مروری بر زندگی‌نامه شهید سیدحمید تقوی‌فر

شهید سیدحمید تقوی‌فر قبل از پیروزی انقلاب در برگزاری کلاس قرآن نقش داشت و در جلسات سخنرانی شیخ احمد کافی حضور پیدا می‌کرد. و با فعالین انقلابی از جمله احمد دلفی برادران شمخانی و شیخ هادی کرمی ارتباط داشت. در ادامه به گروه «منصورون» پیوست و گام در راه مبارزه علیه رژیم طاغوتی پهلوی گذاشت. با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید تفوی‌فر از نیروهای تشکیل دهنده هسته اولیه آن در اهواز بود که با عضویت در این نهاد به انجام وظیفه پرداخت.
يکشنبه ۰۵ دی ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۲

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سید حمید تفوی‌فردر 20 فروردین 1338 در روستای «ابودیس» شهرستان کارون (کوت عبدالله) متولد شد. حاج حمید دوره ابتدایی تا کلاس چهارم را در روستای درخزینه از توابع شهرستان شوشتر می‌گذراند و کلاس پنجم وششم را در روستای ابودبس و جنگیه درس می‌خواند. دوره دبیرستان را هم در دبیرستان سعدی پشت سرمی‌گذارد.

قبل از پیروزی انقلاب در برگزاری کلاس قرآن نقش داشت و در جلسات سخنرانی شیخ احمد کافی حضور پیدا می‌کرد. و با فعالین انقلابی از جمله احمد دلفی برادران شمخانی و شیخ هادی کرمی ارتباط داشت.

وی زمانی که برای تحصیلات دوره متوسطه به دبیرستان سعدی اهواز رفت با شهید اسماعیل دقایقی، محسن رضایی و علی شمخانی آشنا شد و به گروه «منصورون» پیوست و گام در راه مبارزه علیه رژیم طاغوتی پهلوی گذاشت. وی ازطریق برادران امید بخش و حمید سیلاوی و احمد دلفی، نوار و اعلامیه‌های حضرت امام(ره) را دریافت و در روستای ابودبس توزیع می‌کرد. و در روزهای قبل ازپیروزی انقلاب تقریبا در تمامی راهپیمایی‌ها حضور موثر داشت. ایشان در زمان پیروزی انقلاب۱۸سال سن داشتند.

با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، شهید تفوی‌فر از نیروهای تشکیل دهنده هسته اولیه آن در اهواز بود که با عضویت در این نهاد به انجام وظیفه پرداخت.

وی در مبارزه با توطئه‌های ضد انقلاب در اوایل پیروزی انقلاب اسلامی که با تحریک استعمارگران ناامنی و آشوب برپا می‌کردند، نقش محوری در خوزستان داشت و به دلیل آشنایی با زبان عربی، نیروهای گروه خلق عرب را که به عنوان ستون پنجم دشمن عمل می‌کردند، شناسایی و دستگیر کرد.از آغازین روزهای حمله رژیم بعثی عراق به ایران اسلامی، برای دفاع از میهن اسلامی به جبهه‌های نبرد شتافت.

شهید خود در این مورد می‌گوید: « پس از اینکه خبر رسید به پاسگاه مرزی بستان حمله شده است ما هم با هدف اینکه دشمن فکر کند نیروهای زیادی در مقابل اوست روزانه به آن مناطق می‌رفتیم و اقدام به تیراندازی می‌کردیم و تا چند روز اوضاع به همین منوال گذشت. یک روز بعد از ظهر یک هواپیمای عراقی برای عکس برداری به سطح منطقه آمده بود و به قدری پایین پرواز می‌کرد که ما با کلت می‌توانستیم به آن شلیک کنیم. بعد از آن بود که حمالت گسترده عراقی‌ها آغاز شد.

سیدحمید از پدرش نیز برای حضور در جبهه دعوت کرد و برادرانش را نیز تشویق به حضور در جبهه کرد و آنان نیز در جبهه های نبرد حضور یافتند.

سید نصرالله تقوی فر، پدر شهید تفوی‌فردر سال 1362 در عملیات خیبر به شهادت رسید و برادرش، سید خسرو تفوی‌فرنیز در عملیات والفجر 8 به خیل شهیدان پیوست.

شهید تقوی در جنگ بیشتر کارهای شناسایی را بر عهده داشت و بعدها در کنار شهید «حسن باقری» به جمع‌آوری اطلاعات می‌پرداخت.

وی در جبهه سوسنگرد واحد اطلاعات و عملیات را تشکیل داد و فرماندهی قرارگاه رمضان را نیز بر عهده گرفت.

با پایان جنگ، شهید تقوی فر، فعالیت خویش را در سپاه قدس ادامه داد و سرانجام در سال 1390 از خدمت در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازنشسته شد.

همسر شهید در مورد علت بازنشستگی وی می‌گوید: «وقتی مسئله داعش پیش آمد، حمید گفت می‌خواهم برای مقابله با داعش بروم اما چون مسئولیت اطلاعات سپاه قدس را داشت، این مسئله امکان‌پذیر نبود. او هم رفت و تقاضای بازنشستگی کرد...بالاخره بعد از سه سال اصرار و پافشاری حمید، با درخواست بازنشستگی‌اش موافقت شد.»

وی پس از بازنشستگی زمان خود را به سه قسمت تقسیم کرد؛ به این نحو که: مدت یک ماه در عراق حضور داشت و برای تأسیس بسیج مردمی عراق )الحشد الشعبی) جهت مقابله با داعش به فعالیت مستشاری مشغول می‌شد؛ سپس به ایران باز می‌گشت و مدت دو هفته برای تبدیل خانه پدری (در زادگاهش روستای ابودبس خوزستان) به حسینیه و مرکز فرهنگی تلاش می‌کرد؛ و پس از این دو هفته به تهران مراجعت نموده و مدت بیست روز نزد خانواده می‌ماند.

در زمانی که جریان‌های تکفیری و وهابی، تروریست‌های گمراه داعشی و هم‌پیمانان آنها از بقایای حزب بعث را سازماندهی کردند تا استان‌ها و شهرهای غربی عراق ـ همچون موصل و الرمادی ـ را اشغال کنند و به بارگاه امامین عسکریین علیهما‌السلام در شهر سامراء دست یابند وی به سرایا الخراسانی پیشنهاد داد به عراق بازگردند و بار دیگر صفوف خود را برای مبارزه مستحکم سازند و خود را برای آزاد سازی مناطق اشغال شده آماده کنند. وی تنها به ارائه پیشنهاد و مشورت نظامی به این نیروها بسنده نکرد، بلکه خود نیز به اتفاق نیروهای دواطلب مردمی به سمت جرف الصخر رفت و نسبت به آزادی این منطقه اقدام کرد؛ منطقه‌ای که بعد از آزاد سازی به نام "جرف النصر" معروف شده است. این آزادسازی، شهر مقدس کربلا را از تیررس موشکها و حمالت داعش نجات داد.

در عملیات سامراء که خمپاره‌های داعش در حرم مطهر امامین عسکریین فرود می‌آمد و سه روز طول کشید، با فرماندهی سردار تقوی‌‍فر داعش مجبور به عقب نشینی شد و منطقه پاک سازی گردید.

در 6 دی ماه۱۳۹۳پس از اقامه نماز ظهر عملیاتی به نام «محمد رسول الله» آغازمی شود و با تعدادی از نیروهای رزمنده برای یاری رساندن به همرزمانش پیشروی می کند و بعد از رشادت بسیار مورد اصابت گلوله تک تیر انداز داعشی قرار می گیرد که سرانجام در سامراء، در زادگاه امام عصر (عج) و در دفاع از حرمین مطهر، توسط عوامل تکفیری داعش به شهادت رسید. پیکر مطهرش پس از انتقال به اهواز و تشییع باشکوه در شهر کارون در کنار پدر شهیدش به خاک سپرده شد.


سیره اخلاقی شهید تقوی‌فر

شهید تفوی‌فرزندگی ساده و بی آلایشی داشت و از تجملات دوری می کرد. بیشتر روزها روزه می گرفت. هنگامی که مسئولیتی بر عهده داشت، در استفاده ا ز امکانات بیت المال به حداقل اکتفا می کرد و با آن که از سرداران سپاه بود، امّا از ماشین دولتی و راننده شخصی استفاده نمی کرد و با این که یک بار هم مورد سوء قصد قرار گرفته بود، امّا حاضر نشد از محافظ شخصی استفاده کند و معمولًا با موتور سیکلت یا وسایل نقلیه عمومی رفت وآمد می کرد. در انجام مأموریت، سخت کوش بود و اگر مأموریت یا دستوری به وی ابلاغ می شد، مسئولان بالاتر مطمئن بودند که این کار به بهترین صورت انجام خواهد شد. در محل مأموریت و مسئولیت، مانند نیروهای عادی کار می کرد و اگر نیروها مشغول کار ساختمانی بودند، با این که فرمانده بود، همراه آنها کار می کرد. کار ستادی و پشت میز نشینی را دوست نداشت و همواره در جبهه ها به دنبال کارهای سخت بود و این روحیه را با گذشت سی و چند سال از پیروزی انقلاب، همچنان حفظ کرده بود. منصب، مقام، جایگاه و شخصیت ظاهری برایش اهمیتی نداشت و با محرومان و پابرهنگان معاشرت می کرد.

منابع:

1- شهید حرم سامراء؛ زندگی نامه شهید سید حمید تقوی‌فر، فرهنگ زیارت دیماه 1393 شماره 24-25.

2- سرزمین بی‌فصل، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی،

3- سردار سامراء؛ یادنامه سردار سرتیپ پاسدار شهید حاج سید حمید تقوی‌فر، ناشر: مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص) تهران.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات