مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۶۹۲
انقلاب اسلامی در کرمانشاه
حجت‌الاسلام  آقا سیدعلی بهشتی از روحانیون شهر شاه‌آباد غرب بود. وی طی سخنانی كه به مناسبت شب نوزدهم ماه رمضان در مسجد جامع شاه‌آباد غرب ایراد کرد، مکرر به شاه حمله نمود و از سیاست‌هایی که متصدیان امور جامعه برای تضعیف اسلام به کار می‌برند...
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۷ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۱ - 2022April 20

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شب های احیای ماه رمضان، بهترین فرصت برای طلاب و روحانیون مبارز بود تا با حمله به سیاست های رژیم پهلوی، تنور مبارزه را فروزان نگاه دارند. همانقدر که وعاظ و روحانیون به این موضوع مصر بودند، ساواک و نیروهای امنیتی نیز از آن واهمه داشتند.

همه ساله، قبل از شروع ماه رمضان، ساواک دستورالعملی پیرامون نحوه برخورد با روحانیون و چگونگی کنترل مجالس ماه رمضان دریافت می کرد، اما همه این دستورالعمل ها بی فایده بود؛ چراکه مبارزان با برنامه ریزی مناسب، امور را پیش می بردند و مردم نیز همواره پای ثابت منبرهای ماه رمضان بودند.

 

استفاده از ظرفیت شب‌های قدر برای مبارزه با رژیم پهلوی

 

در بخشی از کتاب «انقلاب اسلامی در کرمانشاه» درباره فعالیت های سیاسی – مذهبی انقلابیون این استان در شب های قدر ماه رمضان 1348 آمده است:

از جمله علمای مخالف در کرمانشاه که چندی پس از تبلیغات مفصل رژیم درباره چاپ و اهدای قرآن پهلوی به سیاست‌های ریاکارانه شاه در این باره حمله کرد، حجت‌الاسلام  آقا سیدعلی بهشتی از روحانیون شهر شاه‌آباد غرب بود. وی طی سخنانی كه به مناسبت شب نوزدهم ماه رمضان در مسجد جامع شاه‌آباد غرب ایراد کرد، مکرر به شاه حمله نمود و از سیاست‌هایی که متصدیان امور جامعه برای تضعیف اسلام به کار می‌برند انتقاد كرد.

منابع خبری ساواک در آن شهر گزارش این سخنرانی را در تاریخ نهم آبان 1348 ارسال كردند. در این گزارش چنین آمده بود:

«آقای سیدعلی بهشتی یکی از روحانیون در شب نوزدهم رمضان در مسجد شاه‌آباد غرب به منبر رفت و ضمن سخنرانی به دو نکته اشاره نمود:

1ـ در بین حرف‌هایش چند بار تکرار کرد قرآن چاپ‌کردن دلیل بر مسلمان‌بودن نیست؛

2- و تأکید نمود که زعمای امور تعهد دارند اسلام را از بین ببرند و بدین‌وسیله خود را به جامعه تحمیل نمایند».

این قبیل سخنرانی ها با استفاده از ظرفیت ماه رمضان و شب های قدر، علاوه بر این که مردم را هشیارتر می نمود، پایه‌های رژیم 2500 ساله شاهنشاهی را سست و سست تر می کرد.

 

منبع: کتاب «انقلاب اسلامی در کرمانشاه»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر