به روایت اسناد

گزارشات میدانی از همکاری نظامیان با مردم در 21 بهمن 57 / وقتی مردم مسلح شدند + سند

طبق سند در گزارش تلفنی فردی از نیروی دریایی با موضوع "تحویل اسلحه به تظاهرات‌کنندگان" اینچنین آمده است: «در ساعت 15 روزی جاری [ 21 بهمن 57 ] در خیابان فرح‌آباد ژاله یک نفر سرباز نیروی هوایی اسلحه خود را به انضمام سه عدد نارنجک به تظاهرات‌کنندگان تحویل داده است.»
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ هرچه روزهای پایانی عمر رژیم پهلوی نزدیک‌تر می‌شد، همبستگی اقشار مختلف برای به پیروزی رسیدن انقلاب اسلامی رنگ دیگری می‌گرفت. روزهای 21 و 22 بهمن اوج درگیری‌های نظامی و بحبوحه تسخیر پادگان‌ها و اماکن مهم و حیاتی بود. اسناد متعددی جزئیات حوادث آن روزها را گزارش کرده‌اند. به جز مطبوعات، گزارشات لحظه به لحظه‌ای که برای فرمانداری نظامی ارسال می‌شد موارد قابل ملاحظه‌ای را در برمی‌گرفت. این اخبار که اغلب بصورت تلفنی گزارش و دستی مکتوب می‌شد می‌تواند وجوه دیگری از آن دوران را روایت کند.

طبق این سند در گزارش تلفنی فردی از نیروی دریایی با موضوع "تحویل اسلحه به تظاهرات‌کنندگان" اینچنین آمده است: «در ساعت 15 روزی جاری [ 21 بهمن 57 ] در خیابان فرح‌آباد ژاله یک نفر سرباز نیروی هوایی اسلحه خود را به انضمام سه عدد نارنجک به تظاهرات‌کنندگان تحویل داده است.»

در خبر دیگری از دانشکده افسری گزارش شده است « مردم در حوالی فرح‌آباد ژاله و همچنین در منزل آیت‌الله طالقانی با ارائه کارت پایان خدمت اسلحه دریافت می‌دارند.»

خبر دیگر "شایعه"‌ای بود که از لشگر گارد مخابره شد مبنی بر اینکه «در بیمارستان بوعلی هرکس با در دست داشتن دفترچه پایان خدمت دریافت می‌دارند یک قبضه اسلحه کلاشینکف داده می‌شود.»

اما گزارش دیگر اینکه «در خیابان‌های نیروی هوایی اعلامیه پخش می‌کنند که هرکس سربازی خدمت کرده:

1. به فرح‌آباد نیروی هوائی مراجعه و اسلحه دریافت کند.

2. چهار نفر سرباز نیروی هوائی اسلحه به دست داخل مردم در خیابان سبلان شعار می‌دهند. صحت دارد.

3. داخل شهر مردم خودروها را بازدید می‌کنند اگر اسلحه‌ای به دست آورند با خود می‌برند.»

سند

اخبار دیگر از مرکز و غرب تهران نیز حاکیست: « در حال حاضر عده کثیری از مردم در داخل دانشگاه تهران اجتماع و بطور آشکارا اعلام [می‌کنند] که مسلح می‌باشند و از قرار معلوم اغلب آنان مسلح به تفنگ ژ-3 بوده و سلاح‌های دیگری نیز در اختیار دارند. »

علاوه بر این «در جلوی مسجد صاحب‌الزمان واقع در خیابان آیزنهاور اول بهبودی اخلالگران با ارائه کارت خدمت خود یک قبضه اسلحه کلاشینکف تحویل می‌گیرند.»

گزارشات میدانی از همکاری نظامیان با مردم در 21 بهمن 57ز+ سند
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات