مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۶۴۷
آيت اللّه‌ محمّد محمّدى رى ‌شهرى از مجاهدان دیرین و از یاران امام خمینی (ره) دعوت حق را لبیک گفت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۵ - ۰۲ فروردين ۱۴۰۱ - 2022March 22

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت الله محمدی ری شهری از مجاهدان دیرین و از یاران امام خمینی (ره) دعوت حق را لبیک گفت. ضمن تسلیت درگذشت این عالم ربانی، گوشه ای از مجاهدت های ایشان را مرور می کنیم.

 

تولد و تحصیلات

آيت اللّه‌ محمّد محمّدى رى ‌شهرى در آبان ۱۳۲۵ در شهر رى ديده به جهان گشود . وى پس از پايان تحصيلات ابتدايى، درسال ۱۳۳۹، وارد حوزه علميه شهررى (مدرسه برهان) شد و در سال ۱۳۴۰، براى ادامه تحصيل به قم رفت و تا پيروزى انقلاب اسلامى در سال ۱۳۵۷ ـ بجز مدّت كوتاهى كه به دلايل سياسى به حوزه ‌هاى علميه مشهد و نجف مهاجرت كرد ـ به گذراندن مدارج تحصيلى و تدريس در حوزه علميه قم اشتغال داشت.

وى سطوح عالى حوزه را نزد اساتيد بزرگى همچون آيات: ميرزا على مشكينى، محمد فاضل لنكرانى و حاج سيد محمدباقر طباطبايى سلطانى تلمّذ نمود. همچنين درس خارج اصول را از محضر آيات عظام: محمدعلى اراكى و حسين وحيد خراسانى استفاده كرد و درس خارج فقه را از محضر آيات عظام: ميرزا على مشكينى، جواد تبريزى، سيد محمدرضا گلپايگانى و شيخ مرتضى حائرى بهره برد.

مروری بر زندگینامه آیت الله ری شهری

وى پس از سال‌ها حضور در دروس خارجِ فقه و اصول، به درجه اجتهاد نايل آمد. آن مرحوم همچنين به دريافت اجازه روايت حديث از برخى علما و محدّثان بزرگ جهان اسلام از جمله آيت‌اللّه‌ حاج ‌آقا رضا بهاءالدينى، توفيق يافت. از ديگر موفقيت ‌هاى ايشان می ‌توان به توفيق حفظ كلّ قرآن كريم اشاره كرد.

 

فعاليت‌ هاى اجتماعى ـ سياسى

آيت ‌اللّه‌ رى ‌شهرى از ابتداى نهضت اسلامى بويژه در جريانات ۱۵ خرداد ۱۳۴۲، با اهداف و ديدگاه ‌هاى حضرت امام آشنا شد. وى در تاريخ ۲۰ تیر ۱۳۴۴ به وسيله ساواك مشهد دستگير و زندانی شد. وى در سال ۱۳۴۵ ضمن تمرّد از شركت در جلسه دادگاه تجديد نظر ساواك، به نجف اشرف رفت و در سال ۱۳۴۶ به ايران بازگشت و حدود هجده ماه در حوزه علميه مشهد به تحصيل پرداخت. وى در همين مدّت مجدداً تحت تعقيب ساواك قرار گرفت و در دادگاه تجديد نظر، بار ديگر به زندان محكوم شد.

مرحوم رى‌ شهرى در سال ۱۳۵۶ به دليل سخنرانى عليه رژيم شاه در حسينيه اصفهانی ‌هاى آبادان از سوى ساواك ممنوع المنبر شد. همچنين به دليل سخنرانى عليه رژيم در نهاوند، آبادان، مشهد، هرمزگان و زابل، مورد تعقيب ساواك بود و تظاهرات مردم هرمزگان و زابل در جريان قيام سراسرى مردم ايران عليه رژيم شاه، عمدتا پس از سخنرانی ‌هاى ايشان صورت گرفت.

 

پس از پیروزی انقلاب

آيت‌ اللّه‌ رى ‌شهرى پس ‌از پيروزى انقلاب اسلامى همچنان به ‌فعاليت‌ هاى اجتماعى ـ سياسى اشتغال داشت.

مروری بر زندگینامه آیت الله ری شهری

برخی مسئوليت ‌هاى مهم ایشان پس از پيروزى انقلاب اسلامى عبارت اند از: حاکم شرع دادگاه‌ هاى انقلاب اسلامی؛ رئیس دادگاه انقلاب ارتش نخستین وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران؛ دادستان کل کشور از سال 68 تا 70؛ دادستان ویژه دادگاه روحانیت؛ دبیرکل جمعيت دفاع از ارزش‌هاى انقلاب اسلامى؛ تولیت آستان حضرت عبدالعظيم حسنى عليه‌ السلام؛ نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری؛ مجمع تشخيص مصلحت نظام؛ نماينده ولىّ فقيه و سرپرست حجاج؛ رئيس مؤسسه علمى ـ فرهنگى دار الحديث؛ رئیس دانشگاه قرآن و حدیث و ...

مروری بر زندگینامه آیت الله ری شهری

از آیت الله ری شهری همچنین تالیفاتی نیز به یادگار مانده است که برخی از مهمترین این آثار عبارتند از: دانش‌نامه قرآن و حدیث در 16 جلد؛ دانشنامه عقاید اسلامی در 10 جلد؛ دانش‌نامه‌امیرالمؤمنین‌ علیه السلام بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ در 10 جلد؛ دانشنامه امام حسین(ع)؛ دانشنامه امام مهدی(عج)؛ سیره پیامبر خاتم(ص) و ... از دیگر آثار برجای مانده از آیت الله ری شهری می توان به خاطرات ایشان اشاره کرد که در 5 جلد توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.

مروری بر زندگینامه آیت الله ری شهری

روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی ضمن تسلیت درگذشت این عالم ربانی، علو درجات را از درگاه باری تعالی برای ایشان مسئلت دارد.

 

منبع: پایگاه رسمی آیت الله محمد محمدی ری شهری

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر