مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۱۴
محمدعلی صدر شیرازی
پاسخ کوبنده­‌ی رزمندگان اسلام به منافقین در عملیات مرصاد را می­‌توان از اثرگذارترین رویدادها بر سرنوشت سازمان مجاهدین خلق (منافقین) قلمداد کرد. در پی شکست عملیات موسوم به «فروغ جاویدان»، اعضاء نسبت به رهبری سازمان بی‌اعتقاد شدند و انتقادها به مسعود رجوی بیشتر شد. این موضوع ریزش اعضاء را نیز در پی داشت. این عملیات همچنین موجب نفرت بیشتر مردم ایران از منافقین شد. سازمان که با عملیات کور و ترور بزرگان نظام چهره حقیقی خود را نشان داده بود، در عملیات فروغ جاویدان خباثت خود را بیش از پیش نمایان کرد.
تاریخ انتشار: ۱۱:۵۱ - ۰۵ مرداد ۱۴۰۱ - 2022July 27

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - محمدعلی صدر شیرازی؛ پاسخ کوبنده­‌ی رزمندگان اسلام در عملیات مرصاد به عملیات موسوم به «فروغ جاویدان» را می­‌توان از برجسته‌­ترین نقاط تاثیرگذار بر سرنوشت سازمان مجاهدین خلق (منافقین) دانست. این عملیات چند روزه، آنچنان ارکان سازمان منافقین را به لرزه درآورد که موجب تغییر اساسی در مشی منافقین در ادامه‌ حیاتشان گشت. این پیامدها در ابعاد گوناگون سایه پایدار و سنگین خود را بر سر آنان گسترانید.

 

پیامد عملیات مرصاد برای منافقین

 

1- سیل انتقادات بر مسئولان سازمان و ریزش اعضاء

هرچند بداهت شکست مفتضحانه‌ فروغ جاویدان نیز نتوانست وقاحت بی­‌بدیل مسعود و مریم رجوی را بشکند و آنان در نشست‌­های طنزگونه، ضعف ایمان اعضا به رجوی را علت شکست اعلام نمودند، اما گفته‌­های رجوی نیز توجه بسیاری را جلب ننمود و سیل پایدار ریزش اعضا که از سال‌­ها قبل آغاز شده بود، امواجی متلاطم‌تر یافت. در این میان برخی فرماندهان نیز که تا آن‌­روز وظیفه تحمیق زیردستان خود و تزریق اندیشه‌­های رجوی به آنان را داشتند، خود «مسئله‌دار» بودند. به گفته بتول سلطانی: «من صحنه برگشت بچه‌ها را یادم هست که به شدت افراد درب و داغون و درهم شکسته بودند. کسانی که بطلان تحلیل‌­ها را به چشم دیده بودند همه مسئله‌دار شده بودند که چقدر تحلیل‌ها توخالی از آب در آمده است بخصوص که خیلی تأکید کرده بود در تحلیل‌­ها که مردم به ما می­ پیوندند و افراد نظامی توان و روحیه ندارند که درست عکس این در صحنه ثابت شد.  قرارگاه خیلی به­‌هم‌ ­ریخته بود. افراد حتی از فرمانده‌­ها مسئله‌دار شده بودند.» نشست­‌های رجوی نه تنها دردی را دوا نمی‌­کرد بلکه خود در تشدید بحران‌­های روحی بوجود آمده نقش‌آفرینی کرد.

 

2- از دست رفتن بیش از پیش حیثیت سازمان در بین مردم ایران

پیشتر بر همگان مسلّم بود که شعارهای رجوی علیه جمهوری اسلامی ایران و ارکان آن در طول حیات سازمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، نه از سر صداقت و مردم‌دوستی، که تنها ناشی از جاه‌طلبی بیمارگونه­ شخص اوست. اما قدرت تبلیغاتی قابل توجه سازمان در ایران و جهان همچنان این شعارهای فریبنده را زنده نگه داشته بود.

اما در جریان عملیات مرصاد، از آنجا که اتهام رفتارهای ضدّ ملی و ضد آزادی به نظام جمهوری اسلامی محوریت این شعارها در پروپاگاندای سازمان بود، آشکار شدن ماهیت ضد میهنی و ضد انسانی سازمان در جریان تهاجم به میهن خود، جنایات شگفت‌انگیز آنان در شهر اسلام‌‎آباد و نیز هم­پیالگی با سفاکی چون صدام، نفس‌­های به شماره افتاده دستگاه تبلیغاتی سازمان مجاهدین خلق را متوقف ساخت.

 

3- بن­ بست استراتژیک در سازمان

سازمان مجاهدین خلق پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تمامی استراتژی­ های خود شکست خورده بود. رجوی پس از هر شکست، بدون کمترین احساس ندامتی، با سلسله مغالطات  خود پایان مرحله­ قبل و ورود قهرمانانه به مرحله‌­ای جدید را اعلان می­‌داشت. در این میان مسئولان سازمان هرگز خود را ملزم به پاسخگویی به این سوال ساده نمی ­دانستند که چه کسی پاسخ­گوی خون­‌های ریخته شده در این استراتژی‌های به بن بست رسیده است؟

 

پیامد عملیات مرصاد برای منافقین

 

پس از عملیات مرصاد و با نومیدی سازمان از آخرین استراتژی خود در قالب جنگ کلاسیک، در چنته‌ رجوی‌­ها حقّه‌­ای نو که بتوان چند صباحی دیگر منافقین را مشغول نمود باقی نمانده بود. غلط از آب درآمدن تمام پیش­بینی‌­ها و تحلیل‌­های رجوی و بن­‌بست‌­های متعدد استراتژی­‌های رجوی که همواره در قالب عبارات پرطمطراق و با شور فراوان به منافقین القاء می­‌شد، از نگاه بخشی بازماندگان مرصاد مخفی نماند.

 

4- ضربه به جایگاه سازمان در عرصه­ نظام بین‌الملل

فقدان پشتوانه‌ مردمی موجب شد که منافقین، حمایت دشمنان جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل را به عنوان تنها نقطه­ امید حیات خود قلمداد کنند. از همین روست که سازمان مجاهدین خلق پس از شکست در مرصاد بیش از هر چیز توجه خود را به کسب اعتبار در خارج از ایران معطوف ساخت. این امر از طرق مختلف از جمله تاسیس به اصطلاح NGO، و نهادهای متعدد با عناوین عوام‌فریب حقوق بشری در غرب پیگیری ­می­‌شود.

بنابراین می‌­توان دریافت که یکی از محوری ­ترین دغدغه‌­های سازمان جایگاه آنان در نگاه دشمنان جمهوری اسلامی است تا بتوانند خود را به عنوان مهره ­ای کارآمد برای آنان معرفی کنند. در این استراتژی، عملیات فروغ جاویدان یک بازی صفر و صد بود. قابل پیش‌بینی است که حمایت غرب از سازمان در صورت در پی داشتن دستاوردی معتنی به در این عملیات تا به کجا تعمیق می­‌یافت. از سوی دیگر شکست در این عملیات می‌­توانست ورق را بازگردانده و موجب شود که غرب، کورسوی امید خود از سازمان را در مسیر براندازی جمهوری اسلامی از دست بدهد.

گذر روزها نشان ­داد که در این بازی صفر و صد، گزینه مطلوب منافقین و حامیان خارجی آنان محقق نگشت و سرنوشت دوم نصیب سازمان شد. عملیات مرصاد توانست بسان وزنه­ سنگین در معادلات سود- هزینه غرب در تعامل با منافقین نقش ایفا نماید و آنان را واداشت تا در این مقوله، رفتاری کج دار و مریز در پیش گیرند.

 

پیامد عملیات مرصاد برای منافقین

 

5- رسوایی جهانی منافقین 

از فردای فتح الفتوح مرصاد، سیل انتقادات رسانه‌­های غربی از ماهیت و استراتژی­‌های سازمان مجاهدین خلق آغاز شد. نشریه‌ گاردین می‌­نویسد: «طرفداران رجوی قادر نیستند احساس واقعی مردم ایران را درک کنند و نمی‌­دانند که ایرانیان با هرگونه افراط­گری من­جمله از نوع منافقین بیزارند. بزرگترین اشتباه رجوی این بوده است که تشکیلاتش را کاملاً به دامان صدام انداخته و اکثر منتقدان رجوی می‌گویند، این کار خودکشی سیاسی است.»

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر