به روایت اسناد

گزارش ساواک از تأکید علامه طباطبایی درباره وحدت حوزه و دانشگاه در مبارزه سیاسی

در گزارش ساواک درباره این جلسه مهم که در مشهد برگزار شده آمده است: «تشکیل جلسه‌ای درباره مشاوره امور سیاسی مورد مذاکره در کنگره علما در مشهد با آقای شریعتی که قرار بود در شب جمعه تشکیل شود، به شب یکشنبه 43/5/4 موکول شد. این جلسه در شب مورد ذکر با شرکت آقای [محمدتقی] شریعتی و علی شریعتی و ... آقای سید محمدعلی میلانی به نمایندگی از طرف آیت‌الله میلانی و پسر آقای قمی و علامه طباطبایی و چند شیخ و معمم دیگر تشکیل شد. ابتدا آقای علامه طباطبایی مختصری از مبارزه علما در قم و سایر نقاط دیگر ایران و همدستی دانشجویان در مبارزه با آن‌ها و اینکه امروز عالم و متجدد همه باید روی اصول سیاسی مبارزه کنند و همدوش باشند، صحبت نمودند...»
دوشنبه ۲۴ آبان ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علامه طباطبایی در سال‌های اولیه نهضت اسلامی تا آنجا که می‌توانست در جلسات مشورتی نیروهای مبارز شرکت می‌کرد. در همین رابطه سندی با موضوع «مشاوره درباره امور سیاسی [به]وسیله علما و آقای شریعتی و سید محمدعلی میلانی» موجود است. بنا بر گزارش ساواک، این جلسه در تاریخ 1343/5/4 به پیشنهاد آیت‌الله محمدهادی میلانی برگزار شد. در این جلسه علامه ضمن یک سخنرانی کوتاه از لزوم اتحاد حوزه و دانشگاه در مبارزه صحبت کرد. 

در گزارش ساواک درباره این جلسه مهم که در مشهد برگزار شده آمده است: «تشکیل جلسه‌ای درباره مشاوره امور سیاسی مورد مذاکره در کنگره علما در مشهد با آقای شریعتی که قرار بود در شب جمعه تشکیل شود، به شب یکشنبه 43/5/4 موکول شد. این جلسه در شب مورد ذکر با شرکت آقای [محمدتقی] شریعتی و علی شریعتی و ... آقای سید محمدعلی میلانی به نمایندگی از طرف آیت‌الله میلانی و پسر آقای قمی و علامه طباطبایی و چند شیخ و معمم دیگر تشکیل شد. 
ابتدا آقای علامه طباطبایی مختصری از مبارزه علما در قم و سایر نقاط دیگر ایران و همدستی دانشجویان در مبارزه با آن‌ها و اینکه امروز عالم و متجدد همه باید روی اصول سیاسی مبارزه کنند و همدوش باشند، صحبت نمودند...» براساس این گزارش، اعضاء به این جمعبندی رسیدند که فعالیت‌های مبارزاتی دانشجویان باید علنی و در راستای مبارزات روحانیون باشد.


گزارش ساواک از تأکید علامه طباطبایی درباره وحدت حوزه و دانشگاه در مبارزه سیاسی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات