من عرض کردم: شما از وضع بد اقتصادی و محرومیت‌های طلاب در زمان سابق به خوبی آگاهید، درآمد آنها منحصر بود به مبلغ ناچیزی که به عنوان سهم امام به وسیله بازاری‌ها پرداخت می‌شد. ولی مگر نفت و سایر معادن جزء انفال نیستند؟ اکنون در اختیار شماست، چه مانع دارد دستور بفرمایید خمس آنها در اختیار حوزه‌های علمی و تبلیغ و ترویج دین و امورفرهنگی قرار گیرد؟


امام(ره) فرمودند: "علما و حوزه های علمیه باید در امور اقتصادی مستقل باشند تا در مواقع مشاهده‌ انحراف بتوانند حرفشان را بزنند".


اگر تجار و ثروتمندان وجوهات خود را درست بپردازند نیازهای حوزه علمیه و علما تامین خواهد شد، صلاح طلاب و علما در این است که در تامین هزینه‌های زندگی وابسته مردم باشند، چون با احساس بی‌نیازی امکان دارد از مردم فاصله بگیرند.
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات