مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۲۷
روزشمار فتنه| 28 خرداد 1388
جمعی از هواداران نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات با تجمع بدون مجوز دیگری در میدان امام خمینی (ره) مجدداً به نتایج انتخابات اعتراض‌کرده و شعارهایی علیه دولت منتخب مردم سردادند. در این تجمع غیرقانونی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد حضور یافتند.
تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۲۸ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 18

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آنچه در ادامه می خوانید، روزنگار 28 خرداد 1388 است. در پی رخدادهای انتخابات ریاست جمهوری دهم، در این روز هم شاهد اظهارنظر افراد و گروه های مختلف هستیم. از طرف دیگر، اجتماع غیرقانونی حامیان جنبش سبز نیز برگزار شد و میرحسین موسوی در میان طرفداران خود سخنرانی کرد.

 

پنج‌شنبه، 28 خرداد:

* ایلنا: «زهرا رهنورد در جمع تعدادی از دانشجویان دانشگاه تهران گفت: بدون تردید مهندس موسوی از حق مردم نخواهد گذشت و از طرق قانونی و مجاری مقتضی این مطالبات را پیگیری خواهدكرد. مردم عزیز و به خصوص دانشجویان مصمم نیز ضمن حفظ آرامش، از طرق مسالمت‌آمیز مدنی، پیگیر حقوق خود باشند. باید هوشیار بود و بامتانت، حقوق خود را استیفا كرد. وی در پایان تأکید کرد: ما به دلسوزی و دلواپسی دشمنان قسم‌خورده انقلاب نیازی نداریم. البته نباید برخی با بی‌تدبیری و سوءرفتار لبخند به چهره كریه دشمنان مسلم نظام اسلامی بنشانند و ناخواسته در جهت مقاصد آنان حركت كنند، چنانچه نباید خودكامگی در سلوك و منش حاكمان رخنه كند و اراده‌ و رأی قانون و ضابطه مجال جولان پیدا كند.»

* پایگاه اطلاع‌رسانی دولت: در روزهای اخیر برخی رسانه‌ها و جریان‌ها با تحریف آشکار سخنان رئیس‌جمهور محترم با سخنان توهین‌آمیز و فرافکنی آن را به عموم تعمیم داده‌اند. متن دقیق سخنان در جشن بزرگ پیروزی مردم در مورخ14 / 3 / 88 در میدان ولیعصر(عج) به این شرح است: «ملت ایران یک ملت متحد است، امروز خبرنگاری سؤال کرد بعضی‌ها گوشه و کنار بعضی از کارها را انجام می‌دهند اغتشاش است، شورش است، و واژه‌های تندی به کار برد. من یک مثال زدم و نتیجه‌گیری کردم. ملت ایران یکپارچه است در یک مسابقه فوتبال پنجاه هزار، هفتاد هزار تماشاچی می‌روند، آن کسی که تیمش باخته عصبانی است و به هر دری می‌زند، در ایران در انتخابات چهل میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین‌کننده اصلی بودند، حالا چهار تا خس و خاشاک در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند. بدانید که این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنها نخواهد گذاشت.» مداقه در این سخنان روشن، مبین تأکید بر جدا بودن حساب اخلال‌گران و اغتشاش‌گران از ملت بزرگ ایران است و آنجا که از چهل میلیون نفر نقش‌آفرین اصلی و تعیین‌کننده سخن می‌گویند، همه را در این پیروزی بدون توجه به جهت‌گیری آرا و سلایق انتخاباتی سهیم می‌دانند».

* فارس: «صدها تن از طلاب و روحانیون حوزه‌های علمیه قم، به همراه جمعی از مردم این شهر برای شركت در نماز جمعه  29 خرداد تهران كه به امامت مقام معظم رهبری برگزار می‌شود، راهپیمایی 150 كیلومتری خود را آغاز كردند».

فراخوان موسوی برای حضور دوباره طرفدارانش در خیابان‌ها/ مجله شوایتس: آشوب‌های ایران را آمریکا مدیریت می‌کند

* کلمه: ساعت 16 راهپیمایی حامیان میرحسین موسوی در میدان امام خمینی(ره) آغاز شد و سپس راهپیمایان به سمت میدان فردوسی و میدان انقلاب حرکت کردند. ضمن آنکه در ساعت 18 میرحسین موسوی به جمع مردم پیوست و دقایقی با مردم سخن گفت. این گردهمایی که با تحصن در میدان امام خمینی(ره) آغاز شده بود، با حضور میرحسین موسوی شور دیگری یافت. وی در جمع هوادارانش گفت: دامنه اسناد و مدارک تقلب در انتخابات بیشتر از آن است که بتوان با چند برنامه‌ی تلویزیونی و رادیویی آن را پوشاند و من یقین دارم اقداماتی که بتواند اعتماد مردم را احیا کند، راه‌حل نهایی است. امروز روز انتخاب مجموعه‌ی نظام ماست و ما دعا می‌کنیم که نظام، مردم را انتخاب کند. مردم را شقه شقه نکنیم، مردم با هم خوب هستند و به هم احترام می‌گذارند.

* رجانیوز: جمعی از هواداران نامزدهای شکست‌خورده در انتخابات با تجمع بدون مجوز دیگری در میدان امام خمینی (ره) مجدداً به نتایج انتخابات اعتراض‌کرده و شعارهایی علیه دولت منتخب مردم سردادند. در این تجمع غیرقانونی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد حضور یافتند.

* میرحسین موسوی چهارمین بیانیه خویش را جهت اعلام عزاداری از سوی هوادانش منتشر کرد. وی نوشت: همان‌گونه که می‌دانید طی روزهای گذشته و در نتیجه برخوردهای غیرقانونی و خشونت‌بار با منتقدان و معترضان نسبت به نتایج انتخابات ریاست جمهوری شماری از هموطنانمان مصدوم و تعدادی نیز به شهادت رسیده‌اند. اینجانب ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های شهدا و همدردی با مصدومان و مجروحان از همگان درخواست می‌کنم بعدازظهر روز پنج‌شنبه، بیست و هشتم خردادماه به هر صورت ممکن، اعم از اجتماع در مساجد و تکایا با استفاده از نمادهای سوگواری همدردی خود را با بازماندگان اعلام کنند و بدیهی است که خود نیز در این مراسم شرکت خواهم کرد.

* مریم رجوی همسر مسعود رجوی، سرکرده گروهک تروریستی مجاهدین خلق (منافقین)، در گفتگو با شبکه تلویزیونی ال.ث.ای فرانسه گفت: من نگران سركوب مردم ایران هستم، اما متأسفانه صدای آنها آن‌طور كه باید شنیده نمیشود. خوشحالم كه غرب در حال بیدارشدن و باز كردن چشمان خود در برابر واقعیت این سركوب است. قابل توجه است كه چگونه كوچك‌ترین اعتراض مردم به شدت سركوب میشود. مردم ایران نشان دادند كه مقاومت آنها در برابر دیكتاتوری مذهبی زنده است و از هر فرصتی برای ابراز مخالفت با دیكتاتوری مذهبی استفاده میكنند. فكر میكنم كه این یك امیدواری بزرگ است.

* میرحسین موسوی و سیدمحمد خاتمی طی نامه‌ای سرگشاده خطاب به آیت‌الله هاشمی شاهرودی از وی خواستند تا نسبت به برخوردهای صورت گرفته با بازداشت‌شدگان و ... ملاطفت بیشتر و یا تجدیدنظر صورت‌گیرد.

* رجانیوز در خبری با عنوان بیانیه‌های موسوی را چه کسی می‌نویسد؟، نوشت: «حضور افرادی چون محمدرضا تاجیک و علی ربیعی(عباد) در حلقه اول، و ارتباط تنگاتنگ این حلقه با تیم جنگ روانی حزب مشارکت متشکل از افرادی چون خسرو تهرانی و سعید حجاریان در ستاد موسوی پیش از این نیز مشخص بود که با اهدافی برای بعد از انتخابات انجام می‌شود. این گروه در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی با بودجه نهاد ریاست جمهوری به انگلستان و برخی کشورهای دیگر اروپایی اعزام و در آنجا دوره‌های عالی جنگ روانی و بحران را گذرانده بودند».

* مجمع روحانیون مبارز با صدور بیانیه‌ای نتایج انتخابات را «اعمال نوعی مهندسی گسترده آرا» خواند و خواستار ابطال انتخابات شد.

* حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور در نامه‌ای سرگشاده خطاب به میرحسین موسوی نوشت: بر اساس سابقه حضورم در وزارت کشور معتقدم با توجه به مکانیزه‌بودن سیستم انتخابات و درگیری عوامل فراوان و ساز و کار موجود و جاری، امکان سوء‌استفاده و تخلف گسترده امری دشوار و امکان وقوع آن ضعیف است و در نتیجه‌ نهایی آرا اثرگذار نیست. با وجود این مراتب اعتراض با تأکید مقام معظم رهبری در شورای محترم نگهبان با حضور نمایندگان حضرتعالی در حال بررسی است. پس باید به‌جای دامن‌زدن به التهابات کنونی در انتظار نتیجه این اقدام قانونی ماند. آنچه در این شرایط مهم است، پیگیری مطالبات از طریق قانونی و تقویت فرهنگ قانون‌مداری و التزام به آن است...»

فراخوان موسوی برای حضور دوباره طرفدارانش در خیابان‌ها/ مجله شوایتس: آشوب‌های ایران را آمریکا مدیریت می‌کند

* مجله آلمانی شوایتس در مقاله‌ای تحت عنوان «ایران، آشوب‌ها را آمریکا مدیریت می‌کند» که به همراه عکسی از باراک اوباما در حال سوزاندن نقشه ایران منتشر شده است، اسنادی را در خصوص دخالت مستقیم آمریکا در آشوب‌های تهران و اختصاص بودجه 85 میلیون دلاری در همین رابطه منتشر کرد. این نشریه آلمانی نوشت: پیروزی قاطع احمدی‌نژاد در انتخابات برای آمریکا به هیچ‌وجه پذیرفتنی نیست. ایران در صدر لیست کشورهایی است که آمریکا قصد دارد آنها را به زانو درآورد. آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند از درون بر ایران تأثیر بگذارند. به همین دلیل اپوزیسیون را به شدت حمایت می‌کنند. در میان این هزاران مخالف، تعدادی خلافکار حرفه‌ای، تعدادی دانشجو، تعدادی روزنامه‌نگار و تعدادی عکاس نیز حضور دارند تا رژیم ایران را در تنگنا قرار دهند. برای این کار حتی کشته (کشته‌شدن افراد) هم در نظر گرفته شده است تا تصویر نوعی خشونت افراطی منعکس گردد و صحنه‌ای کاملاً دراماتیک ارائه شود. اپوزیسیون به صورت سازماندهی شده و هدفمند تظاهرات‌هایی را طراحی می‌کند تا توجه جهان را برانگیزد. مدیریت مطبوعاتی در جهان در خارج از ایران است و نه در داخل آن. مرکز اصلی برای سقوط تهران، در واشنگتن است، می‌خواهند شورش‌ها را در تهران سازماندهی کنند. پول به اندازه کافی هست، 85 میلیون دلار که کابینه بوش برای تغییر رژیم تصویب کرده است، بخش زیاد آن به صدای آمریکا و رادیو فردا پرداخت شده تا برای فراخواندن به شورش و برنامه‌سازی خرج‌کنند. سیا هم دلارهای زیادی می‌دهد. در دوبی، لندن و فرانکفورت کارشناسان مسائل ایران نشسته‌اند. در روزهای اخیر فعالیت‌شان بیشتر شده است و ارتباطات میان کانون‌های سقوط رژیم ایران به مرز انفجار رسیده است».

* خبرگزاری فارس گفتگویی با قدیری ابیانه منتشر ساخت. وی در بخشی از این گفتگو با اشاره به اینکه پیش از دور دوم انتخابات ریاست جمهوری نهم نیز نتایج نظرسنجی یک مرکز مخالف احمدی‌نژاد حاکی از پیروزی وی با اختلاف بیش از پنج میلیون رأی در مقابل احمدی‌نژاد بود، اما نزدیکان هاشمی این نتایج را نمی‌پذیرفتند، گفت: برخی نزدیکان هاشمی با نپذیرفتن این واقعیت، آماده بیان ادعای تقلب در انتخابات بودند، همان‌طور که امروز نیز موسوی با رفتار خود نشان می‌دهد یا بی‌اطلاع است یا مصالح ملت را فدای وجهه خود کرده است.

* محسن رضایی با حضور در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما گفت: از ابتدای انقلاب بزرگ‌ترین دستاورد ما این بود كه امنیت با كمك مردم شكل‌گرفته و تقاضای من از دوستان انتظامی برقراری امنیت، این است كه این‌كار را با كمك خود مردم انجام دهند و البته همیشه آدم‌های نفوذی در هر جمعی وجود دارند كه اتوبوس و بانك را به آتش بكشند، اما ملت باید صف خود را از این رفتارها جداكند و ملت هر كسی را دیدند كه اتوبوسی را آتش می‌زنند و یا رفتاری غرض‌ورزانه دارد، ‌معرفی‌كند و همه ما باید بدانیم مسئله آشوب‌گران از مردم جدا است.»

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر