مرکز اسناد انقلاب اسلامی

از جمعیت سبقت گرفته خود را به ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله سید علی شاهرودی رساندم و گفتم آقای خمینی در جمعیت پیاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و دایماً اشك می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزد. در جواب گفت: «ایشان بهتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داند كه چه كسی را از دست داده است.»
تاریخ انتشار: ۱۶:۰۹ - ۱۵ شهريور ۱۴۰۱ - 2022September 06

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله العظمی سید محمود حسینی شاهرودی از مراجع تقلید شیعه در 14 شهریور 1353 شمسی در نجف دار فانی را وداع گفت. به مناسبت ایام رحلت آن مرجع فقید دو روایت از رابطه امام خمینی با آیت‌الله العظمی شاهرودی از نظر می‌گذرد.

 

علاقه‌ی خاص امام‌خمینی به ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌الله العظمی شاهرودی

آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی نوه آیت‌الله العظمی شاهرودی در خاطرات خود می‌گوید: بنده به همراه مرحوم آقای شاهرودی و چند نفر از دوستان از منزل درآمده بودیم و به‌طرف محله‌ی براق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفتیم و امام‌خمینی از طرف محله‌ی براق می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمدند به سر سه‌راهی. کمی از آن گذشته بودیم و داشتیم از طرف سمت چپ کوچه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رفتیم که دیدیم امام‌خمینی همراه آقای فرقانی از طرف سمت راست و آن طرف جدول وسط کوچه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آیند. یک مرتبه متوجه شدم که از آن طرفِ کوچه به‌طرف سمت چپ کوچه و طرف مرحوم آقای شاهرودی آمدند و دیدم با یک معنویت و علاقه‌ی خاصی با مرحوم آقای شاهرودی احوال‌پرسی کردند که خیلی دوستانه بود نه رسمی. حتی شب قبل از فوت مرحوم آقای شاهرودی، امام‌خمینی به دیدن ایشان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آمد و جویای احوالشان ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد.

علاقه‌ی خاص امام‌خمینی به ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌الله العظمی شاهرودی/ اشک‌های امام در رحلت یک مرجع تقلید

اشک‌های امام خمینی در رحلت یک مرجع تقلید

شیخ ماشاالله فاضلی به بنده می‌گفت: تشییع جنازه‌ی ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله العظمی شاهرودی ابتدا در كربلا و سپس در نجف انجام شد. در كربلا از محل خیمه‌گاه تا حرم امام‌حسین(ع) تشییع صورت گرفت و مشاهده كردم كه مرحوم امام‌خمینی تمام این مسافت را پیاده به ‌دنبال جنازه و در جمع تشییع­کنندگان طی کردند، درحالی‌كه حاج آقا مصطفی پشت سر ایشان می‌آمد. مسئله‌ی شگفت اینكه دیدم امام با قامت رسا و مستقیم خود مرتب اشك ریخته و اشك‌ها بر گونه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های او جاری بود. با شگفتی چند مرتبه در چهره‌ی امام دقت كردم سپس از جمعیت سبقت گرفته خود را به ‌‌‌‌‌‌‌‌آیت‌‌‌‌‌‌‌الله سید علی شاهرودی رساندم و گفتم آقای خمینی در جمعیت پیاده می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید و دایماً اشك می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزد. در جواب گفت: «ایشان بهتر می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌داند كه چه كسی را از دست داده است.»

منبع: کتاب "تداوم اندیشه"، خاطرات آیت‌الله سید عبدالهادی حسینی شاهرودی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر