مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۴۱
به روایت اسناد
طبق اطلاع موثق شعرایی كه در زمينه جريانات اخير نوحه‌سرائی نموده‌اند كه سليم مؤذن‌زاده اردبيلی نوحه‌خوان قريه ججين را بعهده گرفته در ليله 57/9/5 به جای نوحه حسينی اشعاری كه در وزن سينه‌زنی سروده‌شده در تمجيد از [امام] خمينی و تنفر از رژيم شاهنشاهی بوده نوحه‌خوانی و عزاداران را بدين نحو تحريك می‌نموده است.
تاریخ انتشار: ۱۵:۵۷ - ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ - 2022August 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ ماه محرم 1357هرچه نزديك‌تر می‌شد بر شور و التهاب مردم افزوده می‌شد و رفته رفته دايره فعاليت‌های انقلابی گسترده‌تر شده حتی در روستاها هم حركت‌های انقلابی شكل گرفته بود. در اين ايام ساواك دستورالعملی درباره برنامه ماه‌های محرم و صفر تهيه كرد و با قيد خيلی فوری به مقامات مسئول از جمله سپهبد هوشنگ حاتم، جانشين ارتشبد ازهاری، ارسال كرد تا در كميته هماهنگی بررسی گردد. به نظر مأموران ساواك محرم و صفر اين سال «با سنوات قبل كاملاً متفاوت خواهد بود» از اين رو شرايط را پيش‌بينی و اقداماتی جهت مواجهه با آن پيشنهاد شده بود.

نوحه‌خوانان هم در آستانه ماه محرم به تكاپو افتادند به ويژه آنكه در محلات ششگانه اردبيل و روستاهای اطراف مراسم سنتی و قديمی طشت‌گذاری و اعلان عزاداری سالار شهيدان در پيش بود. در مراسم‌های طشت‌گذاری سال 1357 اشعار مرثيه رنگ و بوی انقلابی داشت.

در گزارشی از شهربانی اردبيل به يكی از اين مراسم‌ها اشاره شده است:

«موضوع: شعر [امام] خمينی

طبق اطلاع موثق شعرایی كه در زمينه جريانات اخير نوحه‌سرائی نموده‌اند كه سليم مؤذن‌زاده اردبيلی نوحه‌خوان قريه ججين را بعهده گرفته در ليله 57/9/5 به جای نوحه حسينی اشعاری كه در وزن سينه‌زنی سروده‌شده در تمجيد از [امام] خمينی و تنفر از رژيم شاهنشاهی بوده نوحه‌خوانی و عزاداران را بدين نحو تحريك می‌نموده است.»

گزارش شهربانی از نوحه‌های انقلابی سلیم موذن‌زاده در سال 57 + سند

 

منبع: کتاب انقلاب اسلامی در اردبیل، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر