مرکز اسناد انقلاب اسلامی

صفاءالدین تبرائیان عنوان کرد:
گفت‌وشنود دکتر صفاءالدین تبرائیان با مخاطبان کتاب «ناگفته‌های جنگ 33 روزه» در قالب سلسله‌نشست‌های غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با عنوان «عصر گفتگو» برگزار شد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۳۵ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022May 15

به گزارش روابط عمومی مرکز اسناد انقلاب اسلامی، عصر دیروز (شنبه 24 اردیبهشت)، نشست پرسش و پاسخ دکتر صفاءالدین تبرائیان، تاریخ‌نگار، و مترجم کتاب «ناگفته‌های جنگ 33روزه» با اصحاب رسانه، در غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب برگزار شد. در این نشست، مهندس سید صلاح فحص نماینده جنبش امل لبنان در ایران نیز حضور داشت.

کتاب مزبور که عنوان عربی آن «صفحات مجهوله من حرب تموز ۲۰۰۶» می‌باشد، روایتی از پشت پرده جنگ 33 روزه رژیم صهیونیستی علیه مقاومت اسلامی لبنان است. این کتاب که توسط علی حسن خلیل وزیر اسبق دارایی لبنان و عضو هیئت‌رئیسه جنبش امل نوشته‌شده، مشتمل بر نکاتی در باب پیام‌های سرّی میان سیدحسن نصرالله و رئیس مجلس لبنان و متن‌ها و درگیرهای پشت پرده سیاسی میان بازیگران منطقه‌ای و فضای دیپلماتیک پشت جبهه است.

کتاب فوق که با عنوان «ناگفته‌های جنگ 33 روزه» از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی و توسط صفاءالدین تبرائیان به فارسی ترجمه شده، در نوزدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، در بخش مقاومت بین‎الملل اسلامی شایسته تقدیر شناخته شد. یکی از نکات برجسته ترجمه فارسی این اثر، گفتار اختصاصی نبیه برّی، رئیس مجلس لبنان در مقدمه آن است.

گفت‌وشنود دکتر صفاءالدین تبرائیان و سید صلاح فحص با مخاطبان کتاب «ناگفته‌های جنگ 33 روزه»، از ساعت 16 دیروز (شنبه 24 اردیبهشت) در قالب سلسله‌نشست‌های غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب با عنوان «عصر گفتگو» برگزار شد.

در ابتدای این نشست، صفاءالدین تبرائیان، جنگ 33 روزه سال 2006 را یکی از شگفت‌انگیزترین عملیات نظامی دانست و عنوان کرد: رژیم صهیونیستی می‌خواست در این جنگ مقاومت را خلع سلاح کرده و آن را از بین ببرد. اما در این نبرد، اتفاقاتی رخ داد که دشمن را غافلگیر کرد. ارتشی که شهره به شکست‌ناپذیری بود و نیروی هوایی‌اش جزو 5 نیروی هوایی قدرتمند جهان به شمار می‌آید، برای اولین‌بار در این جنگ شکست خورد و بدون هیچ پیش‌شرطی ناچار به عقب‌نشینی شد.

هفت ویژگی برجسته کتاب «ناگفته‌های جنگ 33روزه»

وی با بیان این‌که یادداشت‌های علی حسن خلیل درباره جنگ 33 روزه اولین بار به صورت پاورقی در روزنامه «السفیر» درج می‌شد عنوان کرد: کتاب  «صفحات مجهوله من حرب تموز ۲۰۰۶» در سال 2012 به صورت مستقل در لبنان منتشر شد و مرکز اسناد انقلاب اسلامی دو سال قبل آن را به فارسی ترجمه کرد.

تبرائیان این کتاب را اولین کتابی دانست که خواننده را با پشت‌پرده سیاسی جنگ 33 روزه آشنا می‌کند و گفت: کتاب‌هایی که پیش از این درباره جنگ 33 روزه منتشر شده بود، اغلب به مسائل نظامی می‌پرداخت، اما این کتاب به بررسی و روایت پشت‌پرده‌های سیاسی اختصاص دارد. لذا اولین ویژگی این کتاب، روایت درگیری‌های سیاسی در پشت‌پرده جنگ است.

این نویسنده و تاریخ‌نگار که اغلب برای کتاب‌های خود مقدمه جامع و مفصل می‌نویسد گفت: ویژگی دوم این اثر، مقدمه مفصل آن است که خواننده را برای فهم مباحث کتاب راهنمایی می‌کند. خواننده با مطالعه مقدمه از چگونگی تکوین رژیم نامشروع صهیونیستی آشنا می‌شود.

تبرائیان دیگر ویژگی این اثر را، گفتار اختصاصی نبیه برّی رئیس مجلس لبنان، برای ترجمه فارسی کتاب دانست و گفت: این مقدمه، یک متن مهم است و مخاطب با مطالعه آن در فهم مسائل روز نیز فهم دقیقی پیدا می‌کند.

هفت ویژگی برجسته کتاب «ناگفته‌های جنگ 33روزه»

مترجم کتاب «ناگفته‌های جنگ 33 روزه» ویژگی چهارم این اثر را ترجمه روان آن دانست و گفت: همان‌طور که می‌دانید لهجه لبنانی پر از اصطلاحات خاص است و ازآنجاکه من با این اصطلاحات آشنا بودم، تلاش کردم از بهترین و گویاترین ترجمه فارسی برای این اصطلاحات استفاده کنم.

تبرائیان که خود حدود دو هفته از شرایط 33 روزه‌ی جنگ را درک کرده است، ویژگی پنجم این کتاب را آشنایی مترجم با درگیری‌های نظامی و نیز برخی پشت‌پرده‌های سیاسی جنگ عنوان کرد.

این نویسنده و محقق ادامه داد: دیگر ویژگی این کتاب، پی‌نوشت‌های متعدد آن است که در فهم محتوای کتاب به خواننده کمک شایان توجهی می‌کند.

هفت ویژگی برجسته کتاب «ناگفته‌های جنگ 33روزه»

وی درباره هفتمین ویژگی کتاب «ناگفته‌های جنگ 33روزه» گفت: سعی کردیم در این اثر، یک فهرست جامع درباره روزشمار جنگ را ارائه کنیم تا در کنار اسناد و مدارک درج‌شده در کتاب، تصویری کامل از رویدادهای سیاسی و نظامی جنگ 33 روزه را پیش روی خواننده ترسیم کند.

سید صلاح فحص نماینده جنبش امل لبنان در ایران نیز کتاب «ناگفته‌های جنگ 33 روزه» را اثری مهم درباره تجاوز رژیم صهیونیستی علیه جبهه مقاومت عنوان کرد و گفت: من از مرکز اسناد انقلاب اسلامی و مترجم کتاب آقای تبرائیان تشکر می‌کنم که با انتشار این کتاب زبان مقاومت در جنوب لبنان را به مردم مقاوم جمهوری اسلامی ایران منتقل کرد.

نماینده جنبش امل در ایران کتاب ناگفته‌های جنگ ۳۳ روزه را نخستین مستندنگاری در تاریخ مقاومت دانست و گفت: باید با تولید دیگر منابع مستند در مورد جریان مقاومت، آن را به آیندگان معرفی کنیم.

وی گفت: باید هشدار وجود رژیم صهیونیستی را به فرزندانمان بدهیم. با این کتاب‌ها می‌توانیم دشمنی صهیونیست‌ها را نشان بدهیم.

فحص درباره اهمیت جنگ 33 روزه تصریح کرد: از جنگ ۳۳ روزه به بعد اسرائیل دیگر جرئت تعرض و خراب‌کاری در لبنان را نداشته است.

نماینده جنبش امل در توضیح خصوصیت کتاب «ناگفته‌های جنگ سی و سه روزه» گفت: این کتاب تنها کتابی است که درباره مقاومت و اینکه چگونه توانستیم با جنگ سیاسی پیروز شویم صحبت کرده است. پیام‌های بین سیدحسن نصرالله و نبیه بری رئیس جنبش امل و رئیس مجلس لبنان و گفتگوهای جلساتی که به خاطر شرایط جنگ کسی نمی‌توانسته حضور پیدا کند، در این کتاب آمده است. در این کتاب مسائلی آمده که در رسانه‌ها عمومی نشده است.

فحص با اشاره به اینکه کتاب «ناگفته‌های جنگ سی و سه روزه» نه فقط برای مخاطب ایران بلکه برای مخاطب جهانی هم دارای ارزش است، گفت: این کتاب اولاً به درد جامعه علمی و دانشگاهی می‌خورد و باید در کلاس‌های علوم سیاسی تدریس شود، ثانیاً هر کشوری که ضد ظلم و ستم باشد از این کتاب چه ایرانی باشد چه غیرایرانی می‌تواند بهره ببرد، ثالثاً این کتاب اساساً کتاب زیبایی است و علاوه بر وجوه سیاسی و نظامی، وجه عرفانی و ادبی هم دارد. 


وی در پایان اظهار داشت: من یک روز را برای دیدن نمایشگاه کتاب تهران اختصاص می‌دهم. متناسب با رشته‌ام که مهندسی است، به غرفه‌های فنی سر می‌زنم و غرفه کتاب‌های ادبی، مذهبی و سیاسی هم سر خواهم زد. 

در پایان این نشست، مخاطبان به پرسش و پاسخ صمیمانه با مترجم کتاب «ناگفته‌های جنگ 33 روزه» پرداختند.

گفتنی است غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب تهران، تا 31 اردیبهشت ماه میزبان مخاطبان است. شما می توانید برای بازدید از این غرفه، به مصلای امام خمینی(ره)، شبستان اصلی، راهروی 14، غرفه 11 مراجعه کنید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر