کد خبر: ۷۵۷۳
برگی از خاطرات آیت‌الله طاهری خرم‌‌آبادی

روایتی از دیدار مردم لرستان با امام خمینی در قم / وقتی عشایر لر با لباس محلی به فیضیه آمدند

در مدتى كه حضرت امام در قم حضور داشت... هر روز سيل جمعيت از مناطق مختلف كشور براى ملاقات با امام به قم سرازير مى‌شد و امام با آن كهولت سن، روزى چند بار براى ديدار با مردم، از اين پله‌ها بالا و پايين مى‌رفت كه براى وضع مزاجى معظم‌له مناسب نبود.
دوشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۱:۴۶
پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ روز دهم اسفندماه 1357، امام خمینی بعد از سال ها تبعید، دوباره به قم بازگشتند. رجعت امام به قم با استقبال بی‌نظیر مردم همراه بود. پس از این اقشار مختلف مردم از سراسر کشور برای دیدار و بیعت با امام رهسپار قم شدند. 

آیت‌الله سید حسن طاهری خرم‌آبادی که در آن ایام تاریخی در قم حضور داشت، با اشاره به سفر اهالی استان لرستان به قم برای دیدار با حضرت امام می‌گوید:در مدتى كه حضرت امام در قم حضور داشت... هر روز سيل جمعيت از مناطق مختلف كشور براى ملاقات با امام به قم سرازير مى‌شد و امام با آن كهولت سن، روزى چند بار براى ديدار با مردم، از اين پله‌ها بالا و پايين مى‌رفت كه براى وضع مزاجى معظم‌له مناسب نبود. اين ديدارها تقريبآ هر روز برقرار بود. يكى از اين ملاقات‌ها كه علماى استان لرستان مثل آقاى قاضى، آن را ترتيب داده بودند، ديدار اقوام و عشاير آن خطه با حضرت امام بود. آن روز مدرسه فيضيه از عشاير و ايلات لرستان كه با لباس محلى خود آمده بودند، موج مى‌زد. 

روایتی از دیدار مردم لرستان با امام خمینی در قم / وقتی عشایر لر با لباس محلی به فیضیه آمدند

همراه اين جمع، بعضى از علما و روحانيون خرم‌آباد، مثل خود آقاى قاضى و شهيد حاج سيد نورالدين رحيمى و حاج سيد فخرالدين رحيمى و عموى بنده، مرحوم حاج سيد احمد طاهرى، و حاج آقا عماد جزائرى نيز آمده بودند كه در جايگاه و در كنار حضرت امام قرار گرفتند و شهيد رحيمى، سخن‌رانى جالبى ايراد كرد. بنده هم قرار بود سخن‌رانى كنم كه به علت سر و صداى خيلى زياد جمعيت و اين‌كه سكوت بر جمع حاكم نبود از سخن‌رانى صرف‌نظر كردم و به سخنان حضرت امام گوش فرا داديم. 

اقشار ديگر استان لرستان هم در آن زمان، ملاقات‌هايى با حضرت امام داشتند كه يک موردش، ديدار اهل علم و جمع زيادى از افراد سرشناس و محترم استان بود كه در منزل امام صورت گرفت. در ملاقات ديگرى، جمع زيادى از روحانيون و فرهنگيان و بازاريان استان حضور داشتند كه ظاهرآ حضرت امام در آن جلسه درباره‌ى مسائل مابين ايران و آمريكا سخن‌رانى فرمودند. به غير از اين ملاقات‌هاى عمومى يادم مى‌آيد كه دو نفر از علماى خرم‌آباد مثل مرحوم حاج آقا عيسى جزائرى و مرحوم حاج سيد حسين طاهرى، كه از منبرى‌هاى معروف خرم‌آباد به شمار مى‌رفتند، در همان روزهاى اول حضور امام در قم، براى ملاقات با ايشان به قم آمدند و در تماسى با بنده گفتند كه مى‌خواهند با معظم‌له ديدارى داشته باشند كه بنده با آقاى توسلى هماهنگ كردم و آنان با امام ديدار نمودند.


منبع: خاطرات آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی (جلد دوم)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی
این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات