مرکز اسناد انقلاب اسلامی

به بهانه سالروز اعلام موجودیت رژیم اشغالگر قدس
اکنون می‌بینیم که تنها مانع نابودی اسرائیل، حکومت‌های وابسته به بیگانه هستند وگرنه نابودی اسرائیل برای ملت‌های مسلمان کار چندان دشواری نیست.
تاریخ انتشار: ۱۴:۰۳ - ۲۵ ارديبهشت ۱۴۰۱ - 2022May 15

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اعلان موجودیت اسرائیل در 14 می 1948 (اردیبهشت 1327) و حمایت رژیم پهلوی از این رژیم غاصب، در ایران با اعتراض طلاب مبارز و در راس آنان، شهید سید مجتبی نواب‌صفوی همراه شد. آیت‌الله شهید شیخ فضل‌الله محلاتی با اشاره به مخالفت شهید نواب صفوی با اعلام موجودیت اسرائیل و سخنرانی کوبنده نواب علیه سلطنت پهلوی و رژیم اشغالگر قدس می‌گوید: «پس از جنایات اسرائیلی‌ها در فلسطین اشغالی و دیریاسین، اسرائیلی‌ها موجودیتشان را اعلام کردند و انگلیسی‌ها هم از آنها حمایت کردند. آمریکا در آن زمان مثل حالا اینطور مداخله نداشت.

آنها [اسرائیلی‌ها] فلسطینی‌ها را قتل‌عام کردند و جریانش به دنیا و سازمان‌ملل کشیده شد. اسرائیلی‌ها زنده زنده افراد را در چاه ریختند و گزارشش به همه دنیا رسید؛ اما از ایران صدایی درنمی‌آمد و حکومت ایران [رژیم پهلوی] اسرائیل را به صورت دو فاکتو به رسمیت شناخت. در آن زمان ساعد مراغه‌ای نخست‌وزیر بود ولی شاه همه‌کاره بود.

تنها گروهی که در این دوران مخالفت و مبارزه را علیه حکومت شروع کردند، فدائیان اسلام بودند و از قم هم شروع کردند. مرحوم نواب صفوی یک روز بعد از ظهر در مدرسه فیضیه سخنرانی کرد و گفت: اگر می‌خواهیم اسرائیل را ساقط کنیم باید از تهران شروع کنیم؛ یعنی باید اول رژیم پهلوی را از بین ببریم تا بتوانیم با اسرائیل بجنگیم. ای کاش نوار سخنرانی آن روز او موجود بود تا بعد از سال‌ها، صحت گفتار او را درمی‌یافتیم؛ چه اکنون می‌بینیم که تنها مانع نابودی اسرائیل، حکومت‌های وابسته به بیگانه هستند وگرنه نابودی اسرائیل برای ملت‌های مسلمان کار چندان دشواری نیست.

نواب‌صفوی: اگر می‌خواهیم اسرائیل را ساقط کنیم اول باید رژیم پهلوی را از بین ببریم/ تنها مانع نابودی اسرائیل، حکومت‌های وابسته به بیگانه هستند

یادم هست در جمله‌ای می‌گفت: رژیم شاهنشاهی یعنی مرکز فحشا. خلاصه از مدرسه فیضیه که بیرون آمد او را گرفتند و یارانش را هم تعقیب کردند. ولی ما با سروصدا و تظاهرات، طلبه‌های جوان داغ را جمع کردیم و رفتیم منزل مرحوم آیت‌الله خوانساری و گفتیم که ما می‌خواهیم برویم به کمک فلسطینی‌ها و جنگ اسرائیل. یادم هست که آنجا دفتری آوردم و شروع کردیم به اسم‌نویسی که برویم به جنگ اسرائیلی‌ها. ولی خب صدای‌مان به جایی نرسید و ما را دستگیر کردند و زدند و تعقیب کردند...»

این متن برشی از خاطرات شهید محلاتی است که توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی با عنوان «خاطرات و مبارزات شهید محلاتی» چاپ شده است. علاقمندان می‌توانند در ایام نمایشگاه کتاب با مراجعه به غرفه مرکز اسناد انقلاب اسلامی مستقر در شبستان اصلی، راهروی 14، غرفه 11، این کتاب را با 30درصد تخفیف تهیه کنند.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر