مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۸۸۴
به روایت سفیر ایران در آمریکا
در ماجرای گوهرشاد عده بسیاری از مردم تلف شدند و به عقیده پسر نخست‌وزیر رضاشاه، «این واقعه مسیر و سرنوشت سلسله پهلوی را عوض کرد.»
تاریخ انتشار: ۱۱:۲۶ - ۲۱ تير ۱۴۰۱ - 2022July 12

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ واقعه خونین گوهرشاد از جمله رویدادهایی است که در میان وابستگان حاکمیت پهلوی نیز محکوم شده است. ابعاد این فاجعه چنان گسترده بود که شخصی چون «محمود فروغی» پسر محمدعلی فروغی نیز آن را «تاسف‌بار» خوانده و گفته است: « وقایع خراسان که اتفاق افتاده بود بسیار جای تاسف است. به نظر من بسیار واقعه ناگواری بود.»

محمود فروغی که در دوره پهلوی مدتی هم سفیر ایران در آمریکا بود معتقد است اگرچه تا آن روز رضاخان تعدادی از مخالفینش را سربه‌نیست کرده بود، اما این تعداد انگشت‌شمار بودند، ولی در ماجرای گوهرشاد عده بسیاری از مردم تلف شدند و به عقیده پسر نخست‌وزیر رضاشاه، «این واقعه مسیر و سرنوشت سلسله پهلوی را عوض کرد.»

در روایت محمود فروغی از واقعه گوهرشاد، نکته جالب دیگری نیز به چشم می‌خورد و آن واکنش مجامع بین‌المللی به این رویداد است. او می‌گوید: «واقعه مشهد واقعا یک فاجعه بود؛ برای این که خیلی [از] مردم تلف شدند. حالا شهرت داشت زنده زنده به گور [کردند] اینها را دیگر کاری ندارم. یک سر و صدای بین‌‎المللی پیدا شد در آن موقع راجع به این جریان و احوال...

واکنش مجامع بین‌المللی به کشتار گوهرشاد

مسئله در جامعه‌ ملل هم مطرح شد. در جهان اسلام [مطرح شد]. درست است که جهان اسلام آن موقع قدرت امروز را نداشت، ولى افکار [عمومى] جهان اسلام بالاخره یک نفوذى داشت و کار به جایى رسید که تقریبآ بازخواستى از دولت ایران شد که: آخر مسئول کی بود؟ یک کسى را مى‌خواستند که مسئول باشد و تنبیه بشود، باید شخصى باشد که شناخته شده باشد، گمنام نباشد. اسمى داشته باشد، رسمى داشته باشد. من خیال می‌کنم مرحوم [محمدولی خان] اسدی [نایب تولیت آستان قدس رضوی] قربانی این موضوع شد...»

 

منبع: خاطرات محمود فروغی، به کوشش حبیب لاجوردی، ص 25 و 26

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر