مرکز اسناد انقلاب اسلامی

حضرت آيت‌الله خامنه‌اى فرموده‌اند : «شهيد شاه‌آبادى يك انسان نمونه و استثنايى بود، يك بار، من يادم نمى‌آيد كه در طول اين دوستى چندين ساله‌اى كه با اين شهيد عزيز داشتم، ببينم كه از كار خسته شده است. آثار كسالت و انزجار از كار را من هرگز در چهره‌ى اين مرد عزيز و بزرگوار نديدم.»
تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰ - ۰۶ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022April 26

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ شهيد شاه‌آبادى در طول دوران زندگى پربار خود، همواره بعنوان انسانى سخت‌كوش و تلاش‌گر در بين دوستان خود شناخته شده بود. اين ويژگى بارز وى را مى‌توان از فحواى خاطرات و سخنان نزديكان او دريافت.

«گاهى مى‌رفتيم خدمت آقاى شاه‌آبادى، با ايشان كار زياد كرديم، ساعت ده كه مى‌شد، بنده مى‌گفتم ديگر بايد بروم استراحت، ايشان تازه از مسجد مى‌رفت كميته و اول كارش بود. سرش را مى‌گذاشت روى همان ميزش كه مراجعين مراجعه مى‌كردند، همان‌جا خوابش مى‌برد، اصلا بستر براى خودش انتخاب نمى‌كرد.»

آیت‌الله موحدى كرمانى می گوید: «تلاش فراوان اين مرد بزرگوار، يكى از خصوصيات او بود. ايشان نمى‌توانست يك جا بنشيند، اصولا انسانى بى‌قرار بود، هميشه در حال حركت بود و آرام نداشت، و اگر بخواهيم يك فردى را مثال بزنيم كه به راستى استراحت و خوابش بسيار كم بود و تلاش و كارش بسيار زياد، يكى از مصاديق بارز و روشن آن شهيد شاه‌آبادى بود.»

روایت رهبر انقلاب از مجاهدت‌های شهید شاه‌آبادی / مردی که خود را بدهکار انقلاب می‌دانست

خدمت در راستاى اهداف انقلاب از خصوصيات مهم شهيد شاه‌آبادى بود كه در راه رسيدن به آن از هيچ كوششى فروگذار نبود. در اين زمينه آيت‌الله محى‌الدين انوارى گفته است: «تحركى فوق‌العاده داشت، جدآ آرام و قرار نداشت، با اين كه خيلى از دوستان هستند كه كار و تلاش مى‌كنند، اما به هر جهت كار و تلاش‌شان يك حد و مرزى دارد؛ لكن در مورد ايشان اين طور نبود و به يك معنا مى‌توان گفت كه قبول مسؤوليت و كار و تلاش ايشان، حد و مرز نداشت. او تا آخرين حد توان يك انسان تلاش مى‌كرد و مهم‌تر از همه اين‌كه، على‌رغم تمام كارهايى كه مى‌كرد و زحماتى كه مى‌كشيد، خودش را طلب‌كار انقلاب نمى‌دانست، هر چه قدر هم كه كار مى‌كرد باز خودش را بدهكار انقلاب مى‌دانست و چيزى از انقلاب نمى‌خواست.»

اعتقاد به اسلام و فداكارى در راه انقلاب چنان تأثير شگرفى در شخصيت پرتلاش و پركار شهيد شاه‌آبادى نهاده بود كه حتى، در طى شبانه‌روز بيشتر از سه ساعت استراحت نمى‌كرد و پيوسته در انديشه‌ى خدمت به اهداف انقلاب اسلامى بود. دكتر ولايتى در مورد تحرك و انرژى زياد شهيد شاه‌آبادى گفته است: «ايشان در بين دوستان مشهور بود به اين كه خواب ندارد. تحرك بيش از اندازه‌ى ايشان و اخلاص بى‌حدشان و نحوه‌ى رفتار و سلوك‌شان نشان مى‌داد كه به هيچ مقام و موقعيتى اهميت نمى‌دهند و فقط به اسلام فكر مى‌كنند و وجودشان را وقف آن كرده‌اند.»

دوستان و هم‌رزمان شهيد شاه‌آبادى، از خصلت تلاش و تحرك او مطالب و خاطرات بسيارى را در خاطر دارند كه در مناسبت‌هاى مختلف بيان نموده‌اند. در همين خصوص حضرت آيت‌الله خامنه‌اى فرموده‌اند: «شهيد شاه‌آبادى يك انسان نمونه و استثنايى بود، يك بار، من يادم نمى‌آيد كه در طول اين دوستى چندين ساله‌اى كه با اين شهيد عزيز داشتم، ببينم كه از كار خسته شده است. آثار كسالت و انزجار از كار را من هرگز در چهره‌ى اين مرد عزيز و بزرگوار نديدم.»

 

منبع: کتاب زندگى و مبارزات حجةالاسلام والمسلمين شهيد مهدى شاهآبادى، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر