انتشار به بهانه سالروز رحلت آیت الله کاشانی

روایتی از تشییع پیکر آیت الله کاشانی

در آن مراسم حاج اسماعیل یک کار بزرگ دیگر هم انجام داد: مردم زیادی از نقاط مختلف و به خصوص از کاشان به تهران آمده بودند تا در مراسم تشییع شرکت کنند. یک برنامه‌ریزی نیاز بود تا از آنها پذیرایی شود. چون خیلی‌ها از راه دوری آمده بودند مسئله خورد و خوراک آنها مطرح بود.
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۵:۵۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی رهبر مذهبی نهضت ملی نفت، در زمره علمای مبارز عصر خود بود. او که سابقه دیرینی در مبارزه علیه استعمار بریتانیا داشت، در اواخر دهه 20 و 30، پیشگام مبارزه برای ملی کردن نفت ایران بود. وی مریدان بسیاری نیز داشت. شهید حاج محمداسماعیل رضایی که ازجمله اولین شهدای نهضت اسلامی است، از مریدان و علاقمندان آیت الله کاشانی بود.

حاج اسماعیل در دورانی که آیت‌الله کاشانی در بستر بیماری بود، مرتبا بر بالین ایشان حاضر می‌شد. بعد از رحلت آیت‌الله کاشانی نیز حاج اسماعیل میدان را تعطیل کرد و نقش فعالی در مراسم تشییع پیکر او داشت و پیکر آیت‌الله توسط اتومبیل او به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) منتقل شد. محمود فراهتی داماد حاج اسماعیل رضایی، در این رابطه می‌گوید:

«از آنجا که حاج اسماعیل عضو چند هیئت بزرگ از جمله هیئت اتفاقیون بود، طوق و پرچم برای مراسم تشییع جنازه آیت‌الله کاشانی از آن هیئت‌ها تهیه کرده بود. در آن مراسم حاج اسماعیل یک کار بزرگ دیگر هم انجام داد: مردم زیادی از نقاط مختلف و به خصوص از کاشان به تهران آمده بودند تا در مراسم تشییع شرکت کنند. یک برنامه‌ریزی نیاز بود تا از آنها پذیرایی شود. چون خیلی‌ها از راه دوری آمده بودند مسئله خورد و خوراک آنها مطرح بود. آیت‌الله غروی کاشانی حاج اسماعیل را فرامی‌خواند و به او می‌گوید به فکر پذیرایی از کاشی‌ها باشید. در این هنگام حاج اسماعیل می‌گوید: اگر اجازه بدهید از همه پذیرایی کنیم.»

آقای غروی می‌گفت تا آن موقع من کسی به این سخاوتمندی ندیده بودم. حاج اسماعیل بلافاصله با آقای طریقت که رئیس اتحادیه چلوکبابی‌های تهران بود تماس می‌گیرد و از او می‌خواهد هرچه غذا دارند به شاه عبدالعظیم بفرستند. چند ساعت بعد کامیون‌های حامل دیگ‌های غذا در حرم صف بستند و به همه غذا داده شد.» تدارک غذای آن جمعیت عظیم که در مراسم تشییع پیکر آیت‌الله کاشانی شرکت کرده بودند نشانگر ارادت و علاقه حاج اسماعیل به نهاد روحانیت بود.

منبع: حاج اسماعیل (زندگینامه شهید حاج اسماعیل رضایی)

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات