مرکز اسناد انقلاب اسلامی

«... همین که ایستادم که صحبت کنم، او به طرف من نشانه گرفت. دستم را که به طرفش بردم که چرا می‏خواهی بزنی، شلیک کرد. یک تیر به دستم خورد. تیر دوم از بالای عمامه‌ام رد شد و خورد به دیوار. تیر سوم خورد به پای راستم، پایم شکست و نشستم. داد زدم که «مردم بیایید».»
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۹ - ۲۵ تير ۱۴۰۱ - 2022July 16

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‏‌الله سیدرضی شیرازی، امام جماعت مسجد «شفا» واقع در منطقه‌‏ی یوسف‌آباد تهران كه مسئول كمیته‌ی منطقه‌ی 3 تهران نیز بود، در 24 تیر 1358 توسط گروه فرقان مورد حمله تروریستی قرار می‏‌گیرد. وی قرار بود به عنوان كاندیدای جامعه‏‌ی روحانیت مبارز در انتخابات مجلس خبرگان قانون اساسی شركت كند. ماجرای ترور از زبان سیدرضی شیرازی این‏گونه بیان شده است:

یکی از روزهای تیرماه 1358 بود، از مسجد، تک و تنها، در هوای گرم، خیلی آرام می‌آمدم به طرف کوچه‌ی سوم، که یک طرفش به کوچه‌ی مسجد و یک طرفش به کوچه‌ی ابن‌‏سینا می‌خورد (منزل ما در کوچه‌ی ابن سینا واقع است). هیچ کس در کوچه نبود. دیدم جوانی حدود 16، 17 ساله از پشت سر من ‌می‌آمد. کوچه را طی کرد تا سر کوچه. نگاهی به دو طرف کوچه کرد و برگشت، تا رسید مقابل من. همین‏طور نگاهش می‌کردم، هیچ احتمالی به ذهنم نرسید. حتی نگاه کردم که این بچه کیست که من تا به حال او را ندیده‌ام. ظاهر مذهبی‌ای هم نداشت؛ شلوار مخملی پوشیده بود و پیراهن سفید و قد کوتاهی داشت. وقتی رسید جلوی من، دیدم دست کرد در جیبش و هفت تیرش را درآورد. تازه من فهمیدم که مقصودش چیست. خشاب تفنگ را جلوی خود من گذاشت. ایستادم و خواستم با او صحبت کنم و ببینم حرفش چیست، شاید اشتباه گرفته یا حرفی دارد. همین که ایستادم که صحبت کنم، او به طرف من نشانه گرفت. دستم را که به طرفش بردم که چرا می‏خواهی بزنی، شلیک کرد. یک تیر به دستم خورد. تیر دوم از بالای عمامه‌ام رد شد و خورد به دیوار. تیر سوم خورد به پای راستم، پایم شکست و نشستم. داد زدم که «مردم بیایید». او مسلط بر من بود، چون کوچه کوچک بود و هیچ کس در آن نبود. فقط در پشت دری که من جلویش افتاده بودم زنی گریه می‌کرد. ولی کسی هم در را باز نکرد. فهمیده بوده که این حادثه اتفاق افتاده. چهارمین تیر به شریان من خورد. مجموعاً پنج گلوله زد، که یکی به دیوار خورد و چهار تا به من اصابت کرد. پیش‌خدمتی داشتم که در حیاط، باغچه را آب می‌داد. از بس من صدا کردم، آمد به کوچه و وقتی او آمد، ضارب در رفت ... من فکر می‌کردم ضارب تنهاست، ولی وقتی فرار کرد دیدم یک موتوری در انتهای کوچه منتظر اوست که سوار شدند و فرار کردند.

 

ترور ناموفق آیت الله سید رضی شیرازی بدست گروه فرقان

 

سیدرضی شیرازی انگیزه‌‏های گروه فرقان برای ترور خود را در معرفی‌شدن از طرف آیت‏‌الله مهدوی کنی به عنوان رئیس کمیته‏‌ی منطقه‏‌ی 3 تهران، معرفی شدن به عنوان کاندیدای مجلس خبرگان قانون اساسی از طرف جامعه‌ی روحانیت مبارز تهران و مسافرت به پاریس قبل از پیروزی انقلاب اسلامی جهت دیدار با امام خمینی می‌‏داند.

فرقان در اعلامیه‌‏ی ترور سیدرضی شیرازی، نمونه‌ی روشن و بارز باند منافق در جامعه را آخوندیسم می‏‌داند که این باند همواره سعی در منزوی کردن مؤمنین و ترسیم وارونه‌‏ی چهره‌‏ی پاک و صادقانه‌ی آنان داشته است. آن‏گاه یکی از  این عوامل و سردمداران را سیدرضی شیرازی معرفی می‏‌کند. فرقان وی را عنصری منفور در رژیم طاغوتی قبلی و ضدتوحیدی فعلی می‏‌داند که در راستای پاسداری از اشرافیت ننگین در پوشش اسلام تلاش کرده است. شیرازی با عضویت در باندی که زیر پوشش «جامعه‌ی روحانیت مبارز» قرار داشت، به توجیه خیانت‌‏های رژیم قبلی و فعلی مشغول است و در تمام توطئه‏‌ها علیه خلق مسلمان مستضعف و انقلابی شرکت دارد. علاوه بر این، وی را رئیس کمیته‌‏ی منطقه‌‏ی 3 یوسف‌آباد و ونک می‌‏داند که تحت این عنوان به بازسازی ساواک در این حوزه و دستگیری مبارزین راستین اقدام کرده است. فرقان تصمیم به اعدام انقلابی سیدرضی شیرازی را کوششی در جهت اجرای فرامین خداوند دانسته و دلایل زیر را مبنی بر این محکومیت می‏‌داند:

- پاسداری از اشرافیت ننگین و توجیه آن در قالب اسلام و موضع‏‌گیری منافقانه در برابر مجاهدین راستین در رژیم‏‌های ضدملی و ضدتوحیدی قبلی و فعلی؛

- سرسپردگی به دیکتاتوری آخوندیسم و طراحی و اعمال سیاست‌‏هایش در حوزه‌‏ی حکومت خویش؛

- سوء‌استفاده از قدرت و به کار گرفتن مزدوران آخوندزده برای به تور انداختن فرزندان راستین این مرز و بوم؛

- مفسد فی الأرض؛

- عضویت در باند توطئه‌‏گر جامعه‌ی روحانیت تهران و فعالیت برای تحمیل بافته‏‌های آخوندیسم در شکل به اصطلاح قانون اساسی که به کاندید شدن این عنصر منفور جهت مجلس خودساخته خبرگان انجامید؛

- سکوت و تسلیم و رضایت نسبت به کشتار وحشیانه مسلمانان بی‌‏پناه کردستان و ترکمن صحرا و نقده و خوزستان و ... توسط ارتش مزدور و آخوندزده‌‏های خائن.

 

منبع: جهل مقدس (اکبر گودرزی، رهبر گروه فرقان، به روایت اسناد)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر