مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۳۲
روزشمار فتنه| 29 خرداد 1388
رهبر انقلاب مجاری قانونی را تنها مسیر رسیدگی به شبهات مطرح‌شده خواندند و تأكید كردند: بنده زیر بارِ بدعت‌های غیرقانونی نمی‌روم، چرا كه در هر انتخاباتی طبعاً برخی برنده نیستند و اگر امروز چارچوب‌های قانونی شكسته شود، در آینده نیز هیچ انتخاباتی مورد اعتماد نخواهد بود و مصونیت نخواهد داشت.
تاریخ انتشار: ۰۹:۲۷ - ۲۹ خرداد ۱۴۰۱ - 2022June 19

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ سخنرانی تاریخی رهبر معظم انقلاب اسلامی در 29 خرداد 1388، به مثابه آبی بر آتش فتنه بود. این سخنرانی روشنگرانه، توطئه‌ها را خنثی کرد. در آخرین بخش از روزشمار فتنه 88، به بازخوانی رویدادهای روز 29 خرداد 88 می پردازیم.

 

29 خرداد:

* دانشگاه تهران یک روز تاریخی دیگر را برای همیشه به نام خود ثبت کرد و آن هم برپایی عظیم‌ترین نماز جمعه تاریخ جمهوری اسلامی، به امامت رهبر معظم انقلاب بود. ایشان در خطبه‌های نمازجمعه با طرح مسائل مختلفی از جمله حوادث بعد انتخابات، تأکید بر رسیدگی قانونی به اعتراض معترضین توسط شورای نگهبان، نقاط قوت و ضعف مناظرات تلویزیونی قبل انتخابات، اشتباه در نام بردن افراد در مناظره‌ها، تفاوت نظرهای بین مسئولین ارشد نظام، عدم امکان وقوع انقلاب مخملی در جمهوری اسلامی، تأکید بر رقابت دورن نظام هر چهار نامزد انتخابات، باج‌ندادن به قانون‌شکنان، ضرورت پرهیز از اردوکشی‌های خیابانی، رسوایی سران جنایتکار آمریکا و انگلیس در جهان و ... به‌طور مفصل با مردم صحبت کردند.

* پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری: رهبر معظم انقلاب در قسمتی از بیانات خود در جمع میلیونی نمازگزاران تهرانی با تأکید فراوان بر جداسازی معاندین، اغتشاش‌گران و قانون‌شکنان از صف معترضان به نتیجه انتخابات فرمودند: این چهار نفری كه وارد عرصه این انتخابات جدی شدند، همه‏شان جزو عناصر نظام و متعلق به نظام بودند و هستند. یكی از اینها رئیس‌جمهور كشور ماست ... یكی از آنها نخست‏وزیرِ هشت سال در دوران ریاست جمهوری خود بنده است. یكی از آنها فرمانده‏ سپاه در سال‌های متمادی و یكی از فرماندهان اصلی دوران دفاع مقدس بوده است. یكی از آنها دو دوره‌ رئیس قوه مقننه كشور بوده است؛ رئیس مجلس شورای اسلامی بوده است. اینها عناصر نظام‌اند؛ اینها همه‏شان متعلق به نظام‌اند. البته اختلاف‏نظر دارند، اختلاف برنامه دارند، در جهت‌گیری‏های گوناگون سیاسی با هم تفاوت‌های متعددی دارند؛ اما همه‏شان مال نظام‌ا‌ند؛ چهار نفر از عناصر نظام‌ا‌ند.

ایشان در ادامه بر باز بودن راه‌های قانونی و اقدامات مسالمت‌آمیز تأکید کردند: من از همه این دوستان، این برادران، می‌خواهم بنا را بر برادری بگذارید، بنا را بر تفاهم بگذارید، قانون را رعایت كنید. راه قانون باز است. راه محبت و صفا باز است. و اظهار داشتند: چنانچه کسی راهی غیر از مسیری را که قانون مشخص نموده است انتخاب کند، اظهارات صریح‌تری خطاب به مردم در آینده خواهند داشت.

سخنرانی تاریخی رهبر انقلاب بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم/ سازوكارهای قانونی انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمی‌دهد/ هشدار سید حسن نصرالله به دشمنان ایران

رهبر انقلاب مجاری قانونی را تنها مسیر رسیدگی به شبهات مطرح‌شده خواندند و تأكید كردند: بنده زیر بارِ بدعت‌های غیرقانونی نمی‌روم، چرا كه در هر انتخاباتی طبعاً برخی برنده نیستند و اگر امروز چارچوب‌های قانونی شكسته شود، در آینده نیز هیچ انتخاباتی مورد اعتماد نخواهد بود و مصونیت نخواهد داشت.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأكید كردند: اگر قرار باشد بعد از هر انتخابات، آنهایی كه رأی نیاورده‌اند اردوكشی خیابانی كنند و در مقابل این حركت، كسانی هم كه رأی آورده‌اند طرفدارانشان را به خیابان‌ها بكشانند، پس اصلاً چرا انتخابات برگزار می‌شود؟ ضمن آنكه مردم چه گناهی كرده‌اند كه باید به علت این كارهای ما، از كسب و كار و زندگی خود باز بمانند.

ایشان با اشاره به اینكه تجمعات خیابانی بهترین پوشش برای تروریست‌های نفوذی و ضربه‌های تروریستی است افزودند: اگر در این تجمعات اقدام تروریستی انجام شود مسئولیت آن با كیست؟ مسئولیت همین افرادی كه از مردم عادی و بسیج در روزهای گذشته جان باخته‌اند با كیست و چه كسی جواب آنها را می‌دهد؟  ایشان افزودند: برخی‌ها بدانند كه با حركات خیابانی نمی‌توان اهرم فشار بر ضد نظام به‌وجود آورد و مسئولان را وادار كرد تحت عنوان مصلحت زیر بارخواسته‌های آنها بروند؛ چرا كه تن دادن به مطالبات غیرقانونی زیر فشار، شروع نوعی دیكتاتوری است.

رهبر انقلاب اسلامی با انتقاد شدید از برخی وقایع روی داده در كوی دانشگاه تهران خاطر نشان كردند: اینكه بروند در كوی دانشگاه و جوان دانشجوی مؤمن و حزب‌اللهی را آن هم با شعار رهبری مورد تهاجم قرار دهند، دل انسان را واقعاً خون می‌كند.

سخنرانی تاریخی رهبر انقلاب بعد از انتخابات ریاست‌جمهوری دهم/ سازوكارهای قانونی انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمی‌دهد/ هشدار سید حسن نصرالله به دشمنان ایران

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، با اشاره به كامل‌بودن قانون رسیدگی به شكایات انتخاباتی افزودند: قانون همان‌طور كه به نامزدها حق نظارت و شكایت داده، راه رسیدگی به شكایات را هم مشخص كرده است و همه كارها باید براساس روال درست قانونی انجام شود. ایشان تأکید کردند: این خط را از پیش از انتخابات هم شروع كردند؛ از دو سه ماه پیش از این. من اول فروردین در مشهد گفتم هی دارند دائماً به گوش‌ها می‌خوانند، تكرار می‌كنند كه بناست در انتخابات تقلب بشود. می‌خواستند زمینه را آماده كنند. من آن وقت به دوستان خوبمان در داخل كشور تذكر دادم و گفتم این حرفی را كه دشمن می‌خواهد به ذهن مردم رسوخ بدهد، نگویید ... جمهوری اسلامی اهل خیانت در آرای مردم نیست. سازوكارهای قانونی انتخابات در كشور ما اجازه تقلب نمی‌دهد ... اگر نخبگان سیاسی بخواهند قانون را زیر پا بگذارند، مسئول خون‌ها و خشونت‌ها و هرج و مرج‏ها، آنهایند. من به همه این آقایان، این دوستان قدیمی، این برادران توصیه می‌كنم بر خودتان مسلط باشید؛ سعه صدر داشته باشید؛ دست‌های دشمن را ببینید... من به این برادران عرض می‌كنم، به مسئولیت پیش خدای متعال فكر كنید: پیش خدا مسئولید، از شما سؤال خواهد شد. آخرین وصایای امام را به یاد بیاورید؛ قانون، فصل‏الخطاب است؛ قانون را فصل‏الخطاب بدانید.

* سید حسن نصرالله دبیر کل حزب‌الله لبنان در تصاویری که از شبكه تلویزیونی المنار لبنان پخش شد، گفت: به گروه 14 مارس توصیه می‌کنم که موضوع انتخابات ایران را رها کند. وی در ادامه تأکید کرد: به برکت وجود ولایت فقیه و حضور رهبری و آگاهی مسئولان و اخلاص عمیق ملت ایران این مشکل برطرف خواهد شد... من به شما تأکید می‌کنم و اطمینان خاطر می‌دهم که ایران این مرحله دشوار را ان‌شاالله به سادگی از سر خواهد گذراند و همه کسانی که تحلیل می‌کنند و نظر می‌دهند و به این آشوب‌ها دل می‌بندند، من به آنها اعلام می‌کنم که امید آنان وهم و خیال و سرابی بیش نیست.

 

منبع: امیرحسین ثابتی؛ «روزشمار هشت ماه نبرد مقدس»؛ مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر