به مناسبت شهادت رهبر فدائیان اسلام

سندی که پس از 35 سال در مطبوعات منتشر شد؛ تأیید صریح شخصیت علمی نواب صفوی توسط آیت‌الله طالقانی

شناخت و اعتماد طالقانی از نواب به حدی بود كه وقتی عده‌ای از متعصبین مذهبی وی را در دانشكده معقول و منقول تكفیر كرده و حتی در یكی از مدرسه‌های حوزه‌ علمیه‌ قم به باد انتقاد و كتك گرفتند، این تنها طالقانی شجاع بود که ضمن نوشته‌ای از او حمایت کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی روزنامه جمهوری اسلامی دست به انتشار این سند مهم زد.
دوشنبه ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱۰:۴۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله طالقانی جزو معدود عالمان مبارزی بود که همواره از فدائیان اسلام حمایت و پشتیبانی می‌کرد. نواب صفوی، بنیانگذار و رهبر فدائیان اسلام، قبل از اینكه مبارزات سیاسی خود را با رژیم پهلوی آغاز كند از «شاگردان تفسیر» و «مستمعین پا برجای»  طالقانی در مسجد هدایت بود. همچنین گفته شده كه طالقانی در سال‌های 1324 و 1325 كه نواب صفوی از طرف عوامل رژیم مورد تعقیب قرار گرفته بود، وی را در اطراف دهات طالقان پنهان كرد.

تا زمانی كه نواب خوب شناخته نشده بود، خود و دوستانش در جلسات تفسیر و نماز جماعت مسجد هدایت شركت كرده و از رهنمودها و ارشاد طالقانی مجاهد استفاده می‌كردند. همچنین در سال 1333 وقتی كه نواب از كنفرانس اسلامی بیت‌المقدس و سفر به كشورهای عراق، اردن و سخنرانی در مصر بر علیه اشغالگران فلسطین و سرزمین قدس برمی‌گشت، تنها كسی كه در فرودگاه مهرآباد به استقبال او رفته و به او خوش‌آمد گفته بود، آیت‌الله طالقانی بود. حمایت طالقانی از فدائیان اسلام و در رأس آن نواب صفوی بر اساس رابطه اعتقادی و فكری و همچنین مبارزات ضدرژیم و ضداستعماری آن‌ها بود.

رابطه گرم طالقانی با نواب صفوی و حمایت‌های او از جریان ملی شدن نفت و دكتر مصدق باعث شده بود كه عده‌ای او را طرفدار مصدق و عده‌ای دیگر طرفدار فدائیان اسلام بنامند. شهید واحدی در این‌باره می‌گوید: «دلم به حال سید محمود [طالقانی] می‌سوزد، هر وقت پیش ما می‌آید ما می‌گوییم مصدقی است و هر وقت پیش مصدقی‌ها می‌رود آنها می‌گویند كه این طرفدار فدائیان اسلام است.»

بعد از ترور نافرجام حسین علاء نخست‌وزیر وقت در سال 1334 توسط فدائیان اسلام، این سازمان غیرقانونی اعلام شد و شهید نواب صفوی و دوستانش مورد تعقیب قرار گرفتند. فدائیان كه در این موقعیت از طرف هیچ فرد یا گروه خاصی حمایت نمی‌شدند برای یافتن پناهگاه به طالقانی رجوع كردند. ایشان آن‌ها را مدت‌ها در دهكده «وركش» یكی از روستاهای طالقان پنهان ساخت. سپس آن‌ها را در خـانه خود مخفی كرد؛ عمـل خـطرناكـی كه در آن زمان كـسی جرأت دست زدن بدان را نداشت.


سندی از تأیید مدارج علمی شهید نواب صفوی توسط آیت‌الله طالقانی


شناخت و اعتماد طالقانی از نواب به حدی بود كه وقتی عده‌ای از متعصبین مذهبی وی را در دانشكده معقول و منقول تكفیر كرده و حتی در یكی از مدرسه‌های حوزه‌ علمیه‌ قم به باد انتقاد و كتك گرفتند، این تنها طالقانی شجاع بود که ضمن نوشته‌ای از او حمایت کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی روزنامه جمهوری اسلامی دست به انتشار این سند مهم زد. روزنامه مزبور در گزارش خود درباره انتشار این سند نوشت: قبل از اینکه مجاهد کبیر آیت‌الله طالقانی، بر مبارزات و مجاهدات سیاسی نواب صفوی(مجاهد شهید سید مجتبی میرلوحی) عملا گواهی دهد و او را در منزل خویش پنهان سازد، و به این اتهام رنج زندان دژخیمان پهلوی را متحمل شود، در سال 1324، آنگاه که نواب صفوی را معدودی از دانشجویان ابله و خودفروخته دانشکده علوم معقول و منقول «تکفیر» کرده بودند در حاشیه معروضه نواب شهید، در کنار بزرگانی چون مرحوم فاضل تونی استاد فلسفه دانشگاه تهران و مرحوم میرزا مهدی آشتیانی « فیلسوف شرق» ، این عبارت را نوشت و در مقام یک استاد مجاهد و آگاه، اهلیت علمی و درجه کمال نواب صفوی شهید را گواهی کرد: «بسم الله الرحمن الرحیم مدارج کمالات و مقامات علمی فاضل محترم آقای نواب صفوی از تصدیق بنده بی‌نیاز است. متن درخواست و سوابق تحصیلات ایشان بهترین گواه است. الاحقر محمود الحسینی طالقانی.»

این سند که نه تنها از نظر علمی و معرفی مقام ارجمند آیت‌الله طالقانی در جامعه روحانیت و اساتید حوزههای علمی، ارزشمند و درخور توجه است بلکه از نگاه رابطه استوار این مجاهد با فرزندان راستین و انقلابی اسلام، می‌تواند یک سند بسیار مهم و با ارزش محسوب شود، اخیرا توسط برادر محمدصادق نافذ کارشناس دانشکده الهیات در پرونده دانشجویی مجاهد شهید سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی پیدا و ارزشیابی شده است. برادر نافذ این سند و نامه به اصطلاح «تکفیر» نواب صفوی شهید را از طرف دانشجویان خودفروخته و وابسته به رژیم ضد اسلامی پهلوی را برای نشر در اختیار روزنامه جمهوری اسلامی قرار داد که تمام این اسناد و نامه در فرصت دیگری نشر خواهد شد.

سندی از تأیید مدارج علمی شهید نواب صفوی توسط آیت‌الله طالقانیاین خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات