مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۰۲
به روایت اسناد
نامه‌ای از امام موسی صدر به مرحوم کافی به چشم می‌خورد که جالب توجه و تأمل است. هرچند با استناد به نوشته امام موسی صدر تا زمان صدور این نامه هیچ دیداری با یکدیگر نداشتند، اما شیخ احمد کافی در تیر ماه 1357 پس از سفر حج خود به قصد زیارت حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفته و در همان سفر برای اولین و آخرین بار در شهر صور لبنان با امام موسی صدر دیدار و گفتگو کرد.
تاریخ انتشار: ۱۵:۴۴ - ۲۹ تير ۱۴۰۱ - 2022July 20

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ مرحوم شیخ احمد کافی از اثرگذارترین وعاظ سده اخیر ایران است.فعالیت‌های فرهنگی، تبلیغی و خدمات اجتماعی او در سراسر ایران زبانزد عام و خاص بود. او که سابقه دستگیری و بازداشت توسط عمال رژیم پهلوی را داشت در 30 تیر 1357 و همزمان با عید نیمه شعبان بطور مشکوکی در یک حادثه تصادف در نزدیکی مشهد درگذشت. پیکر او تحت مراقبت ماموران امنیتی رژیم پهلوی و با حضور معدود افرادی از خانواده‌اش شبانه در خواجه ربیع مشهد دفن شد.

در بین اسناد تاریخی نامه‌ای از امام موسی صدر به مرحوم کافی به چشم می‌خورد که جالب توجه است. هرچند با استناد به نوشته امام موسی صدر تا زمان صدور این نامه هیچ دیداری با یکدیگر نداشتند، اما شیخ احمد کافی در تیر ماه 1357 پس از سفر حج خود به قصد زیارت حرم حضرت زینب(س) به سوریه رفته و در همان سفر برای اولین و آخرین بار در شهر صور لبنان با امام موسی صدر دیدار و گفتگو کرد.

متن نامه امام موسی صدر به شیخ احمد کافی که با سربرگ ریاست مجلس اعلای شیعه [لبنان] صادر شده بدین شرح است:

« بسم الله الرحمن الرحیم

دوست بزرگوار، مرد خدمتگزار، زبان تربیت مومنین و ساعی اعزاز مسلمین حضرت آقای کافی دام عزه و دامت توفیقاته

از خداوند بزرگوار خواستارم که سایه حضرت بقیة‌الله ارواحنا فداه و عنایات او و رهنمائی‌های او را بر سر سرکار و همه ما مستدام داشته باشد.

درست به خاطر ندارم که خدمتت رسیده باشم ولی مکرر نام شما را شنیده‌ام و بارها نوار سخنرانی‌های گرم و فاضلانه و پرابتهال شما را گوش کرده

در حوادث لبنان و در طوفان خونینی که دست‌های پر قدرت جهان برای مردم بی‌پناه این سامان و به خصوص برای شیعیان لبنان فراهم آورده‌اند، در این شب تاریک و بیم موج‌های سهمگین و گردابی حائلی و خطرناک حتما به یاد ساحل نجات و سبکباران همدرد می‌افتیم و چون در مقابل این قدرت‌ها قدرت‌ یداللهی، فوق ایدیهم است از دوستان بزرگوار می‌خواهیم در مظان استجابت، در مجمع مومنین، در حلقات دعا، در جلسات ندبه و انابه یاد ما باشند و این قهرمانان کوچک حسینی را تایید کنند. باشد که خدا نجات و نصرتشان دهد. دعاگو 20 محرم موسی صدر»

نامه جالب امام موسی صدر به شیخ احمد کافی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر