مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۹۵۱
سازمان وارد جنگ صد برابر با انقلاب اسلامی شد که من آن را «جنگ روایت‌ها» می نامم. در ۳۰ سال گذشته ما با منافقین وارد جنگ روایت‌ها شده‌ایم تا نشان دهیم که در تمام این سال‌ها چه کسانی بر حق بوده‌اند. در جنگ روایت ها سازمان می‌خواهد شکست‌های خود را از طریق رسانه و روایت‌های ناصحیح جبران کند.
تاریخ انتشار: ۰۸:۰۹ - ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - 2022August 03

به گزارش پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی، محمدحسن روزی‌طلب پژوهشگر تاریخ معاصر و مدیرعامل موسسه ایران، در آئین رونمایی از کتاب «تلخی رهایی»، درباره سازمان منافقین گفت: سازمان مجاهدین خلق با کشورمان چهار نسل درگیری داشته است. نسل اول در ابتدای شکل‌گیری این سازمان و یک دعوای عقیدتی بود.

وی با اشاره به دیدار نمایندگان سازمان با امام در عراق گفت: حضرت امام(ره) در این دیدار با اطلاع و آگاهی از ایدئولوژی مجاهدین خلق، به آنها گفت شما با مبارزه مسلحانه فقط خودتان را به کشتن می دهید.

نویسنده کتاب «ایدئولوژی و دیگر هیچ» تصریح کرد: درهمان سال های قبل از انقلاب، نیروهای مذهبی متوجه شدند که با وجود برخی خاستگاه‌های مشترک با سازمان، در نقاط مهمی با یکدیگر اختلاف دارند.

روزی طلب ادامه داد: مرحله دوم درگیری‌ها از سال ۱۳۵۷ تا ۱۳۶۰، درگیری سیاسی بود. در انتخاباتی که در آن سال‌ها انجام شد، مجاهدین خلق نیز کاندیداهایی داشتند اما در همه انتخابات شکست خوردند و آنجا نقطه پایان درگیری های سیاسی است.

نویسنده کتاب «صخره سخت» یادآور شد: نسل سوم تقابل سازمان مجاهدین خلق با نظام جمهوری اسلامی، از ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ آغاز می‌شود که یک درگیری امنیتی است. سازمان شروع به ترور مسئولان نظام می کند. این درگیری در تاریخ ایران و جهان بی‌سابقه است. این درگیری‌ها به تشکیل ارتش آزادی بخش توسط سازمان مجاهدین خلق در سال ۱۳۶۴ منتهی می‌شود.

روزی‌طلب: با سازمان مجاهدین خلق وارد «جنگ روایت‌ها» شده‌ایم

وی افزود: مرحله چهارم، درگیری نظامی بود. همانطور که می دانید، سازمان در پایان این مرحله در تنگه چهارزبر (عملیات مرصاد) متحمل شکست سنگینی شد.

روزی طلب تصریح کرد: بعد از این چهار نسل درگیری، سازمان وارد جنگ صد برابر با انقلاب اسلامی شد که من آن را «جنگ روایت‌ها» می نامم. در ۳۰ سال گذشته ما با منافقین وارد جنگ روایت‌ها شده‌ایم تا نشان دهیم که در تمام این سال‌ها چه کسانی بر حق بوده‌اند. در جنگ روایت ها سازمان می‌خواهد شکست‌های خود را از طریق رسانه و روایت‌های ناصحیح جبران کند. وجود کتاب‌هایی چون «تلخی رهایی» نقطه مثبتی برای ما است تا در این جنگ نیز آن‌ها را شکست دهیم.

گفتنی است کتاب «تلخی رهایی» خاطرات علی بیگلری است که به قلم جواد کامور بخشایش و از سوی انتشارات سوره مهر به تبع رسیده است. راوی این کتاب، پس از تحمل اسارت در اردوگاه‌های بعثی، به عضویت سازمان مجاهدین خلق درآمده و مدت ها در اردوگاه اشرف حضور داشت. وی به دلیل فضای سنگین اردوگاه کم کم ساز جدایی کوک می کند و حتی دست به خودکشی می زند. پس از این اتفاق، سازمان او را به زندان ابوغریب منتقل می کند. و در نهایت وی پس از مدتی و به دنبال پایان جنگ ایران و عراق، از زندان ابوغریب آزاد شده و به ایران بر می گردد. سراسر کتاب، مملو از خاطراتی تلخ و شیرین و البته عبرت آموز است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر