مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۴۶۴
بازخوانی بخشی از نامه سرگشاده دکتر شیبانی به مهندس بازرگان
آقای مهندس بازرگان الان نکته‌ای به خاطرم رسید که شنیدن آن برای شما هم خالی از لطف نیست. شهید مطهری در بازگشت از پاریس جمله‌ای را به نقل از امام عرضه داشت که هنوز هم تکان‌دهنده است. عده‌ای هم این ایرادات اینچنینی را نزد امام مطرح کرده و گفته بودند که آقا مردم دارند جا می‌زنند امام پاسخ فرموده بودند: «با مردم باشید وگرنه جا می‌مانید».
تاریخ انتشار: ۱۶:۴۲ - ۲۹ دی ۱۴۰۰ - 2022January 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ نهضت آزادی با مسئولیت مهدی بازرگان در دهه شصت به یکی از نیروهای منتقد جمهوری اسلامی تبدیل شد. این انتقادات در برهه‌هایی از زمان به ویژه در ایام انتخابات پر رنگ‌تر از همیشه بود. اما در 21 آبان 1362 دکتر عباس شیبانی یار و همسنگر سابق مهندس بازرگان و نهضت آزادی در نامه سرگشاده‌ای که توسط روزنامه جمهوری اسلامی منتشر شد به انتقاد از سیاست‌ورزی اعضای نهضت آزادی و مواضع شخص بازرگان پرداخت که به جهت تاریخی قابل بررسی و تأمل است.

شیبانی در بخشی از نامه با یادآوری خاطراتی از ماه‌های منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی نکته مهمی را یادآور می‌کند: آقای مهندس بازرگان الان نکته‌ای به خاطرم رسید که شنیدن آن برای شما هم خالی از لطف نیست. شهید مطهری در بازگشت از پاریس جمله‌ای را به نقل از امام عرضه داشت که هنوز هم تکان‌دهنده است. عده‌ای هم این ایرادات اینچنینی را نزد امام مطرح کرده و گفته بودند که آقا مردم دارند جا می‌زنند امام پاسخ فرموده بودند: «با مردم باشید وگرنه جا می‌مانید».

بازخوانی نامه سرگشاده دکتر شیبانی به مهندس بازرگان: شما هم در راه منافقین شریک جرمید!
ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر