مرکز اسناد انقلاب اسلامی

روایتی از آیت الله مسلم ملکوتی
من از طرف جامعه مدرسين به حضور آقاى شريعتمدارى رسيدم و موضوع را با ايشان در ميان گذاشتم و عرض كردم: «آقا! از طرف همه آقايان، هيأتى به تهران رفته و خوب است شما هم در اين مورد اقدام فرماييد تا خداى نكرده سوءتفاهم نشود.» ايشان در جواب من اظهار داشت: «آقايان ديگر همه آقازاده‌هاى معمم دارند، آنها را فرستادند، ولى من فرزندم معمم نيست كه او را از طرف خودم بفرستم.» اين جواب قانع كننده‌اى نبود. سرانجام هر چه تلاش كردم نتوانستم ايشان را قانع كنم..
تاریخ انتشار: ۱۲:۱۸ - ۱۳ بهمن ۱۴۰۰ - 2022February 02
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ بازگشت تاریخی امام خمینی به کشور در 12 بهمن 1357، یک روز بخصوص برای همه اقشار جامعه بود. در این میان، گروه های مختلف ازجمله جامعه مدرسين حوزه علمیه قم نیز برنامه هایی برای استقبال از امام داشتند. آیت‌الله مسلم ملکوتی به یاد می آورد: 

«وقتى حضرت امام تصميم گرفتند از پاريس به ايران تشريف بياورند، ما به عنوان اعضاى جامعه مدرسين در قبال اين سفر تاريخى، جلسات متعددى در قم داشتيم و در هر چه باشكوه‌تر شدن مراسم استقبال، به بحث و گفت‌وگو و تبادل نظر و هماهنگى‌هايى اقدام كرديم. 

از جمله با بيوت آقايان مراجع صحبت و هماهنگى شد كه هر كدام هيأتى را براى استقبال به تهران بفرستند؛ كه همه آنها به جز آقاى شريعتمدارى اين پيشنهاد را قبول و به آن عمل كردند. من از طرف جامعه مدرسين به حضور آقاى شريعتمدارى رسيدم و موضوع را با ايشان در ميان گذاشتم و عرض كردم: «آقا! از طرف همه آقايان، هيأتى به تهران رفته و خوب است شما هم در اين مورد اقدام فرماييد تا خداى نكرده سوءتفاهم نشود.» ايشان در جواب من اظهار داشت: «آقايان ديگر همه آقازاده‌هاى معمم دارند، آنها را فرستادند، ولى من فرزندم معمم نيست كه او را از طرف خودم بفرستم.» اين جواب قانع كننده‌اى نبود. سرانجام هر چه تلاش كردم نتوانستم ايشان را قانع كنم، از حضورشان اجازه گرفتم و بيرون آمدم. البته وقتى حضرت امام پس از اندكى از تهران به قم آمدند ايشان به ديدار امام رفت و امام نيز از ايشان بازديد كردند...»

مشروح این روایت را در سایت "صدمین سال بازتاسیس حوزه علمیه قم" بخوانید. برای مطالعه این مطلب، اینجا کلیک کنید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر