راهبردهای مبارزاتی سید احمد خمینی با رژیم پهلوی

راهبرد اساسی مبارزاتی سید احمد خمینی، از هنگام تبعید حضرت امام(ره) به ترکیه و نجف، تا پیروزی انقلاب اسلامی در چند مرحله عمده شکل می‌گرفت. در این راستا، می‌توان به تکثیر و پخش اعلامیه‌ها و رهنمودهای حضرت امام و برقراری ارتباط با نیروهای انقلابی همسو با نهضت اسلامی اشاره کرد. مبارزات سید احمد خمینی به داخل کشور محدود نمی‌شد بلکه تماس با انقلابیون خارج از کشور را نیز در بر می‌گرفت.
چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ راهبرد اساسی مبارزاتی سید احمد خمینی، از هنگام تبعید حضرت امام(ره) به ترکیه و نجف، تا پیروزی انقلاب اسلامی در چند مرحله عمده شکل می‌گرفت. در این راستا، می‌توان به تکثیر و پخش اعلامیه‌ها و رهنمودهای حضرت امام و برقراری ارتباط با نیروهای انقلابی همسو با نهضت اسلامی اشاره کرد. مبارزات سید احمد خمینی به داخل کشور محدود نمی‌شد بلکه تماس با انقلابیون خارج از کشور را نیز در بر می‌گرفت. در کتاب "مشاور امین" که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است به راهبردهای مبارزاتی سید احمد خمینی با رژیم پهلوی اشاره شده است که در ادامه می‌آيد.


*** برپایی مجالس دینی در دوران تبعید امام(ره) ***


نخستین گام مبارزاتی سید احمد خمینی بعد از تبعید حضرت امام ،‌ احیای بیت امام از طریق برپایی مجالس روضه‌خوانی بود تا در کنار گسترش معارف دینی توجه به قیام اباعبدالله (ع)،‌ یاد حضرت امام و نهضت ایشان نیز باقی بماند. علاوه بر آن، ‌چنین مجالسی،‌ امکان ایجاد ارتباط و آشنایی هرچه بیشتر با یاران و علاقه‌مندان به امام بزرگوار را فراهم می‌آورد. برپایی این مجالس و نام بردن و تجلیل علنی سخنرانان از حضرت امام،‌ باعث نگرانی و واهمه شدید ساواک می‌شد. لذا ساواک با دستگیری حاج احمد آقا می‌خواست که در بیت امام را بسته و به هیچ کس اجازه اجازه‌ ورود ندهد. سید احمد خمینی به هیچ وجه این موضوع را نپذیرفت و گفت: اصولاً چنین اقدامی فقط با دستور حضرت امام امکان‌پذیر است.


ساواک که از این طریق نتیجه‌ای نگرفت خود وارد عمل شد و با گماردن مأموران شهربانی و ساواک از هرگونه رفت‌وآمدی به منزل حضرت امام جلوگیری کرد. بدین ترتیب سید احمد خمینی موفق می‌شود همچنان جلسات را فعال نگه دارد. از اواسط اردیبهشت 1347،‌ دستور مراقبت از بیت امام تا ساعت 11 شب افزایش می‌یابد. سید احمد نیز با زیرکی هرچه تمام‌تر،‌ گرد آمدن یاران امام را به بعد از این ساعت موکول می‌کند.


*** دیدار با مبارزان تبعیدی ***


از دیگر فعالیت‌های قابل توجه سید احمد خمینی، دیدار با مبارزین تبعید شده است. این دیدارها به دستور و اشاره حضرت امام خمینی (ره) صورت می‌گرفت. چنان‌چه در یکی از نامه‌های ایشان به سید احمد آقا آمده است:«...از آقای ربانی اطلاعی ندارم شما رسیدگی به منزل ایشان می‌کنید، محتاج به سفارش نیست باید رسیدگی شود».


جنبه‌ دیگری از فعالیت‌های سید احمد خمینی، شرکت در جلسات وعاظ و روحانیون مبارز مانند جلسات منزل شهید سعیدی بود که با وجود خطرات امنیتی و مراقبت شدید عوامل رژیم، حضور در این جلسات را به هیچ وجه ترک نمی‌کرد.


*** چاپ و تکثیر اعلامیه‌های حضرت امام(ره) ***


یکی دیگر از اقدامات سید احمد خمینی در دوران مبارزه با رژیم پهلوی، انتشار و توزیع اعلامیه‌های حضرت امام است. وی علاوه بر اعلامیه‌های حضرت امام و نیز اطلاعیه‌های تحلیلی و توضیحی که منتشر می‌کرد به تکثیر آثار دیگری نیز اقدام می‌کرد که از جمله‌ آن می‌توان به ترجمه و توزیع نامه‌ حضرت اباعبدالله(ع) به عالمان و دانشمندان مسئولیت گریز و نیز جزوه‌ای از مرحوم آل احمد که بعدها با عنوان «خدمت و خیانت روشنفکران» نشر یافت اشاره کرد.


*** حلقه واسط امام(ره) و انقلابیون ***


علاوه برآنچه گفته شد،‌ حاج احمد خمینی مطمئن‌ترین مجرای ارتباط امام با طرفداران و پیروان خود بود. غیر از اعلامیه‌ها و نوارها، پیغام‌های خاص امام نیز ابتدا به حاج احمد آقا می‌رسید و او به طرف‌های ذیربط ابلاغ می‌کرد. همچنین یکی از استوارترین محورهای ارتباط انقلابیان و بزرگان مبارز در تهران و قم و سایر جاها به خصوص حوزه‌ علمیه با بیرون حوزه، حاج احمد خمینی بود، این دلایل موقعیت ممتازی را به سید احمد خمینی در مبارزه علیه رژیم پهلوی بخشیده بود به طوری که کسی نمی‌توانست جای وی را پر کند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات